استریمینگ شرق آسیا هر روز موفق تر از دیروز!

IPTVGUIDE

در هفته گذشته شرکت های استریمینگ آسیا موفقیت های چشم گیری بدست آوردند. «Iflix» یا همان «نتفلیکس» آسیا توانست ۱۳۳ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب نماید و هولدینگ هنگ کنگی «PCCW» نیز ۱۱۰ میلیون دلار برای توسعه فعالیت هایش سرمایه گذاری کرد. اما «PCCW» چه شرکتی است و در حوزه استریمینگ آسیا چه می کند؟

در گزارش های قبلی سرویس استریمینگ «Iflix» که در مالزی فعال است را برایتان معرفی کردیم. این بار رفتیم سراغ یک شرکت هنگ کنگی که به نظر رقیب اصلی «Iflix» در شرق آسیا باشد.

«PCCW» یا «Pacific Century CyberWorks» هولدینگ هنگ کنگی است که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال است. این شرکت یکی از پیشگامان توسعه تلویزیون های اینترنتی و بسترهای استریمینگ در آسیای جنوب شرقی است. تلویزیون اینترنتی «PCCW» 190 کانال محلی و بین المللی دارد که برای هر کشوری کانال هایی ویژه و اختصاصی نیز به راه انداخته است. «PCCW Media» یکی از زیر مجموعه های تخصصی هلدینگ «PCCW» در حوزه فناوری «OTT» است و سهام آن در بازار بورس هنگ کنگ معامله می شود. شرکت های سرمایه گذاری جسورانه مانند «Hony Capital» و شرکت سرمایه گذاری سنگاپوری «Temasek» در هفته گذشته ۱۸ درصد از سهام کسب و کار بین المللی استریمینگ «PCCW» را خریدند.

این شرکت در حال حاضر دارای دو سرویس استریم در ۲۱ کشور است و کانال های تلویزیونی محلی و بین المللی بسیاری از طریق این سرویس استریمینگ و تلویزیون های اینترنتی آن در سراسر جهان در دسترس است. آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای خاورمیانه و کشورهای آسیای جنوب شرقی در بازار هدف این شرکت قرار دارند.

دو سرویس ویدئو استریمینگ «VIU» و سرویس استریم موسیقی «MOOV» hc موفق ترین سرویس های مبتنی بر فناوری «OTT» در آسیا هستند که هر دو زیر مجموعه «PCCW» به شمار می روند. «VIU» در ۱۵ کشور آسیایی در دسترس است و فعلا ۱۲ میلیون کاربر فعال دارد. مدل های مبتنی بر اشتراک ماهانه و مدل رایگان همراه با تبلیغات، فرصت توسعه این سرویس را در هند و کشورهای خاورمیانه بیشتر کرده است.

«VUClip» نیز یکی دیگر از سرویس های استریمینگ «PCCW» است که تنها شامل ویدئوهای کوتاه است. این سرویس در سال ۲۰۱۵ خریداری شد و بازار هدف آن کشورهای آسیایی است که در آن ها اینترنت با سرعت جهانی پیشرفت نکرده است. برای مثال بازار ویتنام یکی از موفقیت های چشم گیر این سرویس بود زیرا امکان استریم ویدئوهای کوتاه در کشوری که در آن سرویس ۳G رواج دارد می تواند بسیار موفق باشد.

هولدینگ «PCCW» با استفاده از راهبردی های مختص هر کشور در حال فتح بازارهای آنها ست. در یک سال گذشته سرویس های زیر مجموعه این غول استریمینگ آسیا همواره در حال گسترش بوده اند. به گفته مدیرعامل «PCCW» تمرکز آن ها در ادامه مسیر فعالیت خود روی بازارهای فعلی خواهد بود و ورود به بازار کشورهای جدید در اولویت اول آن ها نیست. افزایش محتوا و اضافه کردن محتوای کشورهای پذیرنده این سرویس ها یکی از راهبردهای اصلی آن ها برای توسعه سرویس های استریم خود است. تولید محتوای اورجینال در بازارهای هند، اندوزی و هنگ کنگ نیز در دستور کار این شبکه قرار دارد.

استراتژی «PCCW» استفاده از تولیدات ملی کشورها است و تلاش دارد به جای هزینه و خرید محتوای استودیوهای آمریکایی، به تولیدات بومی مناطق مختلف بهای بیشتری بدهد. چنین راهبری می تواند به شکوفایی صنایع دیجیتال و تولید محتوای کشورهای منطقه شرق و جنوب شرق آسیا کمک فراوانی کند.

رویکرد «PCCW» بر خلاف راهبردهای غول های استریم مانند «نتفلیکس» و «هولو» که کشور پذیرنده را تنها به عنوان بازاری برای فروش محصولات خود می بینند، تلاش دارد تا صنعت استریم را به بازارهای محلی کشورها وارد نماید. چنین رویکردی می تواند سبب اشتغال زایی در کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته شود زیرا کسب و کارهای کوچک و متوسط بسیاری می توانند پیرامون صنعت استریم شکل بگیرند.

«PCCW» تلاش دارد تا با ارائه محتوای اورجینال محلی بتواند کاربران خود را به استفاده بیشتر از سرویس های خود ترغیب کند. هدف آن ها استفاده روزانه ۱.۲ الی ۱.۸ ساعت هر کار از سرویس های «PCCW» است؛ این مدت زمان معادل متوسط استریم روزانه ۱۵ ویدئو خواهد بود.

اتفاق مثبت در روند قدرت گیری سرویس های استریم آسیایی این است که استراتژی های فعلی آن ها برای کشورهای پذیرنده می تواند دارای مزایای بسیاری از جمله کارآفرینی و اشتغال زایی می تواند مولد اقتصاد ملی کشورها باشد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط