«Laughly» منبع بی انتهای خنده!

IPTVGUIDE

در بین این همه سایت و اپلیکشن اینترنتی که موضوعات مختلف را پوشش می دهند جای اپلیکشنی مثل «Laughly» واقعا احساس می شد، اپلیکیشنی که قرار است به منبع قدرتمندی از بهترین استندآپ کمدی ها و برنامه های طنز جهان تبدیل شود و حتی مخاطبانش بتوانند بعضی از محتواهایش را به شکل زنده استریم کنند. اگر علاقه مند به دنیای کمدی هستید خواندن این گزارش و شناختن بیشتر «Laughly» را از دست ندهید

ریشه استند آپ کمدی در غرب به دهه ها پیش باز می گردد و کمدین ها مسیر بسیار سختی را پیموندند تا به کیفیت امروز اجرای آثارشان برسند. امروزه شوهای استند آپ به قدری محبوب هستند که گجت هایی ویژه برای استریم کردن استند آپ کمدی شکل گرفته اند و برخی از آن ها حتی رویدادهای استند آپ را به صورت زنده پوشش می دهند. در آمریکا و انگلستان، سالن های بسیاری به اجرای برنامه های استند آپ کمدی اختصاص دارند و کمدین ها با اجرا در آن ها رشد می کنند و در صورت مواجه شدن با اقبال عمومی به ضبط برنامه و سپس انتشار آن ها می پردازند. تولید پاد کست و انتقال آنها از طریق اینترنت زمینه انتقال فایل های صوتی استند آپ ها را آسان کرده و بسیاری از کمدین ها با ضبط صوتی برنامه ها و به اشتراک گذاری آن ها در شبکه های اجتماعی رفته رفته مطرح می شوند.

«Spotify» و «Pandora»، دو غول صنعت استریم موسیقی، آرشیو نسبتا جامعی از فایل های صوتی استند آپ کمدی ها دارند و آثار بسیاری از کمدین های سرشناس را در دسترس مخاطبین خود قرار داده اند. اما چالشی که برای استریم کردن آثار کمدی در «Spotify» و «Pandora» وجود دارد این است که این آن ها تنها برای استریم موسیقی ساخته شده اند و محتوای کمدی بخشی جانبی در این اپلیکیشن هاست. اما از یک سال پیش استارتاپی در آمریکا شروع به فعالیت کرده که هدف آن بر طرف ساختن چالش دسترسی به محتوای صوتی و یا ویدئویی استند آپ کمدی است.

«Laughly» اپلیکیشنی است که به وسیله کارآفرین با سابقه آمریکایی، ِیو اسکات در سال ۲۰۱۶ شکل گرفته است. اگرچه غول های صنعت استریم نیز چند وقتی است که به تولید برنامه های کمدی و استند آپ کمدی می پردازند اما اسکات معتقد است بازار «Laughly» به کلی با بازار و اهداف کمپانی هایی مانند «نتفلیکس» متفاوت است.

«Laughly» در حقیقت یک جور «Spotify» برای استند آپ کمدی است و آرشیو گسترده ای از اجراهای استند آپ را از سراسر آمریکا، انگلستان و جهان را در خود جای داده است. به گفته اسکات مشکل پلتفرم هایی مانند «Spotify» و «Pandora» در این است که کاربران تنها پس از چند روز مراجعه به آرشیو کمدی آن ها با پیشنهادات تکراری رو به رو می شوند و در این پلتفرم ها امکان گزینش محتوای کمدی بر اساس سلیقه و علایق آن ها وجود ندارد. با توجه به محبوبیت استند آپ کمدی و مطرح شدن سالانه ده ها کمدین در آمریکا، هیچ کانونی برای جمع آوری تعداد زیاد اجراها نبوده است و این عاملی برای ایجاد «Laughly» بود.

«Laughly» سال ۲۰۱۶ رونمایی شد. در این اپلیکیشن بیش از ۱۸ هزار ساعت فایل صوتی از بیش از ۷۰۰ کمدین وجود دارد. از کمدی های تلخ و گاه زننده «لویی.سی.کی» گرفته تا جک های بی مزه ولی خنده دار «اِدی مورفی» و کلی کمدین کلاسیک دیگر. مخاطبان «Laughly» می توانند از طریق دستگاه های «iOS» خود به این اپلیکیشن دسترسی داشته باشند.

دسترسی به محتوای «Laughly» به ۴ صورت امکان پذیر است. راه اول از طریق ورود به بخش کاتالوگ و کلیک کردن روی نام آرتیست محبوب (بر اساس چیدمان A تا Z) است، در دومین راه کاربران می توانند ایستگاه رادیویی خود را بر اساس سلیقه و ژانر کمدین ها تعیین نمایند. در راه سوم انتخاب و ایجاد پلی لیست محبوب مخاطب است. و دسته چهارم به استریم زنده محتوای کمدی «Laughly» اختصاص دارد. بخش چهارم جایی است که فناوری های مدرن استریم به داد این استارتاپ رسیده اند. «Laughly» طی توافقاتی که با بسیاری از کلوپ های معرف استند آپ کمدین داشته، اجراهای این کمدین ها را به صورت فایل صوتی زنده، مستقیما از طریق میکروفون آن ها به سراسر جهان مخابره می نماید.

ویژگی تازه ای که به «Laughly» اضافه شده، حمایت کردن از ۱۰۰ برنامه پادکست کمدی است. طرفداران این پادکست ها مستقیما از طریق این اپلیکیشن میتوانند به پادکست هفتگی کمدین های محبوب خود دسترسی داشته باشند. در حال حاضر اپلیکیشن «Laughly» رایگان عرضه می شود و در نسخه فعلی تبلیغ نیز وجود دارد. اما با پرداخت ۳.۹۹ دلار ماهانه می توان محتوای «Laughly» را بدون تبلیغ استریم کرد. همچنین قابلیت دانلود محتوای مورد علاقه و دسترسی به آن در حالت آفلاین نیز دیگر ویژگی مشترکین این اپلیکیشن است.

دِیو اسکات مالک «Laughly» در اوایل قرن ۲۱ ام تجربه ای مانند رید هستینگز مالک «نتفلیکس» (توزیع فیلم دی وی دی از طریق ایمیل) را تجربه کرده است. «اسکات» سابقه توزیع و فروش آنلاین محصولات استودیوهای فیلم سازی مطرحی چون «برادران وارنر»، «Dreamwork» و «اسنتلی» را بر عهده داشت. شرکت او «Next Planet Over» نام داشت که در سال ۲۰۰۱ به «Toys R Us» فروخته شد.

اسکات در مقطعی از زندگی با دشواری های بسیاری رو به رو بود و برای کاهش فشارها و گذراندن زمان به کلوپی می رفت که در آن استنداپ کمدین ها به اجرای برنامه می پرداختند. از آن پس او به استند آپ کمدی علاقه مند شد. اسکات به قدری عاشق این عرصه شد که به صورت هفتگی سی دی های کمدی را از فروشگاه ها می خرید. او در آن زمان بود که کم کم متوجه شد مردم علاقه بسیاری به کمدی دارند و همانند آلبوم های موسیقی، سی دی های کمدی نیز بازار بزرگی دارند. با تحول دنیای دیجیتال و آغاز عصر استریم، موسیقی با سرعت با استریم همسو شد ولی اسکات معتقد است کمدی در دوره استریم هیچگاه جایگاه مستقلی نداشته و حالا پلتفرمی که او طراحی و ارائه کرده می تواند به توسعه بازار استریم کمدی کمک کند.

از آنجایی که آثار کمدی معمولا کمپانی های توزیع مستقلی نداشتند، چالش خرید حق بهره برداری از آثار به صورت استریم کمی پیچیده بود زیرا قراردادهای واگذاری حقوق استندآپ کمدی با قراردادهای معمول آلبوم های موسیقی تفاوتی نداشت و این موضوع کار بستن قرارداد بین «Laughly» و کمپانی ها را دشوار ساخته بود. اما در نهایت اسکات توانست در گام نخست ۲۰ کمپانی اصلی توزیع حقوق آثار کمدی را برای بستن قرارداد با اپلیکیشن خود متقاعد کند.

مخاطبین این استارتاپ به دو دسته تقسیم می شوند، یک آنهایی که طرفدار سرسخت کمدی هستند و با آرتیست های این عرصه آشنایی دارند و دسترسی به آثار کلاسیک یا کمدین های گمنام در کلاب های سراسر آمریکا برای آنها فرصتی طلایی است. دسته دوم افراد عادی هستند که تنها خواهان دسترسی به محتوای کمدی هستند و آشنایی چندانی با آرتیست های این عرصه ندارند. حالا شما جزو هر دسته که باشید «Laughly» سورپرایزهای ویژه ای برای شما خواهد داشت. مثلا دسترسی به رادیوهای کمدی بیش از ۱۵۰ کمدین بر اساس ژانر و نوع کمدی آنها میتواند برای مخاطبان عادی جذاب باشد.

«اسکات» در حال حاضر از اعضای سابق «Pandora» در بخش کمدی بهره می برد و با توسعه الگوریتم های توصیه گر بر اساس سلیقه شخصی کاربران تجربه متفاوتی را از لذت دیدن و شنیدن کمدی را برای مخاطبان خود امکان پذیر ساخته است. این استارتاپ در حال حاضر دارای ۱۴ نیروی انسانی است و ۲۵ هزار کاربر فعال دارد. ۱۰ درصد از این تعداد مشترکین پولی«Laughly» را تشکیل می دهند. این اپلیکیشن مدتی است توجه بزرگترین شرکت های دنیا را به خود جلب کرده است و با قراردادن تبلیغ های آنها پول خوبی به جیب زده است. «برگر کینگ» و «مرسدس بنز» از جمله شرکت­هایی هستند که قرارداد تبلیغاتی با «Laughly» امضا کرده اند و از الان می توان آیند بسیار خوبی برای آن پیش بینی کرد.

اما بد نیست به این بهانه نگاهی هم بکنیم به سیر تحول سریع استندآپ کمدی در ایران و فرصتی که پیش روی آدم های بامزه و طناز ایرانی است. ظهور و مقبولیت استندآپ کمدی در ایران عمر چندانی ندارد. با اینکه اصولا ایرانی ها معروف به شوخ و شنگ بودن هستند اما هیچ گاه بین مخاطبان ایرانی کمدی و طنز عمومی خارج از فیلم و سریال و کتاب مفهومی جدی پیدا نکرده بود. تا اینکه یک برنامه پرطرفدار همه چیز را در این زمینه عوض کرد. برنامه «خندوانه» که چند سالی است از شبکه نسیم پخش می شود اولین برنامه صدا و سیما در ایران است که از استند آپ کمدی با مفهوم فعلی آن در دنیا برای جذاب تر کردن برنامه اش به شکلی کاملا منظم و حرفه ای استفاده می کند. «خنداونه» در ابتدا مسابقه «خنداننده برتر» را به راه انداخت. رقابتی بین کمدین های سینما و تلویزیون که اجراهای کمدی خود را در معرض قضاوت مخاطب قرار می دادند. البته در برخی موارد اجراها در چارچوب تعاریف استاندارد استند آپ کمدی قرار نمی گرفت و بیشتر به اجراهای نمایشی تک نفره شباهت داشت، ولی به هر حال کم کم این اجراها سر و شکل بهتری پیدا کرد و مردم با واژه استندآپ کمدی کاملا آشنا شدند.

اما اتفاق اصلی در فصل چهارم «خندوانه» و با مسابقه «خنداننده شو» اتفاق افتاده است، مسایقه ای که شرکت کنندگان آن از مردم عادی جامعه اند و برای اولین بار یک سری جوان و میانسال که احساس می کنند آدم های شوخ و بامزه ای هستند وارد عرصه رقابت با هم شده اند و مقابل دوربین استندآپ هایی اجرا می کنند که بعضی از آن ها کاملا در حد و اندازه نمونه های موفق جهانی است. «خنداننده شو» با استقبال بسیار گسترده مردم مواجه شده و این نشان می دهد این عرصه پتانسیل فراوانی برای کار و موفقیت دارد. از طرفی موفقیت برنامه «خنداننده شو» نشان دهنده وجود استعدادهای بسیاری در استند آپ کمدی کشور است که هنوز کشف نشده اند و احتمالا با دیدن این مسابقه به این فکر خواهند افتاد که فعالیت خود را در این زمینه آغاز کنند. طبیعتا با توسعه نمایش های استند آپ در کشور شاید روزی نیاز باشد ما نیز پلتفرم های ویژه استند آپ در کشور راه بی اندازیم. راهی که شاید در ابتدا بسیار طولانی به نظر برسد اما با وجود جوانان با استعداد در این زمینه می توان امیدوار بود برای موفقیت در این زمینه زمان کمتری صرف شود و توسعه هر روز فناوری استریم نیز باعث شود آن ها در توسعه این هنر جذاب و سرگرم کننده و شادی آفرین مسیر ساده تری پیش رو داشته باشند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط