از دست ندهید: «Yellowstone» یا غرب وحشی هنوز زنده است!

IPTVGUIDE

«غرب وحشی»، واژه ای است که به عنوان بخشی جدا نشدنی از تاریخ و هویت آمریکای امروز شناخته می شود. البته این هویت تنها در فیلم های و سریال های وسترن خلاصه نمی شود بلکه همین امروز هم می توان در بخش هایی از آمریکا هویت و المان های غرب وحشی را در تار و پود زندگی مردم پیدا کرد. فقط شکل و شمایلش امروزی تر شده و یک سری ویژگی های کلاسیکش برای تناسب با دنیای امروز تعدیل شده.
اگر نگاهی به نقشه پهناور آمریکا بیاندازید با ایالت های پهناوری مواجه می شوید که اسم بعضی از آن ها شاید حتی یک بار هم به گوشتان نخورده باشد. بسیاری از ایالت ها همان هایی هستند که هنوز اسلحه شخصی پشتوانه هر فرد برای گرفتن حقش به شمار می رود. این مناطق اکثرا جز قطب های کشاورزی و دام پروری آمریکا به شمار می روند و کابوی ها حاکمان بی بدیل آن ها هستند.
البته کابوی ها هنوز هم همسایه های کلاسیک خود را دارند. سرخ پوست های اصیل هنوز در برخی از این مناطق زمین هایی در اختیار دارند و به شکل متمرکز و نزدیک به تمدن در کنار هم زندگی می کنند. سرخ پوست ها نمایندگان خود را در حکومت دارند و در بین آن ها هستند افرادی که با وجود قدرت کم هنوز هم سودای به وجود آوردن جوامع سرخ پوستی قدرتمند و با شکوه را در ذهن دارند.
گفتیم که المان های اصلی غرب وحشی هنوز وجود دارد. کابوی های حاکم، سرخ پوست های اقلیت ،اسب ها به همراه وانت های غول آسا یا همان تراک ها، کلت های کمری وسترنی و اسلحه های شکاری، اسلحه های سنگین، زمین ها و مزارع بزرگ و البته غریبه هایی که برای سود جویی و حتی غارت پا به این مناطق می گذارند. این المان ها در کنار هم مثل یک انبار باروت است و همیشه منتظر جرقه ای است تا جنگ هایی به سبک کلاسیک غرب وحشی شود!
این مقدمه را گفتیم تا در این قسمت از «از دست ندهید» برویم سراغ معرفی سریال «یلوستون/Yellowstone»، سریالی که داستان غرب وحشی در دنیای امروز است!
«یلوستون» سریالی درام با فضای وسترن مدرن و محصول شبکه «پارامونت» است که اخیرا پخش آن شروع شده و امتیاز های قابل قبولی از هم منتقدان و مخاطبین حوزه سریال های تلویزیونی دریافت کرده است.

ماجرا از چه قرار است؟
«یلوستون» داستان خانواده داتون را روایت می کند که در قلب ایالت مونتانا زندگی می کنند. آن ها بزرگ ترین زمین های پروش دام را در کل آمریکا در اختیار دارند. زمین های خانواده داتون با منطقه سرخ پوست نشین و پارک ملی یلوستون مرز مشترک دارد.
پدر و سر دسته این خانواده جان داتون (با بازی کوین کاستنر) است. زمین های وسیع این خانواده محل مناقشه و درگیری همیشگی بین خانواده داتون ها، سرخ پوست ها، پارک ملی یلوستون و البته سرمایه گذاران و توسعه دهندگان زمین است.
در این بین سرخ پوست ها به رهبری توماس رین واتر (با بازی گیل بیرمنگهام) می خواهند عظمت و شکوه سرخپوست های آن منطقه را زنده کنند و در این راه زمین های خانواده داتون کمک زیادی برای سنگ بنای یک حکومت سرخپوستی است. از طرفی غریبه هایی وارد مونتانا شده اند تا با سرمایه گذاری در این مناطق آن جا را به منطقه ای گردشگری تبدیل کنند و با توجه به نفوذ در حاکمیت و قدرت مالی بالا تصمیم دارند به هر قیمتی که شده زمین های داتون ها که بهترین زمین های منطقه هستند را به دست آورند. ضلع چهارم هم پارک ملی یلوستون است که می خواهد صاحب بخشی از این زمین ها شود که به دلیل وجود رودخانه اصلی منطقه در آن جا اهمیت استراتژیک زیادی برای خانواده داتون دارد.
اما جان داتون که مردی سرسخت و پایبند به اصول است نمی خواهد حتی یک سانتیمتر از زمین های آبا و اجدادی خانواده اش را به دیگر طرف های درگیر در این مناقشه واگذار کند.
مدت زیادی طول نمی کشد که ماجرای این چهار ضلعی به بحران و جنگ تمام عیار تبدیل شود. با وجود آن که داستان در زمان حال می گذرد اما این منطقه دور افتاده از چشم رسانه ها به دور است و همین موضوع باعث حکم فرمایی قانون جنگل در این منطقه شده است.
جان داتون سه پسر و یک دختر دارد و در داخل خانواده نیز مشکلات زیادی وجود دارد. در این موقعیت حساس که دشمنان زیادی برای اراضی این خانواده قدرتمند دندان تیز کرده اند اتحاد شرط اول آن ها برای پیروزی در این جنگ نا برابر است اما یک قتل ناگهانی و مشکوک همه چیز را به هم می ریزد
عوامل و بازیگران این سریال چه کسانی هستند؟
نویسنده و خالق سریال «یلوستون» تیلور شریدان است. شریدان پس از آن که از دنیای بازیگری فاصله گرفت شروع به فیلم نامه نویسی کرد و نتیجه اش تا امروز نگارش فیلم نامه آثار تحسین شده ای چون «Sicario» و «Hell or Highwater» بوده که جز آثار برجسته سال های اخیرند و حتی برای او نامزدی جایزه «اسکار» بهترین فیلم نامه را هم به ارمغان آورده اند. فضای سریال هم بی شباهت به فیلم «Hell or High Water» نیست. او علاوه بر نویسندگی کارگردانی و تهیه کنندگی هر ده قسمت «یلوستون» را هم به عهده دارد.
از بازیگران این سریال به جز کوین کاستنر می توان به لوک گرایمز در نقش کیسی داتون، کلی رایلی در نقش بت داتون، وز بنتلی در نقش جیمی داتون، کل هاسر در نقش ریپ ویلر و گیل بیرمنگهام در نقش توماس رین واتر اشاره کرد.
یکی از شرکای تهیه کنندگی این سریال هاروی واینستین و کمپانی «واینستین» بود که پس از ماجراهای رسوایی اخلاقی هاروی و فروپاشی کمپانی اش حاشیه های زیادی را در روند تولید این سریال به وجود آورد و باعث تاخیر در تولید آن شد.
نکته بارز این سریال چیست؟
خط داستانی پیچیده و شخصیت پردازی پر از جزییات این سریال یکی از نقاط قوت آن است. هر آدمی در این سریال داستان خاص خودش را دارد. همگی سختی های بزرگی در زندگی گذارنده اند و مجبور به تصمیم گیری های سختی شده اند که بر روی زندگی امروزشان تاثیر زیادی گذاشته است. بخصوص اعضای خانواده داتون که هر یک داستان خاص خودشان را دارند و تقریبا همگی شخصیتی خاکستری دارند.
تصویر برداری «Yellowstone» چشم نواز است و منظره های طبیعی فوق العاده ای از ایالت مونتانا به تصویر کشیده شده است.
مدت زمان یک و نیم ساعته قسمت پایلوت این سریال کمی زیاد است و شاید ریتم سریال نیز کمی کند به نظر برسد. اما روایت داستان از زوایای مختلف کم کم باعث جذاب شدن سریال می شود و در پایان قسمت اول است که گره اصلی انداخته شده و اصل ماجرا شروع می شود جایی که احتمالا بدجوری دلتان می خواهد همه قسمت ها را یک جا پشت سر هم «بینج واچ/Bing Watch» کنید.
به طور کلی می توان «یلوستون» را یکی از بهترین تولیدات جدید سال ۲۰۱۸ تا به حال نام برد و قطعا اگر با همین کیفیت جلو برود مخاطبان زیادی پیدا خواهد کرد.
در ویدیوی زیر عوامل سریال «Yellowstone» به معرفی آن پرداخته اند که پیشنهاد می کنیم حرف های کوین کاستنر را در موردش از دست ندهید!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط