اکران آنلاین «توران خانم» یک فرصت طلایی برای صنعت استریم ایران!

IPTVGUIDE

به تازگی خبری منتشر شده مبنی بر اینکه قرار است مستند «توران خانم» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب به مدت دو روز اکران اینترنتی شود. اتفاقی که شاید در ایران خیلی جا نیفتاده اما بیش از ۷۰ سال است به طرق مختلف در صنعت سرگرمی آمریکا اتفاق می افتد و اتفاقا بسیار هم مورد توجه و تاثیرگذار است.

در حال حاضر فناوری استریم بستر پخش محتوای ویدئویی به صورت آنلاین را فراهم کرده و این روزها پلتفرم های بسیاری فرایند پوشش زنده رویدادها را بر عهده دارند. به همین دلیل هم مدل «Per Pay View» یا اصطلاحا «پرداخت به ازای تماشا» در سرویس های استریم کاربردهای متنوعی دارد. همان طور که گفتیم این پدیده کمابیش در کشور ما جدید به حساب می آید. پخش زنده رویدادها به شکل اینترنتی ایران با روی کار آمدن پلتفرم «حام» یا همان سامانه کنسرت آنلاین در خرداد ۱۳۹۵ آغاز شد. این پلتفرم کنسرت ها را به صورت زنده پخش می کرد و در گامی بلندپروازانه توانست برنامه های چند سالن سی و دومین جشنواره موسیقی فجر را به صورت زنده برای مخاطبان ایرانی در کل دنیا پخش کرد.

اما پس از توقف فعالیت های حام، تب و تاب پخش زنده رفته-رفته جای خود را به سرویس های «On-Demand» داد و خبری از این مدل پخش اینترنتی نبود تا اینکه خبر اکران آنلاین مستند «توران خانم» در ۲۶ خرداد ماه اعلام شد و به نظر می رسد در صورت موفقیت و پرمخاطب بودن این مستند می توان دوباره شاهد شروع جریان تازه ای، این بار با مدل «Pay-Per View» در کشور باشیم.

مستند «توران خانم» به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب ساخته شده و روایتی است از سال های آخر زندگی توران میرهادی. بنی اعتماد و میر تهماسب در آخرین روزهای حیات توران میرهادی همراه او بودند و لحظات زندگی و تلاش ‌هایش برای انتشار فرهنگ ‌نامه کودکان و نوجوانان را ثبت کردند. ماحصل این کار، مستند «توران خانم» است که به‌عنوان هفتمین فیلم از مجموعه فیلم‌های مستند «کارستان» آماده نمایش شده است.

شاید مردم عامه توران میرهادی را کمتر بشناسند، ولی او خدمات بسیاری را به کودکان این سرزمین کرده است. میرهادی، معمار نهادهای کودکی و مادر علمِ تعلیم و تربیت نوین در ایران، بنیان‌گذار «مدرسه فرهاد»، «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» و بسیاری نهاد دیگر در زمینه کودکان این سرزمین است. در این مستند، تلاش ‌ها و نگرانی ‌های توران‌ خانم در واپسین سال‌ های زندگی ‌اش را برای تداوم کارها و اندیشه ‌هایش برای رشد کودکان این سرزمین خواهید دید.

رخشان بنی ‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب قصد دارند با به کارگرفتن ایده‌ ای نو، فیلم «توران خانم» را در فضای اینترنت، هم‌ زمان در داخل و خارج از کشور اکران کنند و تمام درآمد حاصل از فروش بلیط این اکران را در اختیار «شورای کتاب کودک» و «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» قرار دهند و سرویس استریم «هاشور» به عنوان پایگاه مستندهای ایرانی حامی و بستر اکران این مستند است.

مستند «توران خانم» برای ۴۸ ساعت در ۲۶ خرداد به صورت «Pay-Per View» در دسترس علاقه مندان خواهد بود. تهیه بلیت برای دیدن این مستند نیز از طریق سایت‌های‌ هاشور، تیوال و سینماتیکت مقدور است. اما این را هم بد نیست بدانید که این پدیده جدید در کشور ما همان طور که اشاره کردیم، سابقه ای بسیار طولانی در آمریکا دارد. پخش زنده رقابت های بوکس در سالن های سینما پس از جنگ جهانی در آمریکا آغاز شد. فروش بلیت برای دیدن رقابت های ورزشی و اخبار برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ در آمریکا روی داد.

مسابقه بوکس جو لوئیز و جو ولکات در سال ۱۹۴۸ اولین پخش زنده ورزشی به صورت «Pay-Per View» در سالن های سینما بود. پس از آن بازی های بوکس محمد علی کلی در اوایل دهه ۶۰ میلادی از طریق تلویزیون به صورت «Pay-Per View» پخش شد و تا رکورد ۱۰۰ میلیون فروش بلیت نیز پیش رفت. در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی نیز با روی کار آمدن تلویزیون های کابلی این روند همچنان ادامه داشت. تماس تلفنی، خرید بلیت و افزوده شده هزینه مسابقه روی قبض تلفن از مرسوم ترین مدل های «Pay-Per View» در آمریکا است.

پس از روی کار آمدن اینترنت در سال ۲۰۰۳ اولین رویداد ورزشی به صورت زنده و با فروش آنلاین بلیت در آمریکا پخش شد. این روزها «Pay-Per View» کاربردهای دیگری هم در فرهنگ عامه آمریکا دارد. «Pay-Per View» یک رویداد با هدف جمع آوری کمک های مردمی یکی از مرسوم ترین مدل های تعامل اجتماعی در آمریکا است. سرویس های «Crowdfunding» نیز از پخش «Pay-Per View» محصولات ویدئویی برای کمک به کمپین های خود استفاده می نمایند.

به هر حال رویکرد بنی اعتماد و میرتهماسب نسبت به مدل های جدید توزیع محتوا ستودنی است چرا که سرویس های استریم و مدل های متنوع کسب و کار آن ها می تواند به پایگاهی جدی برای محتوای مستقل تبدیل شود.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط