آیو برای مخاطبینش جبران مافات کرد!

آرامه بندری

«آیو» به عنوان یکی از «IPTV» های بزرگ کشور فعالیتش را از حدود ۲ سال پیش آغاز کرده و شرکت باران تلکام به عنوان مالک این سرویس طی این مدت تلاش داشته تا سرویسی کامل و جامع را برای طیف وسیعی از مخاطبان ایرانی توسعه دهد.

تاسیس شبکه های اختصاصی آیو اسپرت و آیو تون، به همراه پخش برنامه های زنده ای مثل جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در کنار آرشیوی با هزاران ساعت محتوای جذاب آیو را تقریبا به کامل ترین سرویس استریم کشور تبدیل کرده است. اما طی چند ماه گذشته فعالیت­های  آیو به دلیل مشکلات موجود در فرایند تمدید مجوز محدود شده بود و از اول تیر ماه بدون هیچ توضیحی بخش اصلی محتوای خارجی در آرشیو «VOD» این سرویس از دسترس خارج شد.

ماجرای تمدید مجوز آیو  و لنز و مشکلات آن ها را از اینجا  جویا شوید

 این فرایند آنقدر با واکنش منفی کاربران رو به رو شد که آیو در بیانیه ای رسمی اعلام کرد حذف تعداد زیادی از فیلم ها و سریال های آیو به دلیل انجام نظارت سختگیرانه صدا و سیما به عنوان متولی امور «IPTV» ها صورت گرفته و آیو کاری جز انتظار برای پایان فرایند نظارت بر محتوا نمی تواند انجام دهد.

اما در این بین برخی مشترکین آیو که در دوره نظارت چند ماهه صدا و سیما هزینه ماهانه استفاده از این سرویس را پرداخت کرده بودند به یکباره با آرشیوی تهی رو به رو شدند. در مدت ۲ ماه از حدود یازده هزار عنوان برنامه در بخش «VOD» آیو تنها حدود  ۱۷۰۰ برنامه در آرشیو آن باقی ماند و این موضوع موج نارضایتی کاربران این سرویس را بیشتر کرد.

 اما چند روزی است «آیو» پستی در وبسایت خود منتشر کرده که ضمن تقدیر از صبوری مشترکین آیو، اعلام کرده برای جبران مشکلات پیش آمده طی ماه های گذشته، دو ماه اشتراک رایگان برای مشترکین این سرویس در نظر گرفته شده است که این نشانه تلاش مدیران این سرویس برای برگرداندن آب رفته از جوی و جذب دوباره مخاطبینشان است.

پیش از این ماجرای ورود صدا و سیما برای به تبدیل شدن به نهاد متولی «IPTV»ها با واکنش مدیران سرویس های معتبر آپارات  و تلوبیون  رو به رو شده است.

هر چند آیو از دوره نظارت عجیب و غریب صدا و سیما جان سالم به در برد، اما نباید از آسیب های جبران ناپذیر یکه چنین اتفاقاتی به رشد سرویسی مثل آیو می زند غافل شویم چرا که در کسب و کارهای آنلاین، هر لحظه از دسترس خارج شدن به معنای از دست رفتن بخش بزرگی از سهم بازار کسب و کارها به حساب می آید.

برای سرویس های «SVOD» محتوا عاملی است که مشترکین را به سمت این سرویس ها می کشاند و سبب می شود تا مخاطب هزینه اشتراک پرداخت کند. حذف محتوای یک سرویس «VOD» آن هم برای دو ماه یعنی از بین رفتن پایگاه مشترکین و پیوستن آن ها به سایر رقبا.

در چنین شرایط نابرابری از بین رفتن سهم بازار آیو و اضافه شدن آن به سایر رقبا، به نفع هیچ یک از سرویس ها نیست و حتی نمی توان نام چنین اتفاقی را رقابت گذاشت، چرا که آیو تنها به دلیل داشتن سرویس آی پی تی وی مجبور است تا از ممیزی های سخت گیرانه صدا و سیما عبور کند، در حالی که فیلیمو و سایر سرویس های صرفا «VOD» با نظارت به مراتب منطقی تری از سوی وزارت ارشاد رو به رو هستند. حال تنها باید امیدوار بود، امیدوار به روزی که سرویس های استریم بتوانند در شرایط برابری به رقابت بپردازند.

ادر همین رابطه بخوانید: انحصار طلبی خطری که «VOD»های ایرانی را تهدید می کند!

در همین رابطه بخوانید: مدیرعامل آپارات: صدا و سیما IPTVها را زمین می زند!

 

 

 

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط