«بیت کوین» واحد پولی هکرها برای اخاذی از شبکه های تلویزیونی

IPTVGUIDE

در چند ماه اخیر چندین مورد حمله هکرها به سرورهای شبکه های مختلف تلویزیونی «نتفلکیس» و «HBO» را شاهد بودیم. پس از این حمله ها هکرها برای لو ندادن اطلاعات مهمی که به سرقت برده اند شروع به اخاذی می کنند. اگر برایتان جالب است بدانید چگونه این کار را انجام می دهند این گزارش را بخوانید

سرقت آثار هنری، تلویزیونی و سینمایی چالشی حل نشده ای در دنیای دیجیتال است. مبارزه با بازار سیاه و معاملات غیرقانونی آثار هنری از قرن ها پیش ادامه دارد و دنیای دیجیتال دریچه ای جدید برای سرقت محصولات هنری ایجاد کرده است. در گزارش های قبلی به نحوه سرقت محتوای استودیوها و تولیدکنندگان فیلم اشاره کردیم.

هک کردن سرورها و سرقت از استودیوهای تولید کننده فیلم هالیوود و سریال های تلویزیونی و اخاذی سارقان در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. حمله های سایبری و یا سرقت های سنتی (لو رفتن فیلم ها و سریال ها به وسیله عوامل تولید کننده) از قدیم زیان بسیاری به این صنعت وارد کرده است. ولی برخلاف روش های سنتی، ردیابی سارقان و هکر ها در فضای دیجیتال امر بسیار پیچیده است و امروزه با شکل گیری واحد پول دیجیتالی ردیابی سارقان سخت تر هم شده است. «بیت کوین»، واحد پول دیجیتالی است که ردیابی آن بسیار دشوار است و در چند مورد از حمله های سایبری به استودیوها و دزدیده شدن اطلاعات آن ها، سارقان در ازای منتشر نکردن اطلاعات، مبلغ اخاذی را به واحد «بیت کوین» تقاضا کرده اند.

قبل از هر چیز باید بدانید «بیت کوین» چیست؟ «بیت کوین» واحد پولی رمزنگاری شده و بسیار پرحاشیه ای است که در نظام ­های پرداخت دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. این واحد پولی به ­وسیله برنامه ­نویسی ناشناسی با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» ایجاد شده است. «بیت کوین» به­ صورت نرم افزار «Open Sourse» اولین بار در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. سیستم فعالیت «بیت کوین» به­ صورت همتا به همتا یا «Peer to Peer» است و انتقال مالی در میان کاربران بدون هیچ واسطه و یا بانکی صورت می­گیرد. از آن ­جایی که سیستم «بیت کوین» به ­صورت غیر متمرکز و بدون پایگاه ذخیره ­سازی مشخص فعالیت می­کند، از آن به­ عنوان اولین واحد پولی دیجیتال یاد می­کنند.

کارایی «بیت کوین» می ­تواند به­ صورت تبادلات ارزی با سایر واحد های پولی باشد. از فوریه سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۰۰.۰۰۰ تاجر و فروشنده «بیت کوین» را برای پرداخت­ های خود به رسمیت شناخته ­اند. بر اساس مطالعات انجام شده دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۱۸، ۲.۹ تا ۵.۸ میلیون کاربر منحصر به فرد وجود دارند که از کیف­های پولی رمزنگاری شده استفاده می­ نمایند و بیشتر آن­ها مشخصاً از واحد پولی «بیت کوین» استفاده می­کنند.

البته بسیاری از دولت ها و کشورها تا به حال واحد پولی «بیت کوین» را به رسمیت نشناخته اند زیرا پشتوانه پولی آن برای اقتصادهای فعلی کمی پیچیده است. با این حال تمامی اقتصاد دان ها همواره از ساختار «بیت کوین» به عنوان راهی برای رسیده به واحد پولی دیجیتال و بی واسطه نام می برند. اما «بیت کوین» از روز شکل گیری تا به امروز همواره به عنوان واحد پولی برای کسب و کارهای غیرقانونی استفاده شده است. «Silk Road» مشهورترین وبسایت مخصوص کارهای غیرقانونی در جهان بود که مبادلات اسلحه و موارد مخدر مهم ترین کارش به شمار می رفت. فروشنده ها و خریداران در این سایت از «بیت کوین» برای تبادلات مالی استفاده می کردند و پیچیدگی در ردگیری این واحد پولی سبب شد تا مجرمان بسیاری از دست قانون بگریزند.

حالا برگردیم به ماجرای اخاذی ها. خبر هک شدن شبکه «HBO» در هفته گذشته توسط گروه هکرهای «Dark Overlord» باز هم توجه افکار عمومی را به حمله های سایبری و عواقب چنین حمله هایی جلب نمود. در ۷ اوت سارقان طی پیامی از مدیرعامل «HBO» خواستار مبلغی شدند تا مابقی اطلاعات را لو ندهند. آن ها مبلغی معادل ۶ میلیون دلار آمریکا درخواست کرده بودند و درخواست شان این بود که برای پرداخت این مبلغ از واحد پولی «بیت کوین» استفاده شود. هکرها پس از حمله ماه گذشته به «نتفلیکس» نیز، از «بیت کوین» برای اخاذی استفاده نمودند. اما حمله های سایبری تنها به استودیوها و تولید کنندگان هالیوودی محدود نمی شود؛ در ماه های پیش نمونه حمله های سایبری به بسیاری از حساب های ایمیل و سازمان های دولتی در سراسر جهان انجام شد که همه هکرها برای پرداخت مبلغ مورد نظر خود از بیت کوین استفاده کردند.

آن چه مشخص است این است که با پیشرفت فناوری تمامی ابعاد زندگی ما نیز دچار تحول می شود و باید راه چاره ای برای مقابله با چالش های پیش رو اندیشید. استودیوها و تولیدکنندگان بزرگ نیز از این قاعده مستثنی نیستند و قطعا برای تامین امنیت محتوای خود راه حل هایی بدست خواهند آورد. «بیت کوین» به وسیله ای برای اخاذی و جرم در فضای دیجیتال تبدیل شده است ولی خیلی ها نقاط مثبتی نیز در این واحد پولی می بینند و معتقدند شاید «بیت کوین» روزی زمینه تحول بنیادین در حوزه بانکی و اقتصادی را ممکن سازد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط