«Livez» زیرساختی قدرتمند در توسعه استریم آنلاین ایران

IPTVGUIDE

در بین ۵ کاندید امسال بخش اشتراک گذاری ویدئو در جشنواره «وب و موبایل ایران»، دو سرویس استریم زنده وجود دارد. در گزارش پیشین به بررسی «تلویون» پرداختیم. در ادامه به معرفی «Livez» به عنوان دومین سرویس پخش زنده کاندید شده در این بخش می پردازیم.
«لایوز» متعلق به شرکت دانش بنیان «خلاق برهان» است؛ شرکتی که در توسعه زیرساخت های فناورانه به منظور نشر محصولات فرهنگی و به ویژه ویدئو در کشور فعالیت های ارزشمندی داشته است. برند «خلاق» از سال ۱۳۹۰ در قالب یک شرکت نوپا در پارک علم و فناوری پردیس شکل گرفت و تا امروز یکی از با تجربه ترین شرکت ها در ارائه زیرساخت های سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو و فناوری های استریم مانند «OTT» است. در سبد فعالیت های این شرکت ارائه خدمات «CDN»، «OVP» و خدمات استریم زنده به چشم می خورد.
یکی از معروف ترین سرویس های این شرکت پلتفرم «Qmery» است. «Qmery» یکی از کامل ترین سرویس های ذخیره سازی و به اشتراک گذاری محتوای ویدئویی در کشور است.
اما «لایوز» برندی است که شرکت خلاق برای ارائه خدمات تخصصی پخش زنده از آن استفاده می نماید. تا به حال موارد پخش شده تحت برند لایوز به ۹۰ رویداد می رسد و آن ها در مجموع ۱۷ هزار و ۲۰۲ ساعت برنامه زنده را تا به حال به صورت زنده پخش کرده اند. بیش از ۴۸ هزار بیننده نیز محتوای ویدئویی زنده این برند را تماشا کرده اند.
یکی از بزرگترین پروژه هایی که شرکت خلاق به خدمات پخش آنلاین ارائه کرده ، سامانه «حام» است که از آن به عنوان اولین سامانه کنسرت آنلاین کشور نام برده می شود.
در بررسی بخش «رویدادها» در وبسایت «لایوز» مشخص شد تعداد زیادی از ۹۰ رویداد پوشش داده شده توسط برند «لایوز» تحت سرویس پخش کنسرت آنلاین «حام» صورت گرفته است.
مراحل انجام پروژه های استریم زنده توسط این برند ابتدا از درخواست متقاضی پخش زنده آغاز می شود و پس از بررسی و امکان سنجی پروژه وارد مرحله عقد قرارداد می شوند. پس از مرحله عقد قرارداد، تست پیش از آغاز رویداد انجام می شود و رویداد در زمان مشخص از طریق پلتفرم متقاضی به صورت زنده پخش می شود.
اما خدمات «لایوز» و ویژگی های منحصر به فرد آن چیست؟
«لایوز» دارای تیم فنی حرفه ای به همراه تجهیزات تخصصی پخش زنده است. این گروه خدمات ۲۴ ساعته ای برای اطمینان از کیفیت پخش و همچنین دسترسی کاربران به محتوای زنده و ضبط شده را فراهم می نماید. امکان تبلیغ در هنگام پخش زنده از ویژگی های اساسی است که می تواند برای متقاضی پخش زنده درآمد خوبی داشته باشد.
«لایوز» تمامی استانداردهای یک سرویس پخش زنده را دارا است. از مهم ترین خدمات این پلتفرم، امکان ارائه بلیت های یکبار مصرف است که این ویژگی تحت عنوان «Pay Per View» در پخش رویدادهای زنده در هر جای دنیا درآمدهای میلیاردی به همراه دارد. حقوق مالکیت فکری محتوای زنده ارائه شده توسط «لایوز» متعلق به متقاضی پخش زنده است و واترمارک و لوگوی متقاضی روی ویدئوها قرار می گیرد. کلیه رویدادهای پوشش داده شده توسط «لایوز» امکان بارگذاری به صورت آفلاین در قالب «VOD» را دارند.
«Player» «لایوز» دارای قابلیت «HLS» است و این ویژگی از دانلود غیر قانونی پخش زنده جلوگیری می کند. همچنین این «Player» دارای فناوری «ABR» است که می تواند کیفیت ویدئو را بر اساس سرعت اینترنت بیننده تغییر دهد.
به نظر می رسد از بین ۵ کاندید بخش سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو «جشنواره وب و موبایل ایران»، «لایوز» و «دیدئو» از شانس بیشتری برای کسب جایزه داشته باشند؛ چرا که سرویس های ارائه شده آن ها کاملا بر اساس نیازهای روز بازار ایران طراحی شده اند و تا به حال نیز انتظارات را بر آورده کرده اند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط