از دست ندهید:«ویکو»، روایت یک فاجعه

IPTVGUIDE

ابهامات و جنبه های پنهان برخی از رخدادهای تراژیک و پر سر و صدای دنیای معاصر به خودی خود می توانند تبدیل به داستانی جذاب برای فیلم ها و سریال ها شوند. شاید به همین دلیل باشد که این روزها عباراتی چون «داستان واقعی»، «بر گرفته از یک اتفاق واقعی»،«این یک داستان واقعی است»، در شروع تیتراژ بسیاری از فیلم ها و سریال های جذاب جهان دیده می شوند. در سال های اخیر سریال و مینی سریال های زیادی بوده اند که با این رویکرد ساخته شده اند و اتفاقا به موفقیت های چشمگیری هم رسیده اند. از این دسته از سریال ها می توان به «داستان جنایی آمریکایی/American Crime Story»، «هتفیلد و مک کوی/ Hatfield and Mccoys» و «یک قهرمان به من نشان بده/Show Me a Hero» اشاره کرد. سریالی که امروز به معرفی آن می پردازیم و به تازگی قسمت اول آن پخش شده نیز در این دسته قرار دارد.
«ویکو/Waco» مینی سریال جدید کمپانی «پارامونت» و شبکه «شوتایم» است. این سریال به یکی از تراژدی های مبهم و پر سر صدای دهه ۹۰ آمریکا می پردازد: داستان واقعه «ویکو»!
ماجرا از چه قرار است؟
واقعه «ویکو» پیش از دادگاه پر سر و صدای او.جی سیمپسون به عنوان اولین پرونده جنایی دهه ۹۰ آمریکا شناخته می شود که شاید به نوعی رسانه های مدرن آخر و عاقبتش را مشخص کردند.
سریال «ویکو» داستان مناقشه میان دیوید کورش رهبر فرقه دیویدین(داوودیان) و حکومت آمریکا در سال ۱۹۹۳ است. در این سال کورش و پیروانش که به زعم خودشان به تفسیر جدیدی از انجیل رسیده بودند به منطقه ویکو در تگزاس مهاجرت می کنند و دسته جمعی ساکن یک عمارت دور افتاده و بسیار وسیع می شوند. مقامات ایالتی و اف.بی.آی به این بهانه که آن ها حجم زیادی اسلحه در اختیار دارند به آن جا هجوم می برند و ۵۱ روز اهالی منطقه را محاصره می کنند. زد و خورد میان این دو گروه در طول آن ۵۱ روزعاقبت تراژیکی را رقم می زند.
چرا ویکو واقعه مهمی است؟!
واقعه ویکو بیش از دو ماه در صدر اخبار آمریکا قرار داشت و رسانه های تصویری و نوشتاری تحلیل های ضد و نقیضی از آن ارائه دادند. عده ای دیوید کورش را فرشته بی گناه و بی آزاری می دانستند که با عقایدی متفاوت همراه با پیروانش به زندگی و ترویج اعتقاداتشان -حق هر انسانی در قانون اساسی آمریکا- می پردازند و عده ای هم او را شیطانی می دانستند که با سوء استفاده از انجیل مردم را فریب می دهد و در پی کسب قدرت و ایجاد نا امنی عمومی است.
اما از آن جا که گذر زمان همواره باعث روشن تر شدن ابعاد اتفاقات تاریخی می شود(خصوصا آن ها که حکومت ها سعی در سانسور و جهت دهی به اصل آن ها دارند) عده زیادی از تاریخ نگاران، افراد مطلع، حکومت آمریکا و البته شخص بیل کلینتون رئیس جمهور وقت این کشور را مسئول این فاجعه می دانند، حکومتی که تجربه ای مشابه در ماجرای «جونز تاون» در دهه ۷۰ تجربه کرده بود. ماجرایی که منجر به یکی از بزرگترین خودکشی های دسته جمعی تاریخ شد و مانند واقعه ویکو ریشه در اعتقادات متفاوت مذهبی داشت.
اما این افراد که بودند؟ خواسته آن ها چه بود؟ طرف مقابل آن ها که بود؟ در واقعیت چه اتفاقی رخ داد؟ دلایل به وجود آمدن این فاجعه چه بود؟ و از همه مهم تر مسئولان این فاجعه چه کسانی بودند؟ مینی سریال شش قسمتی «ویکو» تمام تلاش خود را کرده که به این سوالان پاسخ دهد. سازندگان این مینی سریال تلاش کرده اند نگاهی جامع به این واقعه داشته باشند و داستان را از هر زوایه دید هر دو طرف روایت کنند.
از ویژگی های سریال حضور بازیگران سرشناس در نقش های اصلی است. تیلور کیتچ ، مایکل شنون و شی ویگهام بازیگر شخصیت هایی هستند که به نوعی می توان آن ها را مثلث وقوع این فاجعه دانست. کیتچ در نقش دیوید کورش رهبر فرقه مسیحی «دیویدین»، شی ویکهام در نقش فرمانده اف.بی.آی و مایکل شنون به عنوان مامور مذاکره کننده با این گروه.
هر سه بازیگر سابقه درخشانی در سینما و تلویزیون دارند. کیتچ سابقه بازی در فصل دوم «کاراگاه حقیقی/True Detective»، سریال «Friday night Lights» و فیلم های «Xmen origin: Wolworine» و «Lone Survivor» را در کارنامه کاری اش دارد. شی ویگهام نیز در سریال «امپراطوری بردواک/Boardwalk Empire» بازی درخشانی در نقش ایلای تامپسون داشت، او همچنین در فصل اول «کاراگاه حقیقی/True Detective»،فصل سوم «فارگو/Fargo»، سریال «Agent Carter» و فیلم هایی از جمله «American Hustle» و «Take Shelter» نیز بازی کرده است. اما به نظر شاه نقش سریال در اختیار مایکل شنون بازیگر پرکار و کاندید جایزه «اسکار» است. شنون سال گذشته برای بازی در فیلم «Nocturnal Animals» کاندید جایزه بهترین بازیگر مکمل «اسکار» شد و از دیگر فیلم های او می توان به فیلم کاندید «اسکار» امسالش «Shape of Water» و فیلم هایی چون «Man of Steel»، «Iceman» و «Mud» اشاره کرد.
دیگر بازیگرهای مطرح این سریال پل اسپارکس، روری کالکین، آندرئا رایزبورو و جان لوگیزامو هستند.
اما درو و جان اریک دودل خالقین این سریال بر خلاف بازیگرانش، چندان شناخته شده نیستند و«ویکو» جز اولین کارهای جدی آن ها در تلویزیون به شمار می رود. این دو برادر پیش از کارگردانی و نویسندگی فیلم «قرنطینه/Quarantine» و «No Scape» را به عهده داشته اند.
اولین واکنش ها
با پخش اولین قسمت «ویکو» فعلا نمرات متوسط رو به بالایی از سوی منتقدین و مخاطبان به این سریال داده شده. البته بعضی از مخاطبین در فضای مجازی موضع گیری تند و تیی در قبال سریال گرفته اند و معتقدند این سریال دقیقا همان مسیری را در روایت این واقعه می رود که پیش از این رسانه ها و حکومت وقت رفته بود و قرار نیست بخش های مجهول و یا احیانا تحریف شده این تراژدی خونبار به طور کامل موشکافی شود. هر چند هنوز خیلی زود است در مورد صحت روایت سریال قضاوت کرد اما به نظر «ویکو» پتانسیل تبدیل شدن به یک سریال پرمخاطب و تکان دهنده را دارد.
برای آشنایی بیشتر شما با این «ویکو» ویدئویی از پشت صحنه این سریال و توضیحات بازیگران آن را با زیرنویس اختصاصی آماده کرده ایم که می توانید تماشا کنید:

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط