اضافه شدن ویژگی دانلود به «نتفلیکس» با شرایط خاص!

IPTVGUIDE

آرشیوی: ۱۰ مهر ۱۳۹۶

به نظر می رسد نتفلیکس، غول استریمینگ دنیا بالاخره یکی از مهم ترین دلایل دانلود غیرقانونی آثار توسط مخاطبین خود را فهمیده و به همین دلیل ویژگی امکان دانلود سریال های خود را برای مشترکین اش فراهم کرده، امکانی که البته با شرایط خاصی قابل استفاده است.

از همان ابتدای پاگیری «VOD» و شبکه های استریم کاربران آن ها همواره در جستجوی راهی برای ذخیره کردن محتوای مورد علاقه خود بوده اند. امکان دیدن آفلاین برنامه هایی که برای آن ها مبلغی پرداخت شده، یکی از مهم ترین خواسته های کاربران است که برخی «ست آپ باکس» ها و بسترهای تلویزیون اینترنتی هر یک به شکل متفاوتی این خواسته را اجابت کرده اند.

مثلا «Apple TV» برای ذخیره سازی محتوای بسترهای استریم هارد درایو دارد و «Chrome Cast» نیز با ارائه خدمات ذخیره سازی در کلودهایی با ظرفیت های گوناگون در پی ایجاد امکان ذخیره سازی محتوای برای کاربران است. البته ذخیره سازی در کلود باز هم مشکل تماشای آفلاین را حل نمی کند. با این حال این ویژگی در صورت فراگیر شدن اینترنت نسل پنجم می تواند آینده صنعت استریم باشد.

از طرفی ذخیره سازی بر روی هارد درایو یعنی همان کاری که «Apple TV» انجام می دهد می تواند چالش های امنیتی جدی برای بسترهای استریم به همراه داشته باشد. دلیل این که در سال های اخیر بسترهای استریم دائما از ارائه چنین خدماتی سر باز زده اند هم دقیقا همین نکته است که تضمین امنیت محتوای این شبکه ها بر روی بخشی از حافظة تبلت ها، موبایل ها، لپ تاپ ها و رایانه های شخصی کاربران چالش سخت است.

برای جلوگیری از دانلود و ذخیره سازی غیرقانونی محتوا از روی «Player»های بسترهای استریم، هر ساله هزینه های بسیاری انجام می شود ولی تا کنون که دست اندر کاران این امر موفق نبوده اند به همین دلیل است که همیشه کمتر از یک ساعت پس از پایان نخستین نمایش اپیزودهای سریال های محبوبی مثل «بازی تاج و تخت»، محتوا با کیفیت های گوناگون روی بسترهای دانلود غیرقانونی از جمله «تورنت» قرار می گیرند.

اما «نتفلیکس» به عنوان یکی از غول های فعلی صنعت استریم که از پیشروترین کمپانی های فعلی در این صنعت نیز هست برای رفع این نیاز کاربران خود ویژگی جدید دانلود را با شرایط خاصی به منوی خود اضافه کرده است. ویژگی دانلود و نمایش آفلاین محتوا در «نتفلیکس» برای موبایل ها با سیستم عامل اندروید و iOS و رایانه ها با ویندوز ۱۰ طراحی شده است (نسخه ویندوزفون ۱۰ و سیستم عامل Mac برای رایانه های شرکت Apple فعلا دارای این ویژگی نیستند). لازمه افزوده شدن این ویژگی هم، به روز رسانی نسخه های موجود بر روی دستگاه های مختلف است.

اما ساز و کار دانلود محتوا در نتفلیکس به این صورت است که دانلود هر محتوا بخشی از حافظة داخلی دستگاه کاربر را به خود اختصاص می دهد و کاربر تنها از طریق اپلیکیشن نصب شده نتفلیکس می تواند آن را مجدد ببیند. به این ترتیب امکان دسترسی کاربر به محتوای مورد نظر جز از طریق Player نتفلیکس امکان پذیر نخواهد بود.

البته تمام محتوای موجود در نتفلیکس قابلیت دانلود ندارند. بلکه بیشتر آن محتوایی قابلیت دانلود دارد که محصول اورجینال خود نتفلیکس باشد. همچنین نتفلیکس تضمینی برای قابلیت دانلود برخی از محتواها برای مدت نامحدود در نظر نگرفته این یعنی کاربران سیستم عامل اندروید باید توجه داشته باشند اگر می خواهند محتوا را بر روی حافظه SD ذخیره نمایند، باید ابتدا از محل نصب اپلیکیشن نتفلیکس مطمئن شوند؛ زیرا محتوا جایی ذخیره می شود که اپلیکیشن در آن نصب شده است. همچنین محتوا قابل دانلود در دو کیفیت «استاندارد» و «کیفیت بالاتر» ارائه می شود.

ما تلاش کردیم تا با دانلود یک محتوا از نتفلیکس، برآوردی از حجمی که از حافظه داخلی دستگاه کاربر اشغال می کند بدست بیاوریم. دانلود فیلم عروسکی «Mascots» با کیفیت استاندارد که مدت زمان آن ۱ ساعت و ۳۵ دقیقه بود، ۴۸۷ مگایابت و دانلود «کیفیت بالاتر» آن ۷۴۹.۸ مگابایت فضا اشغال نمود.

هر چند امکان جا به جایی محتوای دانلود شده و دیدن آن بر روی دستگاه های دیگر، ویژگی ای است که بسیار از کاربران امیدوار بودند با فعال شدن «امکان دانلود» در بستری مثل «نتفلیکس» به آن دست پیدا کنند؛ ولی چنین امری به نظر غیر ممکن است چرا که سبب می شود محتوای ارائه شده در نتفلیکس که شاید میلیون ها دلار برای تولید آن هزینه شده باشد ارزش تجاری خود را از دست دهد؛ و این یعنی از دست رفتن درآمد برای تولیدکنندگان و عرضه کنندگان آن ها.

جالب است بدانید در نتیجه یک سری نظرسنجی مشخص شده حدود ۴۰ درصد از مشترکین شبکه های استریم در بین دانلودکنندگان غیرقانونی محتوا قرار دارند. اما چه چیزی باعث می شود افرادی که برای دیدن محتوا ماهانه مبلغی پرداخت کرده اند، خواهان ذخیره سازی آن شوند؟ دلایل چنین چالشی می تواند امکان دیدن محتوا به صورت آفلاین باشد (که البته با افزوده شده امکان دانلود نتفلیکس و بسترهای مشابه شاید حل شود). همچنین عدم تضمین سرعت اینترنت و عدم بهره مندی حقوق برابر شهروندان برای دسترسی به پهنای باند مورد نیاز برای استریم چالشی دیگر برای صنعت استریم است.

برای مثال ممکن است همسایه شما با استریم برنامه ها با کیفیت Ultra HD سبب شود تا سرعت اینترنت شما کاهش یابد و با بالعکس! البته در آمریکا شرکت های بزرگ تأمین کننده اینترنت همواره در صدد رفع این مشکل هستند و «Verizon» راه کارهایی برای رعایت حقوق برابر جهت بهره مندی از پهنای باند کاربران ارائه کرده اما تا به نتیجه رسیدن هنوز راه زیادی در مقابل خود دارند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط