از یک «جعبه» ایرانی چگونه پول درآوریم؟!

IPTVGUIDE

در عصر اینترنت سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو مانند یوتیوب به زیست بومی مهم و تعیین کننده برای کسب درآمد بسیاری از کاربران تبدیل شده اند و با ادغام شدن ابزاری مانند «Google Adsense» در یوتیوب چرخه بزرگی از درآمدهای هنگفت تبلیغات ایجاد شده است. یوتیوب به تنهایی ۲۰ درصد از کل درآمد حاصل از تبلیغات در وب را به خود اختصاص داده و کاربران و کانال های بسیاری درآمد قابل توجهی از یوتیوب کسب می کنند. کسب درآمد از تبلیغات یوتیوب و به دست آوردن اسپانسرها درآمدهای میلیونی برای برخی اینفلوئنسرها و بلاگر های یوتیوب ایجاد کرده که سبب کارآفرینی و اشتغال زایی بالایی نیز شود.
اما در ایران و پس از حوادث سال ۱۳۸۸ که منجر به فیلتر شدن یوتیوب شد سرویس آپارات به عنوان جایگزینی برای خدمات یوتیوب شکل گرفت و در حال حاضر این سرویس در کنار «نماشا» و «تماشا» سهم قابل ملاحظه ای در بازار سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو دارند. با این حال هیچ یک از این سرویس ها درآمد حاصل از تبلیغات خود را با صاحبان آثار تقسیم نمی کنند.
با این حال مدتی است چندین سرویس به اشتراک گذاری ویدئو با چنین رویکردی شکل گرفته اند و در تلاش اند تا به این نیاز کاربران پاسخ دهند. در سه گزارشی که به شکل پرونده های به هم پیوسته منتشر خواهیم کرد به معرفی اولیه ویژگی های سه سرویس «جعبه»، «INet» و «شبکه ما» که در این زمینه فعالند خواهیم پرداخت. اولین گزارش به معرفی سرویس «جعبه» اختصاص دارد.
جعبه
«جعبه» سرویس به اشتراک گذاری ویدئویی است که تلاش دارد سهمی از درآمد حاصل از تبلیغات خود را به کاربران فعال و پرمخاطب خود اختصاص دهد. جعبه با داشتن کلی ویژگی به درد بخور فعالیت رسمی اش را در خرداد ۱۳۹۵ آغاز کرده ولی متاسفانه در حال حاضر و به دلایلی که هنوز برای ما هم مشخص نیست ویژگی کسب درآمد از «جعبه» غیر فعال شده است با این حال در این گزارش تنها به ساختاری که این سرویس برای درآمد زایی کاربران خود ایجاد کرده اشاره می کنیم و در فرصت بعدی به دلایل غیر فعال شدن این ساختار اشاره خواهیم کرد.
کاربر چگونه می تواند از جعبه کسب در آمد کند؟
در این سرویس به ازای هر ۱۰۰۰ بار دیده شدن ویدئو، کاربر ۲۰۰۰ تومان درآمد کسب می کند. البته نوع محاسبه دیده شدن ویدئوها شروطی دارد. برای مثال اولین بار دیده شدن ویدئو بازدید حساب نمی شود. اگر ویدئوی بارگذاری شده کمتر از ۳۰ ثانیه باشد، ویدئو باید تا انتها دیده شود و برای ویدئوهای بالای ۳۰ ثانیه، بازدید بر اساس دیده شدن بیش از ۳۰ ثانیه محاسبه می شود.
حجم مجاز هر ویدئو بارگذاری شده در جعبه حداکثر ۶۰۰ مگابایت است. کاربر می تواند در هنگام بارگذاری ویدئو گزینه «تبلیغات در نسخه Embed نمایش داده شود» را انتخاب کند و از جعبه به عنوان سرویس میزبانی ویدئو استفاده کند. در این صورت کاربر می تواند کد «Embed» ویدئو را در وبسایت خود قرار دهد و دیده شدن ویدئو ها از طریق وبسایت مقصد نیز به تعداد دیده شدن ویدئوها اضافه خواهد شد.
همچنین آدرس کانال به صورت اختیاری در قالب «Watermark» روی ویدئو قرار می گیرد . به این ترتیب صاحب ویدئو می تواند نام و نشانش به عنوان انتشار دهنده را مشخص کند. همچنین دیگر قابلیت جذاب جعبه این است که وجود لوگوی جعبه روی ویدئوها برخلاق سرویس «آپارات» به صورت اختیاری است که این یکی از اصلی ترین ویژگی های سرویس های میزبانی ویدئو است. در اپلیکیشن موبایل جعبه نیز امکان بارگذاری ویدئو به صورت آزمایشی فعال شده.
از دیگر ویژگی های جعبه هم می توان به امکان بارگذاری ویدئو به صورت مستقیم از یوتیوب اشاره کرد.
اما کار کردن با جعبه بدون اشکال هم نیست. چالش اصلی در جعبه و کلا در این مدل سرویس ها چگونگی تایید مالک ویدئوها است. برای مثال چرا باید کسی از ویدئوهایی که دیگران تهیه کرده اند کسب درآمد کند؟ حمایت از حق نشر در جعبه وجود ندارد و این یکی از چالش های اصلی تمامی سرویس های داخلی است که ادعای درآمدزایی کاربران از سرویس های اشتراک گذاری ویدئو را دارند. از سوی دیگر ویدئوهای تکراری چگونه شناسایی می شود؟ اگر یک ویدئو چند بار در کانال های مختلف آپلود شود و همه آن ها پر بازدید باشند، صاحبان کانال ها از یک ویدئو مشابه کسب درآمد می کنند؟
بگذارید برای روشن شدن بیشتر ابعاد این موضوع، این چالش را در قالب یک مثال بیان کنیم. برای مثال حادثه پلاسکو را در نظر بگیرید. اگر در روزی بخصوص ویدئوهای زیادی از یک حادثه و رویداد مهم بارگذاری شوند، و میلیون ها بازدید داشته باشند، سرویس چگونه مالک اصلی ویدئو را مشخص می کند؟ اهمیت موضوع از این جهت است که بازدید میلیونی از ویدیوها به معنی درآمد میلیونی می شود. در این شرایط امکان دارد شخصی صرفا از بارگذاری ویدئو که خود تولیدش نکرده درآمد میلیونی داشته باشد.
این در حالی است که درآمد زایی در یوتیوب به هیچ وجه این گونه نیست و حق نشر و کپی رایت به شدت در ویدئو ها رعایت می شود و کانالی که قرار باشد از ویژگی «Monetize» به منظور درآمد زایی استفاده کند باید ویدئوهای اورجینال تهیه کند و در غیر این صورت ویدئو از پلت فرم حذف می شود.
این از بررسی اولیه «جعبه»، با ادامه گزارش ها در روزهای آینده همراه باشید. پس از پایان بررسی این سرویس ها در گزارشی تفضیلی به راهکارهایی برای بهتر کردن وضعیت این سرویس ها و جذب بیشتر کاربران برای حضور در آن ها خواهیم پرداخت.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط