انحصار طلبی خطری که «VOD»های ایرانی را تهدید می کند!

IPTVGUIDE

ماهیت فناوری به تغییر گره خورده و هر فناوری جدید دگرگونی های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و قانونی متعددی ایجاد می کند و تعاریف جدیدی به همراه می آورد؛ تعاریفی که می تواند سبب تغییر در الگوهای ذهنی از پیش شکل گرفته در ما شود.

باید پذیرفت که در ذات هر فناوری فرصت و تهدید وجود دارد و این رویکرد درست و غلط ما نسبت به فناوری است که آن را به فرصتی استثنایی برای اشتغال زایی و شکوفایی اقتصادی و یا هدر رفتن یک فرصت تاریخی تبدیل می کند.

قانون گذاران از ارکان اصلی انطباق و اشاعه هر نوع فناوری در بستر جامعه هستند. تصویب قوانین جدید، تغییر مسئولیت در نهادهای مسئول، ایجاد مشوق ها و هم چنین ایجاد موانع برای بنگاه های فناوری محور، در چارچوب فعالیت های قانون گذاری و سیاست گذاری کلان قرار دارد. این یعنی نوع تصمیم گیری و رویکرد این نهادها می تواند سرنوشت ساز باشد.

چند هفته ای است که مصوبه یکی از کمیته های کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد اختیار صدا و سیما برای صدور مجوز فعالیت رسانه های فراگیر به معضلی غافلگیرکننده برای صنعت نوپای «VOD» تبدیل شده است. تعریف عبارت «رسانه های فراگیر» از همان جنس عبارت هایی است که می تواند این صنعت نوپا و فعالیت هایش را به کل تحت شعاع قرار دهد چرا که «فراگیر» یا «غیر فراگیر» بودن محتوای ارائه شده در سرویس های «VOD» به حیاتی ترین مسئله این صنعت بدل شده و تعاریف هر یک از سه راس مثلث وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما سبب سردرگمی و بلاتکلیفی سرویس های نوپا شده است.

در همین زمینه بخوانید: حریم خصوصی؛ پاشنه آشیل آینده سرویس های «VOD»

کش و قوس ها میان این سه نهاد تا جایی پیش رفت که حتی اظهارات محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در مخالفت با دادن اختیارات انحصارگرایانه در این زمینه به صدا و سیما سبب ممنوع التصویر شدن وی در رسانه ملی شد که البته مدیران تلویزیون هم با همان روش مسبوق به سابقه هر نوع ممنوع التصویر بودنی را رد کردند.

در حال حاضر تقریبا قریب به اتفاق کارشناسان و مدیران ارشد مرتبط با حوزه «VOD» و تولید محتوا در ایران با دادن اختیاری کلان به صدا و سیما برای صدور مجوز استفاده از صوت و تصویر فراگیر مخالفت کرده اند و به تازگی محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی کشور که مجوزهای حوزه «VOD» و تولید محتوا در بستر فضای مجازی از طریق زیر مجموعه سازمان او صادر می شود هم در مورد انحصار طلبی صدا و سیما نظر جالبی داده و آن وسط هم متلک ریزی انداخته است:« اساسا امور اجرایی در کشور براساس قانون برعهده قوه مجریه است و صدور مجوز نیز یک امر اجرایی است که برعهده قوه مجریه است البته صداوسیما از روز اول در محدوده تولید و پخش براساس قانون مستثنی شده است و خود این سازمان می‌تواند به‌صورت مستقل؛ تولید و پخش را انجام بدهد. اما سازمان صداوسیما همان زمانی که قصد داشت شرکت سروش را تاسیس کند و آن زمان که قصد داشت محصولاتش را از طریق ویدئو یا نوار کاست عرضه کند، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفت.»(منبع:ایلنا)

در همین زمینه بخوانید: دردسرهای عادت رایگان دیدن ایرانی جماعت برای سرویس های «VOD»

البته حیدریان ضمن تاکید بر این نکته که رشد تکنولوژی و ایجاد بسترهای جدید برای ارائه آثار نباید باعث تغییر مرجع صدور مجوز شود، در مورد کلمه پربحث «فراگیر» هم تفسیر جالبی ارائه می دهد:«پخش فراگیر معنایش این است که زمان و مخاطبی که اثر برای او پخش می‌شود، مشخص نیست اما اینکه من به عنوان مخاطب می‌خواهم در یک زمان مشخص یک اثر مشخص را از یک منبع مشخص تماشا کنم و دریافت کنم، معنای فراگیری نمی‌دهد حتی اگر تعداد مخاطبان شکل دوم زیاد باشد بازهم معنای فراگیر نمی‌دهد.»

این وسط صحبت های اصحاب صنعت نوپای «VOD» در کشور نیز گویای آن است که صدا و سیما در پی افزایش قدرت نظارت خود بر این مؤسسات است. دغدغه نظارت بر محتوای سرویس های «VOD» امری قابل درک است اما باید توجه داشت که بدنه عمده صنعت «VOD» را بخش خصوصی تشکیل می دهد؛ بخشی که با وجود تمامی مشکلات و موانع در این عرصه وارد شده و با سرمایه گذاری چند ده میلیارد تومانی و به کارگیری نیروهای متخصص و جوان کشور در حال شکل دادن به چرخه اقتصادی پایداری هستند.

البته آن چه سبب ورود صدا و سیما در حوزه سرویس دیجیتال شده، حق صدور مجوز پخش شبکه های صدا و سیما در سرویس های «IPTV» بوده و حالا برخی از این سرویس ها با راه اندازی پلتفرم های «VOD» سبب شده اند تا صدا و سیما با تفسیر خاص خود خواهان تبدیل شدن به متولی این حوزه شود. در حالی که خیلی واضح است حوزه تولید محتوا در سرویس های «VOD» و «UGC» به کلی با سرویس های «IPTV» تفاوت دارد و اصولا نمی توان این حوزه ها را یکی دانست.

در همین زمینه بخوانید: بازار بزرگ یعنی این: درآمد ماهیانه ۲ میلیارد دلار برای سه غول استریم در آمریکا!

این وسط صحبت های برخی فعالان این عرصه درباره درخواست های صدا و سیما برای بهره مندی غیر منصفانه از بخش عمده درآمد اصلی این سرویس ها نیز اتفاقی است در نوع خود کم نظیر! سرویس هایی که تا به امروز تمامی درآمد خود را روی پلتفرم های هزینه کرده اند، چگونه می توانند بخش قابل توجه ای از درآمد خود را به صدا و سیما اختصاص دهند و اصلا چرا باید این کار را انجام دهند؟

مخلص کلام اینکه کسب و کار نوپای سرویس های «VOD» علی الخصوص آن ها که تمام و کمال با سرمایه بخش خصوصی راه افتاده اند، به جای از دادن سرمایه و درآمد خود قطعا باید مورد حمایت قرار بگیرند و ایجاد انحصار در صدور مجوز توسط صدا و سیما نه تنها این حمایت را از آن ها دریغ خواهد کرد بلکه قطعا سبب کاهش درآمد و انگیزه در آن ها و افزایش فساد و شکل گیری رانت های حکومتی خواهد شد. همان چیزی که قبلا ثابت شده می تواند هر کسب و کار آینده داری را از نفس بیندازد و رشدش را متوقف کند!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط