«کاویمو» سرویسی شگفت انگیز و ناشناس!

IPTVGUIDE

در آخرین بخش از معرفی به بهانه بررسی نامزدهای بخش به اشتراک گذاری ویدئو در «جشنواره وب و موبایل ایران» سری زده ایم به سرویس میزبانی ویدئو «کاویمو»؛ سرویسی که پس از بررسی های دقیقی که روی آن انجام دادیم دادیم به این نتجه رسیدیم حرف های زیادی برای گفتن دارد. اما پیش از معرفی «کاویمو» و ویژگی های منحصر به فردش بهتر است اول کمی درباره فضایی که این سرویس در آن فعالیت می کند آشنا شوید.

این روزها «ویدئو» محبوب ترین محتوا در سراسر وب است و کاربران در فضای اینترنت بیش از محتوای دیگری وقت خود را صرف دیدن ویدئو می کنند. این اقبال عمومی سبب شده کسب و کارهای آنلاین نیز کم کم به بازاریابی ویدئویی روی بیاورند. اما وب سایت ها و کسب و کارهای نوپای آنلاین همواره با دغدغه شناسایی بهترین راه برای رساندن محتوای ویدئویی به بازار هدف خود رو به رو هستند. البته ابزارهای رایگان بازاریابی مانند شبکه های اجتماعی و سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو نیز در دسترس کسب و کارها هستند؛ با این حال این ابزارها پاسخ گوی نیازهای تخصصی کسب و کارها نیستند.

با توجه به آمارهای رسمی مشخص است که ایرانی ها نیز علاقه زیادی به دیدن ویدئو دارند و به دلیل بهبود سرعت اینترنت در سال های اخیر و کاهش تعرفه ترافیک اینترنت کاربران ایرانی این علاقه روز به روز بیشتر می شود. طبق آمار سایت «ITiran» ایرانی ها روزانه ۶۳ میلیون دقیقه از آپارات ویدئو استریم می کنند و به این عدد باید حجم عظیم ویدئوهای دیده شده در شبکه های پیام رسان مانند تلگرام را نیز اضافه کرد.

هر روز به تعداد سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو در کشور ما اضافه می شود و هر یک مدعی ویژگی خاصی برای سرویس های خود هستند. هر چند در ایران یوتیوب و آپارات دو ابزار قدرتمند برای ترویج ویدیوهای مبلغ کسب و کارهای آنلاین هستند اما با فیلتر بودن یوتیوب، آپارات توانسته جای پای محکم تری در این بازار پیدا کند؛ اما اگر کمی به مدل فعالیت این سرویس ها دقت کنید متوجه می شوید چنین سرویس هایی نمی توانند نیازهای جدی کسب و کارهای ویدئو محور را پاسخ دهند.

 

 

اما مشکل کار کجاست؟

 

تصویر خوب، ویدئو با کیفیت و فایل های صوتی جذاب مانند پادکست عواملی هستند که می توانند به جذابیت وب سایت ها کمک شایانی کنند. بیشتر وبسایت های فعال در کشور از سیستم مدیریت محتوای «Wordpress» استفاده می کنندو یکی از راه های آپلود ویدیو، آپلود آن در «Wordpress» است. اما این مسیر چه مشکلی دارد؟

 توسعه ویدئو پلیری مناسب که بتواند ویدئو شما را با کیفیتی مناسب و متناسب با سرعت اینترنت ارائه کند، امری پر هزینه و پیچیده است. از سوی دیگر با افزایش تعداد ویدئوها، مدیریت محتوا ویدئویی در بین حجم عظیمی از محتوای وبسایت شما کار را پیچیده تر هم می کند. و مهم ترین نکته این که آپلود ویدئو در وبسایت شما سبب می شود تا امکان به اشتراک گذاشته شدن ویدئو از بین برود و نا خود آگاه کسب و کار شما کمتر دیده شود.

 از همین رو بسیاری از کسب و کارهای آنلاین کشور به سراغ سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو می روند. این کسب و کارها از پلیر سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو برای نمایش ویدئوهای خود در وبسایت ها استفاده می نمایند. به این کار اصطلاحا «جاگذاری ویدئو» گفته می شود؛ ویدئو جای دیگری آپلود می شود و لینک به اشتراک گذاری آن بر روی «Wordpress» قرار می گیرد. جاگذاری ویدئو بخش بزرگی از دغدغه های کسب و کارهای آنلاین را حل می کند اما با این وجود همچنان مشکلاتی نیز در استفاده از چنین سرویس هایی برای کسب و کارها وجود دارد.

این سرویس ها، ویدئوی کاربر را با لوگوی شخصی خود نمایش می دهند و روی محتوای کاربر انواع و اقسام تبلیغات را قرار می دهند که ممکن است سبب واکنش منفی کاربران شود. همچنین ممکن است پاپ آپ ها و تبلیغات سبب شوند کاربران از ویدئوی شما به صفحات سایر رقبای کسب و کارتان منتقل شوند.

باید توجه داشت ویدئو نیز مانند هر محتوای دیگری باید امکان تجزیه و تحلیل داشته باشد. بیشتر سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو خدمات تجزیه و تحلیل دقیق ویدئو به کاربران نمی دهند و این امر سبب می شود تا کسب و کارها هیچ برآورد دقیقی از تاثیر ویدئوهای خود نداشته باشند و این سبب می شود کسب و کارها در صورتی که در نوع ارائه محتوای ویدئویی خود مسیر اشتباهی را پیش بگیرند، هیچ راهی جز تکرار اشتباه و پرداخت هزینه های بزرگ در بلند مدت برای تجزیه و تحلیل تاثیرگذاری محتوای ویدئویی نخواهد داشت.

 

«کاویمو» به کاربرها چه امکانی می دهد؟

با این مقدمه برسیم به معرفی «کاویمو» و ویژگی های منحصر به فردی که در اختیار کاربرانش قرار می دهد. «کاویمو» خود را سرویس میزبانی ویدئو صاحبان کسب و کارهای آنلاین معرفی می کند. در وبسایت «کاویمو» مقالاتی بسیار جذاب و خواندنی وجود دارد که قطعا کاربران با صرف اندکی وقت و خواندن آن ها قطعا مجاب به استفاده از کاویمو خواهند شد.

 اما ما پیشنهاد می کنیم با توجه به ویدئو محور شدن انواع محتوا در فضای وب، کاویمو نیز برای معرفی ویژگی ها و مزایای خود به جای تکیه بر مقالات، ویدئوهایی نیز برای فهم سریع تر و راحت تر کاربران تهیه کند.

در «کاویمو»  پس از این که حساب کاربری خود را ایجاد کردیم، با فضایی بسیار دوستانه و جذاب رو به رو شدیم؛ فضایی با بک گراند جذاب و پنل کاربری(داشبورد) پرکاربرد. در کاویمو کاربر می تواند پلیر خود را شخصی سازی کند و این یعنی امکان دستکاری پلیر و تغییر رنگ آن در دسترس کابر است. پلیر کاویمو دارای فناوری «ABR» است و در هنگام نمایش ویدئو آپلود شده، کیفیت ویدئو بر اساس سرعت اینترنت کاربر قابلیت تغییر است.

در پکیج رایگان این سرویس کاربر تنها می تواند سه عنوان ویدئو آپلود کند و حداکثر ۵ گیگابایتی پهنای باند در اختیار دارد و پس از پایان یافتن آن، کاربر باید یکی از سه سرویس پایه، حرفه ای و اختصاصی را انتخاب کند.

کاویمو دارای ویژگی های استانداردی است که تمامی سه سرویس آن را شامل می شود به این ترتیب حتی ابتدایی ترین خدمات کاویمو نیز در مقایسه با دیگر رقبای این سرویس به مراتب جذاب تر است.

 شما می توانید با معرفی دامین هایی خاص، ویدئوهای آپلود شده خود را محدود کنید. این یعنی می توانید دامنه هایی خاص برای نمایش ویدئوهای خود تعیین کنید.

کاویمو همچنین ویژگی های امنیتی خاصی دارد. از این رو می توانید از کلمه عبور خاص خودتان برای ویدئوهای خود استفاده کنید؛ این ویژگی در صورت محرمانه بودن ویدئو می تواند مورد استفاده قرار گیرد و تنها میزبانی که دارای رمز عبور باشد می تواند ویدئو را ببیند.

همچنین امکان اضافه شدن زیر نویس به ویدئوهای بارگذاری شده نیز وجود دارد. امکان ساخت پلی لیست و مسدود کردن آی پی های خاص به منظور عدم نمایش ویدئو در آن ها از ویژگی های استاندراد این سرویس است.

در هنگام بارگذاری ویدئو احساس خیلی خوبی داشتیم، چرا که پس از آپلود، ویدئو در مدت بسیار کوتاهی تایید شد و پس از آن توانستیم از طریق لینک «Oembed» آن، ویدئو را در سایت مورد نظر جاگذاری کنیم. پلیر کاویمو بسیار جذاب و بهینه است و در هنگام دیدن ویدئو به کاربر احساس خوبی می دهد.

 

هزینه پکیج پایه کاویمو ماهانه ۳۹ هزار تومان است و کاربر می تواند هر ویدئوی خود را تا حجم ۵۰۰ مگابایت در آن آپلود کند. ۵۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه این سرویس است و نمایش نامحدود و عدم نمایش لوگوی کاویمو از جمله ویژگی های آن است. همچنین این سرویس از سیستم تیکت نیز پشتیبانی می کند.

در سرویس حرفه ای کاویمو،اصلی ترین ویژگی، قابلیت تجزیه و تحلیل ویدئو ها است. چنین امکانی برای تصمیم گیری های راهبردی کسب و کارها ابزار بسیار مهمی است. این که شما بدانید بیشتر کاربران چند ثانیه از ویدئو را دیده اند و چه تعداد کاربر بخش زیادی از ویدئو را دیده از جمله آمارهایی است می تواند کسب و کار شما را دگرگون کند.

 علاوه بر ویژگی های پایه و ویژگی تجزیه و تحلیل ویدئو، در پکیج حرفه ای کاربر امکان دسترسی به ۲۰۰ گیگابایت پهنای باند ماهیانه دارد. قیمت این سرویس ماهانه ۹۹ هزار تومان است.

 

اما در پکیج اختصاصی، خدمات سطح بالا و بی همتایی به کسب و کارهای ایرانی ارائه می شود. ویدئوها تا حجم ۱۰ گیگابایت امکان آپلود دارند و پهنای باند ماهیانه اش نامحدود خواهد بود. علاوه بر کلیه امکانات پکیج حرفه ای، در پکیج اختصاصی ویژگی های خاص زیر نیز اضافه شده است.

امکان یکپارچه شدن کامل با سایر پلتفرم‌ های بازاریابی : کاویمو به شما اجازه می‌ دهد تا ویدئوهای خود را با سرویس ‌های مارکتینگی همچون «Send Pluse»، «Mailer Lite»، «MailChimp» و سایر موارد مشابه ادغام و یکپارچه کنید.

 

 مقایسه آسان ویدئوها«A/B Testing»: در بحث ویدئو مارکتینگ پیگیری رفتار کاربران موضوعی بسیار مهم و حیاتی است. با ابزارهای تحلیلی کاویمو به راحتی میتوانید رفتار و علاقه بازدیدکننده‌ها را زیر ذره ‌بین بررسی کرده و 

تصمیمات مناسبی اتخاذ نمایید. مثلا به سادگی می‌توانید میزان اثربخشی و جذابیت ویدئوها را با یکدیگر مقایسه کنید؛ مدت زمان پخش، تعداد عضویت در لیست ایمیل و بسیاری از شاخص‌های دیگر در پنلی زیبا روبروی شماست.

 امکان استفاده از انیمیشن‌های درون ویدئویی: شاید دوست داشته باشید روی ویدئوی خود یک نوار اطلاع‌رسانی انیمیشنی و زیبابه همراه یک متن ساده قرار دهید. این کار نیز در کاویمو انجام شدنی است.

تشویق کاربران با کوپن‌های تخفیف: بد نیست هر از چند گاهی یک تخفیف را چاشنی ویدئوهای خود کنید؛ این کار باعث افزایش نرخ مشاهده ویدئوها و در نتیجه بهبود چشمگیر مشتری خواهد شد. انجام این کار نیز در این پلتفرم پیش‌بینی شده است.در کل به عنوان تیم بررسی کننده، از مطالعه چنین سرویس کاملی شگفت زده شدیم و به عنوان کاربر تجربه بسیاری جذابی را پیشت سر گذاشتیم.

 

جمع بندی پایانی

 از روز نخست بررسی ۵ کاندید بخش سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو جشنواره احساس کردیم این پنج کاندید به هیچ وجه از یک جنس نیستند و بدون شک با توجه به حوزه های گوناگون فعالیت هر کاندید، رقابت میان آن ها نمی تواند عادلانه باشد. در این بخش دو سرویس «لایوز» و «تلویون» به عنوان سرویس های پخش زنده فعالیت می کنند. البته حتی این دو سرویس نیز فعالیت کاملا مشابهی ندارند؛ «لایوز» به عنوان تامین کننده زیرساخت و «تلویون» به عنوان ارائه دهنده بستری برای پخش محتوا در قالب وبسایت و اپلیکیشن فعالیت می کند. از سوی دیگر در بین ۵ کاندید «دیدئو» حضور داشت؛ سرویسی که باید در دسته موتورهای جستجو قرار می گرفت. «کاویمو» را نیز نمی توان در دسته سرویس به اشتراک گذاری ویدئو به معنای سرویس هایی مانند آپارات و نماشا طبقه بندی کرد؛ چرا که یک سرویس میزبانی ویدئو است.  شاید تنها بتوان «بست شو» را به عنوان سرویس به اشتراک گذاری شناخت؛ سرویسی که در ابتدای راه قرار دارد و به نظر نمی رسد با توجه به ایراداتی جدی که به آن وارد است بتواند نظر داوران جشنواره و آرای مردمی را به سمت خود جلب کند. البته همچنان در تلاش هستیم تا با هیئت برگزار کننده جشنواره وب و موبایل ایران ارتباطی برقرار کنیم و از چگونگی انتخاب ها بیشتر مطلع شویم و امیدواریم که این سلسله گزارش ها بتواند به معرفی و انتخاب سرویس های برتر در کشور اندکی کمک کرده باشد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط