اتفاقی شگفت انگیز: ارزش نتفلیکس بالاتر از جنرال موتور و فورد!

IPTVGUIDE

ارزش بازار تلویزیون های اینترنتی جهان طی ۱۰ سال گذشته همواره رو به افزایش بوده است. در راس همه آن ها نتفلیکس به عنوان یک پدیده ناشناخته مدام در حال به هم ریختن معادلات بازار است و با مدل های خانمان بر اندازش برای تلویزیون های سنتی به بازار تلویزیون های اینترنتی شکل جدیدی بخشیده است. بازار تلویزیون های اینترنتی در آمریکا در حقیقت بازاری است بر مبنای صنعت تلویزیون های کابلی و ماهواره ای این کشور.

طی چندین دهه کانال های ملی مانند «َABS»، «NBC»، «CBS» و «FOX» در کنار هزاران کانال خصوصی دیگر زیست-بومی شکل داده اند که ارزش بسیار بالایی دارد و حضور شبکه های تلویزیونی در بازار معاملات بورس به تنهایی گواهی بر بزرگ بودن این صنعت است. البته با اینکه بسیاری از صاحب نظران، تلویزیون های مدرن مانند سرویس های «VOD» و تلویزیون های اینترنتی را کانال های جدیدی برای توزیع محتوای می دانند اما باید توجه داشت در کشورهای غربی تلویزیون های اینترنتی و سرویس های «VOD» با توجه به ساختار موجود تلویزیون های سنتی شکل گرفته اند و بخش بزرگ مشترکین آن ها نیز از سمت بازار بزرگ تلویزیون های کابلی به سمت این سرویس های نوین جاری شده اند.

هر چند بر اساس آمارها ۴۵ درصد از کل منازل در آمریکا هنوز مشترک تلویزیون کابلی هستند و «Comcast»، «DirecTV» و «AT&T» به عنوان غول های صنعت تلویزیون های کابلی همچنان یکه تازی می کنند اما این صنعت سنتی هر روز تهدید سرویس های استریم را بیشتر احساس می کند. حق هم دارند. طبق آمارهای رسمی این روزها جوانان ۱۶ تا ۲۴ سال در آمریکا استریم برنامه های نتفلیکس را به دیدن برنامه های تلویزیون های کابلی ترجیح می دهند.

به تازگی نموداری از رشد ارزش بازار نتفلیکس تا سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸ منتشر شده که نشان می دهد ارزش آن به قدری زیاد شده که حتی بالاتر از غول های صنعت آمریکا مانند «جنرال موتورز» و «فورد» قرار می گیرد. بر اساس این نمودار ارزش بازار نتفلیکس ۱۴۰ میلیارد دلار برآورد شده که حدود ۶۰ میلیارد دلار آن تنها در ۴ ماه به دست آمده است.

این در حالی است که شرکت هایی مانند کام کست و دیزنی در سال گذشته ارزش بازار خود را به شدت از دست داده اند و فاصله ارزش بازار آن ها با نتفلیکس به بیست تا چهل میلیارد دلار رسیده حالا با توجه به رشد نجومی ارزش بازار نتفلیکس این پرسش مطرح می شود که آیا تلویزیون های اینترنتی و سرویس های استریم در کشور ما نیز می توانند ارزش بازار بزرگی به خود اختصاص دهند؟ واقعیت امر این است که ایران هرگز صنعت تلویزیون به معنای واقعی اش نداشته و در حال حاضر نیز با پرشی بزرگ و یکباره از داشتن تلویزیون های کابلی و خصوصی وارد عصر جدید و مدرن از صنعت تلویزیون شده و این پرش تاریخی سبب افزایش هزینه های ساخت بازاری کاملا جدید برای تلویزیون های مدرن ملی شده است.

آگاهی رسانی و جذب مخاطبان ایرانی به این سرویس ها چالشی است که شاید با ارزان تر شدن اینترنت و بهبود سرعت آن طی ماه های گذشته تسهیل شده باشد؛ اما نباید فراموش کرد که همچنان هزینه ساخت بازار کاملا جدید و با ثبات یعنی آن چیزی که سال هاست کشورهای اروپایی و آمریکایی از آن بهره مند بوده اند می تواند بسیار بالا باشد. در حال حاضر اصلاحات زیادی برای شکل گیری صنعت تلویزیون های مدرن در کشور باید انجام شود؛ از یک طرف قانونمند شدن و سیاست گذاری برای فعالیت این سرویس ها به قدری در اولویت است که توجه یا عدم توجه به آن می تواند به سرعت باعث موفقیت یا شکست بنگاه های مدرن منجر شود و از طرف دیگر فراهم کردن زمینه ورود این بنگاه های مدرن به تالار شیشه ای بورس در کنار توانایی ارزش گذاری بر بازار تلویزیون های اینترنتی چالش مهمی است که می تواند تضمین کننده صعود یا سقوط این بنگاه ها باشد. فعلا باید منتظر ماند و دید آیا قرار است در ایران وضعیت تلویزیون های مدرن از حالت دیمی خارج شود و برای اولین شرایطی شبیه به صنعت را در این زمینه تجربه کنیم یا داشتن یک یا چند نتفلیکس ایرانی برای همیشه آرزوی فعالان این عرصه خواهد ماند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط