«بست شو» کاندید بهترین سرویس؟! واقعا چرا؟!

IPTVGUIDE

روز جمعه کاندیدهای جوایز دهمین «جشنواره وب و موبایل ایران» در چهل و هشت شاخه مختلف معرفی شدند و خبر خوشحال کننده این بود که سرویس های نوپای به اشتراک گذاری ویدئو نیز به عنوان یکی از شاخه ها در این دوره از جشنواره حضور خواهند داشت. اما آن چه مشخص نیست، معیار انتخاب این سرویس ها به عنوان کاندیدهای نهایی جشنواره وب و موبایل ایران است.

در این بخش ۵ سرویس نامزد دریافت جایزه شده اند که در چند گزارش مختلف به معرفی مختصر آن ها و نقاط قوت و ضعفشان می پردازیم. در گزارش های پیشین به نگاهی به موتور جستجوگر هوشمند «دیدئو» و «تلویون» انداختیم. در گزارش امروز نیز به بررسی سرویس به اشتراک گذاری «بست شو» می پردازیم؛ سرویسی که به زودی قرار است وارد بازاری شود که در آن رقبای سرسختی پیش رو دارد.

بست شو خودش را به عنوان سرویسی در به اشتراک گذاری ویدئو معرفی می کند که دارای ساختاری دوستانه و راحت است و کاربر می تواند مشارکت بیشتری در ساز و کار انتخاب ویدئوهای محبوبش داشته باشد.

شعار این سرویس «زیبایی های سیاره کوچک» است کهالبته بیشتر به شعار سرویس های تخصصی علمی یا زیست محیطی شباهت دارد؛ چیزی مانند مجله دانستنی ها؛ اما از طرف دیگرمحتوای ارائه شده این سرویس آن را بیشتر شبیه سرویس های «VOD» کرده تا سرویس به اشتراک گذاری ویدئو.  بست شو کانال های اختصاصی خودش را دارد که در آن ها فیلم کوتاه، بخش هایی از کنسرت و محتوای باکیفیت ارائه می کند.

بست شو در الکسا در میان سایت های ایرانی رتبه ۶.۴۰۵ را دارد و در رتبه جهانی آن ۳۱۹.۲۶۲ است. مدت زمان لود کامل این سایت ۵.۷ ثانیه است که زمان قابل قبولی به شمار می رود. نسخه موبایل این سایت نیز عملکرد مناسبی دارد.  این سرویس فعلا اپلیکیشن موبایلی ارائه نکرده است.

به نظر می رسد که تایید و فعال شدن حساب کاربری این سامانه به صورت دستی است. پس از ایجاد حساب کاربری متاسفانه ما نتوانستیم تا ویدئویی در آن بارگذاری کنیم و در بررسی بست شو نقاط قوت آن را احساس نکردیم.

اما سایت در بخش «درباره ما» بخش هایی را به عنوان نقاط قوت معرفی کرده که به نظر نمی رسد این ویژگی ها منحصر به فرد باشند. شاید بتوان جذاب ترین بخش بست شو را قابلیت «ایجاد لیست علاقه مندی ها» و «ذخیره سازی تاریخچه ویدئوهای مشاهده شده» دانست. البته در این سرویس قابلیت اعلام نظر «پسندیدن» یا «نپسندیدن» هم وجود دارد. این قابلیت ساز و کار بسیار خوبی است که شاید بتواند بیش از پیش انتخاب دیدن یا ندیدن ویدئوها را آسان کند و کاربر دیگر گول تیترهای جذاب را نخورد.

این سایت ادعا می کند که دارای سرورهای قدرتمند و پر سرعت است که باید کاربران آن صحت ادعا را تایید کنند. با توجه به این که حساب کاربری ما با وجود یک روز صبر فعال نشد نتوانستیم برآوردی از قدرت سرورها و سرعت پردازش آن داشته باشیم.

 وبسایت بست شو ادعا می کند جستجوی هوشمند و پیشرفته یکی دیگر از قابلیت های این سایت است اما به دلیل محدود بودن تعداد محتوای بست شو امکان ارزیابی دقیق از عملکرد موتور جستجو و سیستم های توصیه گر آن هم فعلا وجود ندارد.

با وجود رقبایی با مدل کسب و کار سنتی مانند آپارات، تماشا و نماشا و سرویس هایی مانند «جعبه» و «شبکه شما» که ساختاری برای درآمدزایی کاربران ارائه کرده اند، به نظر می رسد که در این بازار به اندازه کافی رقیب جدی برای بست شو وجود داشته باشد.

در مجموع به نظر می رسد بست شو بتواند طرفداران استفاده از سرویس های بدون تبلیغات را به خود جذب کند چرا که این سرویس در حال حاضر هیچ تبلیغی ندارد. دسترسی به فیلم های کوتاهی که کمتر در جا های دیگر دیده شده نیز می تواند مخاطبان فیلم های کوتاه را به این سرویس جذب کند.

البته با توجه به مطالعه بازار سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو در سایر کشورها همچنان جای امید برای سرویس های کوچکی مثل بست شو وجود دارد ولی این امید به نوع محتوای اختصاصی این سرویس ها بستگی دارد چرا که این روزها محتوا حرف اول و آخر را در جذب مخاطب می زند و اگر بست شو بتوانند در ژانر و حوزه ای خاص محتوا ارائه کند شاید سهم مشخص و ثابتی از بازار را بدست آورد.

 

با این تفاسیر همچنان این سوال وجود دارد که معیارهای انتخاب جشنواره برای سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو چه بوده؟ چرا که بست شو با محتوای محدود و ساز و کار عرف سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو، مزیت رقابتی چندان ویژه ای ندارد. البته شاید فاز توسعه آینده این سرویس به عنوان معیار انتخاب آن به عنوان کاندید برای جشنواره اهمیت داشته است.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط