آپارات

با شروع جام جهانی در اتفاقی عجیب و دور از انتظار کافه بازار به عنوان یک «فروشگاه و توزیع اپلیکیشن» به بستری برای پخش زنده بازی های جام جهانی تبدیل شده و مخاطب در بدو ورود به این اپلیکیشن با باکس های مربوط به پوشش اختصاصی رقابت های جام جهانی رو به رو می شود. مخاطبین علاوه بر دیدن زنده کلیه بازی های جام جهانی از طریق اپلیکشن بازار حتی می توانند خلاصه بازی های روز قبل را نیز از طریق بخش پخش زنده کافه بازار ببینند.

«قرارداد صدا و سیما شبیه قرارداد ترکمنچای است» این جمله را محمد جواد شکوری مقدم مدیرعامل هلدینگ صبا ایده (آپارات و فیلیمو) در گفتگوی تازه خود با مجله «پیوست» عنوان کرده تا به نوعی مهر تاییدی باشد بر صحبت های چند ماه پیش آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری درباره جنجال انحصار صدور مجوز صوت و تصویر در فضای مجازی برای صدا و سیما!

کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت به شدت وابسته به آمار و ارقام خود هستند و تجزیه و تحلیل روزانه آمارها در حقیقت بازتاب دهنده عملکرد آن ها است. اما در کشور ما قاعده بازی طور دیگری است. با وجود اینکه آمار شفاف و دقیق یکی از لازمه های اصلی پیشرفت اقتصادی در کشورها است اما معمولا تعداد اندکی از کسب و کارهای اینترنتی آمار روشنی ارائه می کنند. در بین سرویس های به اشتراک گذاری ویدیو، «VOD» ها و «IPTV»ها تنها آپارات چند ماه پیش آمار نسبتا شفافی از فعالیت های خود در سال های گذشته را ارائه کرده است.