«الکامپ» و سقوط جایگاه «VOD» و «IPTV» های ایرانی!

آرامه بندری

الکامپ امسال در مقایسه با سال های گذشته حال و هوای جذاب تری داشت و بر اثر عطش بالای قشر جوان کشور در راه اندازی استارتاپ ها و فراگیر شدن تفکر استارتاپی، الکامپ ۹۷ بیشتر به رویداد استارتاپی تبدیل کرده بود. امسال الکامپ در ۱۲ سالن برگزار شد و بیشترین استقبال از سالن های ۱۰-۱۱ بود، جایی که استارتاپ ها حضور داشتند.

البته رویدادهای جدیدی مانند الکامپ استارز، الکامپ تاکز، الکامپ ترندز و الکامپ گیمز نیز در نمایشگاه امسال به چشم می خورد که از جمله نوآوری های امسال این نمایشگاه بودند.

در سالن های استارتاپ ها «دمو دِی» برخی استارتاپ های شتاب داده شده تحت عنوان الکام استارز برگزار می شد. در گوشه ای دیگر نیز منتورها و افراد فعال در حوزه استارتاپ ها صحبت هایی در مورد چگونگی موفقیت استارتاپ ها انجام می دادند. حضور بازی سازان داخلی، نیز جذابیت دیگر الکامپ بود. جوان های خوش ذوقی که بازی های رایانه ای و موبایلی جذاب تولید کرده بودند.

حضور آدمک ها با لباس کاراکترهای بازی ها نیز اتفاق جالب دیگر بود که سبب سرگرمی مخاطبان شده بود، مردم با آن ها عکس می انداختند تا خاطره ای از ۲۴ امین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک داشته باشند.

امسال همچنین شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر یا همان «VC» ها بیشتر از پارسال در نمایشگاه حضور داشتند و شتاب دهنده، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری شهرستان های مختلف کشور نیز در گوشه-گوشه سالن ها حضور داشتند.

اما نکته ای که در بدو ورود بشدت به چشم می خورد، کمرنگ بودن حضور سرویس های «VOD» و «IPTV» های کشور بود. سال گذشته لنز و آی سیما در محوطه بیرونی سالن ها غوغا کرده بودند. آیو غرفه ای بزرگ داشت که در آن تبلیغ آیو اسپرت و ست آپ باکس هایش را می کرد. پارسال همه جا می توانستیم با یک سرویس «VOD» جدید در حوزه ای خاص مانند کودک و محتوای آموزشی رو به رو شویم. اما امسال انگار دیگر این سرویس ها از مد افتاده اند. واقعیتش هم همین است، پیچیدگی ها در ساختار نهادهای متولی و مشکلات قانونی و ممیزی های عجیب و غریب سبب شده تا دیگر صاحبان این سرویس ها بی خودی میلیون ها تومان هزینه نمایشگاه نکنند.

در سالن ۳۸، غرفه مرکزی ایرانسل بود و برخلاف سال گذشته لنز در گوشه ای کوچک حضور داشت. لنز این روزها حال و روز خوشی ندارد و فرایند تمدید مجوز «IPTV» آن سبب شده تا ۱۷۰۰ محتوای پرطرفدار از این پلتفرم حذف شود. پیش از این نیز آیو با این چالش رو به رو بود و بیش از ۲ ماه است که عملا آیو در کما قرار گرفته!

از بخش اطلاعات در مورد غرفه شرکت باران تله کام سوال کردیم، گفتند در محوطه سالن ۴۳ هستند، اما ما هر چه گشتیم خبری از آن ها نبود.

آی سیما نیز در گوشه ای از سالن ۴۴-۲ حضور داشت. آی سیما مدتی است که موفق شده تا مجوز دائمی «IPTV» خود را از صدا و سیما دریافت کند و حضورش منطقی بود. شرکت توسعه هوشمند آسمان، مالک سرویس «فام» که مدتی پیش موفق به دریافت مجوز دائمی «IPTV» شده نیز غرفه ای خالی داشت! نکته جالب دیگر عدم حضور فیلیمو، آپارات و شرکت صبا ایده بود.

فیلیمو نیز همان طور که اشاره ش تنها با یک بنر در محوطه بیرونی سالن ها حضور داشت. در بین استارتاپ های ویدئویی که پارسال حضور داشتند دیدئو هم حضور داشت، «دیدئو» همان موتور جستجویی است که ویدئوها را از همه پلتفرم های ویدئویی مانند یوتیوب و آپارات بر اساس قوانین کشور فهرست می کند. این سرویس امسال کارهای نوآورانه ای کرده بود که به زودی در گزارش جداگانه ای درباره آن خواهیم نوشت.

«IPTV» ها و «VOD»ها در «الکامپ»؛ در جستجوی مشتری

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط