«بازی تاج و تخت» چگونه کشورها را پولدار می کند؟ +ویدیو

IPTVGUIDE

سال هاست هالیوود توانسته از لوکیشن فیلم برداری فیلم های معروف خود درآمدزایی کند. تا دلتان بخواهد هم در این زمینه نمونه های موفق و پولساز وجود دارد. استودیوهای بزرگ هالیوودی مثل «دیزنی»، «یونیورسال»، «برادران وارنر» و ... لوکیشن های سری فیلم هایی مانند جنگ ستارگان، پارک ژوراسیک، سری فیلم های دزدان دریایی کارائیب و هری پاتر را تبدیل به کارخانه های چاپ اسکناس کرده اند.

با فراگیرتر شدن صنعت سریال سازی سازندگان سریال های تاریخی و موفق هم به این فکر افتاده اند از لوکیشن های فیلم برداری خود به عنوان جاذبه گردشگری بهره برداری کند و این موضوع فرصت مناسبی را برای توسعه صنعت توریسم در برخی کشورها فراهم آورده است.

کشورهای مانند ایرلند، ایسلند و نیوزیلند کشورهایی هستند که به دلیل طبیعت بکر و بی نظیری که دارند بسیاری از فیلم ها و سریال های اساطیری و حماسی در آن ها فیلم برداری شده اند. در چنین کشورهایی دولت ها و سازمان های حکومتی خود پا پیش می گذارند و حامی برخی شرکت های تولید کننده فیلم و سریال می شوند تا فرصت بهره برداری توریستی از لوکیشن های این آثار در کشور خود را فراهم کنند. کشورهایی مانند ایرلند شمالی و ایسلند در این سال ها به خوبی یاد گرفته اند چگونه از این امکان استفاده کنند و صنعت توریسم خود را به یکی از بخش های درآمدزای کشور خود تبدیل کنند. این اتفاق حتی سبب شکل گیری چرخه مناسبی در حوزه صنایع خلاق نیز شده است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید در سال های اخیر پدیده ای نوظهور در صنعت سرگرمی و توریسم نیوزلند به وجود آمده به نام: «Tolkien Tourism». این پدیده درست پس از فیلم برداری سری فیلم های «ارباب حلقه ها» در نیوزیلند شکل گرفت. راهبردی نوین در گردشگری این کشور که سالانه گردشگران بیشماری را به دنیای خیالی تالکین جذب می کند. البته معنای این واژه تنها به لوکیشن های فیلم برداری سه گانه «پیتر جکسون» محدود نمی شود و ارزش افزوده ایجاد شده از زنجیره ارزش آن از جمله فروش کتاب، آژانس های مسافرتی و رزرواسیون را نیز شامل آن می شود. موفقیت نیوزلند در این زمینه باعث شده با آغاز فیلم برداری سریال «بازی تاج و تخت» در کشورهای ایرلند شمالی و ایسلند، مقامات این دو کشور به همراه سازمان های دیگر به تکاپو بیفتند تا تجربه ی موفق «ارباب حلقه ها» را تکرار کنند.

در دوران پیش تولید «بازی تاج و تخت»، تهیه کنندگان این سریال با «سازمان ملی توسعه صنعت فیلم و تلویزیون ایرلند شمالی» یا «Northern Ireland Screen» ارتباط برقرار کردند. پس از مذاکرات فراوان این نهاد دولتی موافقت کرد بخشی از سرمایه گذاری برای ساخت این سریال را بر عهده بگیرد. این نهاد تحت حمایت «صندوق توسعه منطقه­ای اروپا» و سازمان توسعه اقتصادی ایرلند شمالی یا «Invest NI» است.

نکته مهم و حائز اهمیت این است که در کشورهای اروپایی طرح های ملی و فراملی جهت توسعه اقتصادهای مبتنی بر خلاقیت، از اهمیت ویژه ای برخوردارند؛ در حقیقت سرمایه گذاری در طرح های خلاقیت محور می تواند در کوتاه مدت بازگشت سرمایه بالایی را برای این کشورها به همراه داشته باشد. در آوریل ۲۰۱۳، سازمان «Northern Ireland Screen» 9.5 میلیون پوند (معادل ۱۳.۳ میلیون دلار) به تهیه کنندگان «بازی تاج و تخت» بودجه اختصاص داد و بر اساس برآوردهای تقریبی، اقتصاد ایرلند شمالی از محل جذب گردشگران، معرفی جاذبه های طبیعی و گردشگری تا امروز بیش از ۶۵ میلیون پوند (۱۰۰.۹۵ میلیون دلار) سود خالص کسب کرده که رقم بسیار حیرت آوری است.

سازمان «Tourism Ireland»، اصلی ترین نهاد توسعه و معرفی گردشگری در ایرلند شمالی است؛ نهادی نیمه دولتی که با سازمان ها و شرکت های گردشگری در سراسر دنیا همکاری می نماید و در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و استرالیا دفتر دارد. این سازمان با همکاری «Tolkien Tourism» در نیوزیلند، فرایند بازاریابی برای گردشگران و علاقه مندان سریال «بازی تاج و تخت» را بر عهده گرفته است. بازاریابی خلاق، صنعت تبلیغات، رونق کسب و کارهای فعال در شبکه های اجتماعی، ایجاد کمپین های هواداران سریال، تولید محصولات و کالاهای خلاقانه منشعب از سریال همه و همه سبب رونق صنایع گردشگری و صنایع خلاق در ایرلند شمالی شده است.

بر اساس آمار ارائه شده توسط مقامات ایرلند شمالی، تولید سریال «بازی تاج و تخت» به رشد ۱۲.۴ درصدی صنایع خلاق و صنایع وابسته به هنر شده است. این رشد سبب ایجاد شغل های بسیاری در بازه سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ شده است.

مرکز آمار برخی سازمان های توریستی نیز در سال ۲۰۱۲ اعلام کردند رزرو محل اقامت از طریق سایت های معتبری مانند LateRoom در ایسلند، ۱۳ درصد افزایش داشته است. رزرو گردشگران در شهر تاریخی «دوبروونیک» کرواسی (یکی از لوکیشن های فصل ۲) نیز افزایش ۲۸ درصدی داشته است. تأثیر سریال «بازی تاج و تخت» بر صنعت توریسم ایسلند بسیار چشمگیر است. در سال ۲۰۱۵، پخش این سریال سبب شد تا ۳۰ درصد بر گردشگران این کشور افزوده شود که این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۴۰ درصد رسید. بر اساس آخرین نمودارهای ارائه شده توسط وزارت گردشگری ایسلند، در سال ۲۰۱۶ و پس از پخش فصل ۶ سریال «بازی تاج و تخت» ۲.۴ میلیون گردشگر جذب این کشور شدند؛ آماری تکان دهنده! حدود ۷ برابر بیش از جمعیت این کشور!

این چند نمونه محدود به خوبی ظرفیت های بالای اقتصادی سریال های تلویزیونی موفق در کشورهایی که برای ساخت آن حاضر به مشارکت با تولید کنندگان می شود را نشان می دهد.

برای آنکه کمی بیشتر با تاثیرات سریالی مثل «بازی تاج و تخت» بر صنعت گردشگری کشورهای میزبان این سریال آشنا شوید این ویدیوی جالب را با زیر نویس فارسی اختصاصی ببینید:

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط