از دست ندهید: یک دیوید لترمن عجیب در متفاوت ترین برنامه نتفلیکس

IPTVGUIDE

دیوید لترمن مجری و میزبان اسطوره ای شوهای تلویزیونی شبانه آمریکا یک بار دیگر به قاب تلویزیون بازگشته و برای شش قسمت میزبانی برنامه «مهمان بعدی من نیاز به معرفی ندارد/My next guest needs no introduction» کمپانی نتفلیکس را به عهده گرفته است.

به بهانه بازگشت لترمن به تلویزیون نگاهی انداختیم به چند قسمت منتشر شده از تاک شو سریالی «مهمان بعدی من...» و جلب کردن توجه شما به این برنامه، تا اگر هنوز آن را ندیده اید دست بجنبانید.

ماجرای این برنامه از کجا شروع شد؟

پیرمرد دوست داشتنی تلویزیون آمریکا پس از سه دهه فعالیت به عنوان مجری و میزبان شوهای شبانه در سال ۲۰۱۵ بازنشسته شد. کارنامه کاری لترمن آنقدر درخشان، پربار و تاثیرگذار است که اگر بخواهم مروری بر فعالیت هایش داشته باشیم باید چند گزارش طولانی و اختصاصی به آن اختصاص دهیم. پس در این گزارش به جای پرداختن به کارنامه کاری لترمن و اثبات تاثیرگذاری او در برنامه سازی و اجرا در دنیای مدرن تلویزیون، سعی می کنیم تا تمرکز اصلی را روی معرفی برنامه «مهمان بعدی من...» بگذاریم.

از اواسط سال ۲۰۱۷ سرویس استریم «نتفلیکس» تمام زورش را گذاشته بود تا هر برنامه ساز، مجری و چهره بزرگ تلویزیونی که به ذهنتان می رسد را جذب کند تا برای سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ دست پری در داشتن برنامه های اینترنتی پرمخاطب و اورجینال داشته باشد. اما زمانی که این سرویس اعلام کرد می خواهد با همکاری دیوید لترمن یک تاکشوی سریالی بسازد، همه این نام ها فراموش شدند و همه منتظر نتیجه شدند!

تا پایان سال ۲۰۱۷ اخبار زیادی درباره این برنامه اعلام نشده بود اما ناگهان شایعاتی درباره مهمانان این برنامه مطرح شد که برق از سر طرفداران لترمن پرید.

و مدتی بعد هم رسما اعلام شد باراک اوباما، جورج کلونی، جی زی، ملاله یوسف زی، هاوارد استرن و تینا فی نام مهمان های تاک شوی جدید لترمن است. البته همان سه نام اول کافی بود تا توجه همه به برنامه جدید لترمن جلب شود.

اما وقتی ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ قسمت اول برنامه «مهمان بعدی من...» از نتفلیکس پخش شد مخاطبان با شوک دیگری مواجه شدند. برنامه جدید دیوید لترمن افسانه ای برخلاف تمام برنامه های که در طول دوران کاری اش اجرا کرده بود آنقدر ساده و بی آلایش بود که کسی انتظار آن را نداشت. دکور ساده، محیط کوچک، پروداکشن ارزان و حتی نبود گروه موسیقی زنده در استودیوی برنامه کمی تو ذوق طرفدارانی زد که مدت ها منتظر این روز بودند. اما این ها دلیل دارد، چون انگار تمرکز برنامه این بار روی چیزهای دیگری است!

آغاز یک ماجراجویی جذاب با اوباما

قسمت اول شروع می شود، پیش از آن اعلام شده که اولین مهمان لترمن باراک اوباما خواهد بود. اول از همه سکانسی از شوی شبانه لترمن در سال ۲۰۱۵ که اوباما مهمان لترمن بود پخش می شود. او می پرسد: «اگر رئیس جمهور نباشین چه کاری انجام می دهین؟» این سکانس با جواب اوباما که:«به شعبه کافی شاپ «استارباکس» در اطراف خانه امی می روم و قهوه ای می نوشم به پایان می رسد.» و حالا دو سال از آن روز گذشته است. هر دو نفر به نوعی در دوران بازنشستگی به سر می برند و قرار است دوباره مقابل هم قرار بگیرند.

با تیتراژی ساده و بامزه شروع رسمی برنامه «مهمان بعدی من...» اعلام می شود.

لترمن روی صحنه می آید، همان مرد شوخ و جذاب همیشگی.اما یک چیزهایی انگار فرق کرده! لترمن دست به ریش بلندش نزده. او دو سال است که ریش بلندی دارد اما هنوز برای مردمی که بیش از سی سال عادت به صورت شش تیغ شده این مرد داشته، این قیافه هنوز هم غریبه است. تشویق و سوت های بی امان حضار بالاخره قطع می شود و لترمن شروع به صحبت می کند. مثل همیشه خندان، شوخ، پر از کمدی. اما انگار پشت این صورت خندان و شوخی های بامزه جدیت و نگاه فلسفی عجیبی نهفته است که زور می زند تا رو بیاید و مخاطب را با خود همراه کند.

لترمن مهمانش را به بامزه ترین شکل ممکن معرفی می کند و اوباما می آید. او هم درست مثل لترمن با تشویق هایی که انگار نمی خواهند به پایان برسد مواجه می شود. هر دو می نشینند، لترمن قد بلند پاهایش را روی هم می اندازد و جوراب سفید بلند خنده دار و همیشگی اش از زیر شلوار رسمی پدیدار می شود. همه چیز آماده یک گفتگوی اصطلاحا «لترمنی» دیگر است. مکالمه این دو با کمی گپ و گفت و شوخی و صحبت های جذاب شروع می شود، طبق روال همیشگی لترمن. اما کمی که می گذرد و در خلال صحبت ها ایده و فلسفه لترمن ریشو برای برنامه جدیدش نمایان می شود.

حال و هوای عجیب پیرمرد افسانه ای

با دیدن یکی دو قسمت اول «مهمان بعدی من...» کاملا متوجه می شوید این برنامه با تعداد قسمت اندکی که برای فصل اول دارد اصلا به دنبال شوخی و طنز و کمدی و گفت و گوهای جنجالی نیست. نه اینکه کمدی و طنز و جنجال نداشته باشد، بلکه آن ها دیگر اصل ماجرا نیستند و لترمن هفتاد و چند ساله دغدغه های جدیدتری دارد. او که دیر بچه دار شده و پسرش تازه به سن نوجوانی رسیده، دو سال از صحنه فاصله گرفت و در این دو سال وقت داشته تا دنیا و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد را تماشا و تحلیل کند و سعی کند پدر به درد بخوری برای فرزندش باشد.

حالا هم انگار لترمن با «مهمان بعدی من...» بر نگشته تا صرفا بخنداند و سرگرم کند بلکه او آمده تا دغدغه های بین المللی و ملی اش را بیان کند. آمده تا با آدم هایی به صحبت بنشیند که همواره ستایششان کرده و وجوه انسانی آن ها را بیشتر بیرون بکشد. اوباما، جی زی، جورج کلونی، ملاله یوسف زی، هاوارد استرین و تینا فی قرار نیست بیایند و از جوایز گرمی، امی، اسکار و نوبل هایشان بگویند یا از فیلم ها و آلبوم ها و فعالیت های جدیدشان صحبت کنند.

مهمان های برنامه جدید لترمن همگی کارهای تاثیر گذار زیادی برای تبدیل کردن دنیا به جای بهتر انجام داده اند و انگار ایده و فلسفه این برنامه همین است. مصاحبه، گپ و گفت و آیتم های جذاب درباره آدم هایی که تلاش کرده اند دنیا ما را تغییر دهند. ایده ای که به نظر می آید جای کار بسیار زیادی خواهد داشت و مهمانان هیجان انگیزتری در فصل های بعدی می تواند پیدا کند.

اوباما از دنیای امروز و بحران هایش می گوید و از روزهای صحبت می کند که سیاه پوستان برده کوشیدند تا رویای یک رئیس جمهور سیاه پوست در آمریکا را محقق سازند. جورج کلونی در قسمت دوم نمی آید تا از خوش تیپی اش تجلیل شود بلکه می آید تا از فعالیت های بشر دوستانه خودش و همسرش بیشتر بگوید و در قسمت سوم ملاله یوسف زی، دختر نوجوان پاکستانی، از بیرمنگهام انگلستان کوبیده و به نیویورک آمده تا سرگذشت اش را تعریف کند، سرگذشت عجیبی که او را به جایزه نوبل رسانده است.

تاک شوی «مهمان بعدی من...» هم جذاب و فان است و هم بسیار مفید و پرنکته! بنابراین «از دست ندهید» این هفته ما تنها سرگرمتان نخواهد کرد بلکه پس از دیدن هر قسمت آن نسبت به خیلی چیزها آگاه تر خواهید شد. سرگذشت این افراد، کارهایی که در زندگی کرده اند و بیان شرایط و تجربیاتی که در پس زندگی حقیقی و حقوقی آن ها نهفته می تواند برای هر انسانی الهام بخش باشد.

تا امروز چهار قسمت از «مهمان بعدی من...» منتشر شده (اوباما، کلونی، ملاله یوسف زی و جی زی) و دو قسمت دیگر آن باقی مانده که هر ماه یک قسمت آن از نتفلیکس پخش می شود.

در ادامه می توانید ویدیویی از تریلر و خلاصه اتفاقات این برنامه ببینید:

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط