آیا مرگ سالن های سینما نزدیک است؟

آرامه بندری

مدتی است در کنار سینماداران، آن ها که تعصب دیدن فیلم های سینمایی در سالن های سینما را دارند نیز نسبت به حضور شبکه های استریمینگ قدرتمندی مثل «نتفلیکس» در عرصه ساخت و پخش فیلم های سینمایی در بستر اینترنت اعتراضاتی جدی را آغاز کرده اند. اما شواهد نشان میدهد با وجود همه این اعتراضات در صورتی که صنعت سینما و سینماداران خودشان را با فناوری های روز هماهنگ نکنند رسیدن مرگ آن ها چندان غیر محتمل نیست.

خوردن «پاپ کورن»، خیره ماندن به پرده نقره ای عظیم سالن سینما و تجربه انواع و اقسام احساسات تلخ و شیرین به شکل دسته جمعی و دورهمی یعنی «صنعت سینما».

صنعتی بزرگ، قدرتمند و پرنفوذ که ۱۲۰ سالگی را هم رد کرده و در ظاهر نابودی آن غیر ممکن به نظر می رسد. اما مدتی است «استریم» تبدیل به تهدیدی جدی برای این صنعت ریشه دار شده است. فناوری «OTT» صفحه ای جدید در کتاب تاریخ سینما، تلویزیون و سرگرمی است که می تواند باعث متروکه شدن تمام و کمال سالن های سینما شود.

چند سالی است پادشاهی عصر دیجیتال اوج گیری اش آغاز شده و فناوری ای مثل «OTT» راهی به سوی آینده است. امروز دسترسی به محتوا در هر جا و مکانی ممکن شده و ابزار دسترسی به این محتوا نیز سهل الوصول و فراوانند. متخصصان حوزه فناوری انواع و اقسام «گَجِت»ها را برای دسترسی آسان مخاطب به محتوا برای هر نوع دستگاهی اعم از تبلت، رایانه شخصی، لپ تاپ، کنسول های بازی، تلویزیون و البته «موبایل» ساخته اند که با استقبال بالایی هم رو به رو شده اند. خیلی ها معتقدند آینده در موبایل خلاصه خواهد شد و چندان بیراه هم نمی گویند.

موبایل در زبان انگلیسی از ریشه کلمه «Mobility» به معنای «متحرک» و «سیار» است و شاید این کلمه مناسب ترین کلمه برای توصیف نیازهای عصر حاضر باشد. هر کسی در هر جایی خواهان دسترسی به محتوا است و شاید در شرایط کنونی صنعت سینماداری نیز باید بیشتر با واژه «موبایل» آمیخته شود.

در گزارش «سینماداران علیه تماشای آنلاین خانگی» به کشمکش ها میان صنعت استریم و سینماداران اشاره کردیم. اگر نگاهی به گیشه یا «باکس آفیس» سینماهای آمریکا بی اندازیم علی الظاهر به این نتیجه می رسیم که این اعتراضات انگار زیاد کردن پیاز داغ ماجراست و این صنعت قدرتمند قطعا بر جای خود باقی خواهد ماند و هیچ چیزی نمی تواند جلودار پیشرفت آن باشد.

آمارهای گیشه

بر اساس گزارش «comScore» فروش گیشه داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۶ معادل ۱۱.۴ میلیارد دلار بوده است. در سال ۲۰۱۶، ۲۸ فیلم به درآمد بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در کل دوره اکران داخلی خود رسیده اند، این درحالی است که آمار مشابه سال ۲۰۱۵ عدد ۲۷ فیلم را نشان می دهد همچنین در سال ۲۰۱۶ از کل تعداد فیلم های نمایش داده شده ۸ فیلم در هفته اول نمایش فروش ۱۰۰ میلیونی را گذراندند که در سال ۲۰۱۵ تعداد آن ۶ عنوان بود.

از آوریل سال ۲۰۱۷ نیز تا به حال، درآمد گیشه در مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد بیشتر بوده است و چنین به نظر می رسد که امسال شاهد ثبت رکوردی تاریخی برای فروش گیشه آمریکای شمالی خواهیم بود. طبیعتا با وجود چنین آماری به نظر می رسد صنعت سینماداری همانند صخره ای محکم و استوار است و نه تنها سیر نزولی را تجربه نکرده است بلکه همواره در حال سودآوری بیشتر است. با این حال صنعتی که پیش از این هیچ گاه تهدیدی احساس نکرده بود، امروزه با پدیده «OTT» رو به روست که باید به آن باج دهد تا بقای خود را تضمین کند!

استودیوهای تولیدکننده فیلم در سال های اخیر همواره از نرخ نزولی فروش محصولات سرگرمی خانگی خود رنج برده اند. فروش محتوای استودیوها در غالب محصولات خانگی در سال ۲۰۰۴، ۲۴.۹ میلیارد دلار بود که این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ میلیارد دلار رسیده است.

استودیوها می خواهند این درآمد از دست رفته را به گونه ای جبران کنند و استودیوهای بزرگ آمریکا مانند «فاکس» و «برادران وارنر» علاقه خود را نسبت به ارائه محتوای خود در بستر تلویزیون حتی در بازه ۹۰ روزه اکران اولیه نیز اعلام کرده اند، امری که پیش از این سابقه نداشته است بر اساس گزارش «Ampere Analysis» ارزش بازار تلویزیون های پولی امروزه به ۲۰۴ میلیارد دلار رسیده است که البته ارزش بازار تبلیغات تلویزیونی در این آمار جداگانه محاسبه شده است.

در حقیقت پیش از این درآمد حاصل از تبلیغات تلویزیونی بسیار بیشتر از ارزش بازار تلویزیون های پولی بوده است اما امروزه جایگاه آن ها تغییر کرده و کاملا معکوس شده است. برآوردها نشان می دهد تا سال ۲۰۲۱ تعداد مشترکین «OTT»، شامل تلویزیون ها و «VOD»ها در آمریکا و اروپای غربی از تعداد مشترکین تلویزیون های سنتی (کابلی و ماهواره ای) پیشی خواهد گرفت. البته بر اساس آمار «comScore» همچنان بازار تلویزیون در دست تلویزیون ها با محتوای زنده است، با این حال OTT جایگاه بعدی را در اختیار دارد.

«هولو» و «نتفلیکس» بیشترین ساعات دیدن برنامه را به خود اختصاص داده اند و «یوتیوب» و «نتفلیکس» بیشترین نفوذ به بازار را در اختیار دارند. این بخشی است که سرویس دهندگان «OTT» در آن حاضر هستند و آینده را با این فناوری رقم خواهند شد. خصوصا که در کشوری مثل آمریکا که تقریبا می توان بزرگترین بخش صنعت سینمای جهان است نرخ پیشرفت و نفوذ «OTT» با طرح های نوین «کمیسیون ارتباطات فدرال» ایالات متحده بیش از پیش تقویت خواهد شد.

این طرح تامین کنندگان اینترنت را به ارائه اینترنت پر سرعت تشویق می نماید و در این بین شرکت های کوچک محلی را مورد حمایت قرار می دهد و این یعنی افزایش روز افزون مخاطبین به سمت این حوزه. در این چنین حالتی چندان غیر قابل پیش بینی نیست که کم کم عادت های فیلم دیدن در سینما هم دست خوش تغییرات جدی شود.

همان تغییراتی که صاحبان صنعت سینما و به خصوص سینماداران نیز به خوبی از قدرت آن خبر دارند و همین موضوع بسیار نگرانشان کرده است. مشخص است که دیدن فیلم آن هم در خانه، با هر ویژگی و امکاناتی نمی تواند طرفداران سینما و پرده جادویی آن را از بین ببرد. ولی قطع به یقین آینده حوزه سرگرمی در اختیار فناوری «استریم» خواهد بود. صنعتی قدرتمند که به اندازه کافی توانایی عوض کردن عادت های قدیمی مخاطبان جدید خود را دارد.

با اینکه مرگ صنعت سینما و سینماداری کمی دور از ذهن به نظر می رسد ولی چنین صنعت بزرگی نیز باید با تحولات زمانه پیش برود و به خواسته های جدید مشتریان خود پاسخ دهد وگرنه تجربه تاریخی نشان می دهد هر صنعتی که بر سنتی بودن خود پافشاری کند در دنیای امروز حداقل به لحاظ اقتصادی محکوم به فناست. حالا اینکه سینماداران چگونه این تغییر را به نفع خود ایجاد خواهند کرد باید منتظر ماند و دید.

حریم خصوصی؛ پاشنه آشیل آینده سرویس های «VOD»

تلویزیونی های شکست خورده در سینما

سرویس های VOD در روز کارگر سینما را شکست دادند!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط