«شبکه ما» ایده ای کامل با طراحی غیر دوستانه!

IPTVGUIDE

در عصر اینترنت سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتیوب به زیست بومی مهم و تعیین کننده برای کسب درآمد بسیاری از کاربران تبدیل شده اند و با ادغام شدن ابزاری مانند «Google Adsense» در یوتیوب چرخه بزرگی از درآمدهای هنگفت تبلیغات ایجاد شده است. یوتیوب به تنهایی ۲۰ درصد از کل درآمد حاصل از تبلیغات در وب را به خود اختصاص داده و کاربران و کانال های بسیاری درآمد قابل توجهی از یوتیوب کسب می کنند. کسب درآمد از تبلیغات یوتیوب و به دست آوردن اسپانسرها درآمدهای میلیونی برای برخی اینفلوئنسرها و بلاگر های یوتیوب ایجاد کرده که سبب کارآفرینی و اشتغال زایی بالایی نیز شود.

اما در ایران و پس از حوادث سال ۱۳۸۸ که منجر به فیلتر شدن یوتیوب شد سرویس آپارات  به عنوان جایگزینی برای خدمات یوتیوب شکل گرفت و در حال حاضر این سرویس در کنار «نماشا» و «تماشا» سهم قابل ملاحظه ای در بازار سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو دارند. با این حال هیچ یک از این سرویس ها درآمد حاصل از تبلیغات خود را با صاحبان آثار تقسیم نمی کنند.

با این حال مدتی است چندین سرویس به اشتراک گذاری ویدئو با چنین رویکردی شکل گرفته اند و در تلاش اند تا به این نیاز کاربران پاسخ دهند. در سه گزارشی که به شکل پرونده های به هم پیوسته منتشر خواهیم کرد به معرفی اولیه ویژگی های سه سرویس «جعبه»، «INet» و «شبکه ما» که در این زمینه فعالند خواهیم پرداخت. سومین گزارش به معرفی سرویس «شبکه ما» اختصاص دارد.

شبکه ما

در کنار مدل کسب درآمد از تبلیغات، یوتیوب به عنوان ابرغول صنعت محتوای ویدیویی مدل فروش محصولات ویدئویی حرفه ای را ایجاد کرده است. در این مدل مالکان محصولات ویدئویی و تلویزیونی می توانند محصولات خود را در قالب فصول متعدد و یا به صورت تکی به فروش برسانند.

«شبکه ما» هم تلاش کرده در پکیج پلنفرم خود مدل های متنوعی از کسب درآمد اعم تبلیغات، فروش محصولات ویدئویی و بازاریابی را برای کاربران ایرانی در نظر بگیرد. اجرای کامل ایده مد نظر «شبکه ما»، قطعا می تواند مزایای بسیاری برای کاربران ایرانی داشته باشد چرا که چنین پلتفرمی امکان درآمدزایی هر چه بیشتر را برای صاحبان محتوای ویدئویی فراهم می کند و عرضه مستقیم و بی واسطه این محصولات می تواند تولید کنندگان و صاحبان آثار را از چنگ واسطه های فروش رها سازد.

از سوی دیگر مشارکت کاربران در بازاریابی نیز می تواند چرخه درآمدی مناسبی را شکل دهد و در صورت موفقیت «شبکه ما» و استفاده وسیع کاربران ایرانی از آن، حتی امکان ایجاد اشتغال برای جوانان (به عنوان تامین کننده و تولید کننده محتوای نیمه حرفه ای) وجود دارد.

«شبکه ما» در حال حاضر دارای دو پلتفرم جداگانه است که البته طراحی و چیدمان آن کمی غیر دوستانه است و کار کردن با آن نه تنها هیجان انگیز نیست بلکه کمی سخت و گنگ است. به عنوان مثال هنگام ورود به «شبکه ما» دسترسی به بخش فروش محصولات ویدئویی مشخص نیست. توضیحات در بخش «درباره ما» نیز گویای ویژگی های منحصر به فرد این پلتفرم نیست.

در نگاه اول کاربران در «شبکه ما» همانند تمامی سرویس های به اشتراک گذاری دیگر می توانند ویدئوهای خود را بارگذاری کنند.در صورتی که اطلاعات بخش مالی حساب کاربری مورد تایید شبکه ما باشد، کاربر می تواند از تبلیغات قرار گرفته شده بر روی ویدئوها کسب درآمد کند.

این درآمد همیشگی است و زمان ندارد. مدل پرداخت هم به این شکل است: به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید در ماه اول ۵ هزار تومان، و در ماه های بعد به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید ۲ هزار تومان. البته در «شبکه ما»، بازدید ها بر اساس مکانیزم «امتیاز» محاسبه می شوند و دیده شدن ویدئو شرایطی خاصی دارد.

طبق ادعای وبسایت «شبکه ما» امتیازدهی به ویدئو ها به وسیله سیستمی اتوماتیک انجام می شود و طبق آن باید از هر ویدئویی مدت زمان مشخص و قابل قبولی دیده شود تا ویدئو کسب امتیاز کند؛ اما مشکل کار اینجاست که توضیح دقیقی از چگونگی ساختار امتیازها گفته نشده و ساز و کار محاسبه کمی غیر شفاف است.

در حالت دوم استفاده از «شبکه ما» این سرویس به بستری برای خرید و فروش محصولات ویدئویی تبدیل می شود و کاربران علاوه بر دسترسی به خرید مجموعه ای از محصولات ویدئویی، با قراردادن محصولات و قیمت گذاری بر آنها می توانند محصولات خود را به فروش رسانند. قیمت هر ویدئویی که به فروش می رسد حد اقل ۳ هزار تومان است و شبکه ما ۱۰ درصد از درآمد فروش هر محصول را به خود اختصاص می دهد. در این بخش هر کاربر می تواند کارمزدی برای بازاریابان محصول خود قرار دهد که حداکثر مبلغ آن می تواند ۸۰ درصد از قیمت محصول باشد.

ایجاد لینک های اختصاصی مستقیم برای به اشتراک گذاری ویدئو در سایت ها و شبکه های اجتماعی و همچنین ایجاد لینک باکس قراردادن بنرها و تبلیغات محصولات در صفحات وب نیز از جمله بخش هایی است که کاربر می تواند از آن ها کسب درآمد کند.

قطعا چنین مدلی، مدلی بسیار جذاب و کاربردی است؛ اما آن چه مشخص کاربران ایرانی قطعا با چنین زیرساخت های درآمدزایی از محصولات ویدئویی آشنایی کمی دارند.

ایجاد آگاهی در پلتفرمی مثل «شبکه ما» می تواند از دو طریق انجام گیرد؛ اول اینکه برای جذب کاربران بیشتر بهتر است این پلتفرم به محتوای ارائه شده خود توجه کند چرا که محتوا اولین و اصلی ترین عامل در جذب مشترک در سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو است و دوم کیفیت محصولات فروشی خود را مد نظر داشته باشد چرا که محصولات به روز و پر مخاطب امکان جذب مشتری ثابت را به شدت بالا می برند.

به نظر می رسد «شبکه ما» همچنان راه درازی برای تبدیل شدن به یک پلتفرم ویدئویی تاثیرگذار پیش رو دارد اما باید از ایده آن تقدیر کرد؛ چرا که این سرویس ارائه دهنده بخشی از خدمات سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو است که در ایران به آن بی توجهی کامل شده است.

در همین رابطه بخوانید: آیا «IPTV» ها می توانند در ایران موفق باشند؟

اکران اینترنتی: اکران آنلاین «توران خانم» یک فرصت طلایی برای صنعت استریم ایران!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط