بحران جدید تلویزیون های سنتی: کاهش شدید درآمد تبلیغات تلویزیونی!

IPTVGUIDE

برای چندین دهه متوالی درآمد حاصل از تبلیغات اصلی ترین جریان درآمد برای تلویزیون های سنتی بود و هزینه این نوع تبلیغات در پیک پخش و به ویژه در ساعات پخش برنامه های محبوب تلویزیون همواره رکوردها را جا به جا می کرد. تبلیغات در رویدادهای ورزشی و کمپین های انتخاباتی نیز همواره رونق اقتصادی فراوانی به تلویزیون های سنتی می بخشید!
این قاعده در کشور ما نیز صادق است و تقریبا همه می دانند درآمد تبلیغات در برنامه های پر طرفداری مانند «نود» یا سریال های محبوبی مثل «پایتخت» و «کلاه قرمزی» و یا حتی در زمان برگزاری مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بسیار بالا است.
اما از سوی دیگر نارضایتی دیدن تبلیغات حوصله سر بر برای مخاطبان تلویزیون به امری عادی تبدیل شده؛ تبلیغ کنندگان نیز معتقدند منفعت کسب شده از تبلیغات در پیک پخش هیچ گاه جبران کننده هزینه بالای تبلیغات نیست.
اما فناوری های جدید برای هر دو طیف ناراضی دنیای تلویزیون انتخاب های جدیدی به ارمغان آوردهاست. امروزه «تلویزیون های اینترنتی»، سرویس های «OTT» و «VOD»، «سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو» و حتی «شبکه های اجتماعی» فرصت های جدید و متفاوتی برای تبلیغات اند.
تبلیغات هوشمند و هدفمند در این سرویس ها هم رضایت متقاضیان تبلیغات را به همراه دارد، و هم می تواند نیازهای مخاطبین این سرویس ها را بر آورده کند؛ این موضوع اصلی ترین دلیل افت درآمد حاصل از تبلیغات تلویزیونی در سراسر جهان است.
حالا بد نیست برای ببرسی این موضوع نگاهی داشته باشیم به تاثیر فراگیر شدن سرویس های مدرن بر شریان اصلی درآمد تلویزیون های سنتی در آمریکا.
بر اساس گزارش «eMarketer» درآمد حاصل از تبلیغات در تلویزیون های سنتی آمریکا در سال گذشته نیم درصد کاهش یافته است. با احتساب این افت نیم درصدی، هزینه صرف شده برای تبلیغ در تلویزیون های سنتی آمریکا به ۶۹.۸۷ میلیارد دلار رسیده است. این رقم نشان دهنده افت یک میلیارد دلاری درآمد تبلیغات تلویزیون های سنتی است و پیش بینی می شود در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز ادامه پیدا کند.
دلیل چنین افتی روی آوردن مخاطبان تلویزیون به سرویس های جدید موسوم به «OTT» یا همان سرویس های «VOD» است. هزینه بالای اشتراک تلویزیون های کابلی نیز مزید بر علت شده و قطع اشتراک این سرویس ها توسط تعداد زیادی از مشترکین نیز تاثیر گذار بوده است.
البته در سال های گذشته با اینکه تلویزیون های سنتی در آمریکا میلیون ها کاربر خود را از دست داده اند، اما شاید در ظاهر چنین افت نسبتا ناچیزی در درآمد تبلیغات جای تعجب هم داشته باشد. با این حال برخلاف تصور عمومی، عدم رشد و حتی افت نیم درصدی در این صنعت به تنهای شکست بزرگ تلقی می شود چرا که رشد گسترده و سرسام آور درآمد تبلیغاتی در سرویس های «OTT» و شبکه های اجتماعی ویدئو محور، نشان دهنده فرصت های از دست رفته بزرگ برای تلویزیون های سنتی است.
سال ۲۰۱۷ سهم درآمد حاصل از تبلیغات در تلویزیون های سنتی آمریکا نسبت به درآمد رسانه های آمریکایی در این زمینه افت ۳۳ درصدی را تجربه کرده است که رقم بسیار نگران کننده ای برای شبکه های تلویزیونی است.
طبق پیش بینی «eMarketer» شاید تنها فرصت رشد دوباره درآمد تبلیغات تلویزیون های سنتی سال ۲۰۲۰ باشد. سالی که در آن از یک سو المپیک تابستانی و از سوی دیگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار خواهد شد و پوشش تلویزیونی این دو رویداد بسیار مهم می تواند درآمد کلانی نصیب آن ها کند.
اما همانطور که گفتیم برخلاف تلویزیون های سنتی، این سال ها، سال های طلایی تلویزیون های مدرن در کسب درآمد بالا از راه تبلیغات بوده و درآمد حاصل از تبلیغات در سرویس های «OTT» و سرویس های «VOD» همواره رشد کرده است. به عنوان مثال، بر اساس پیش بینی ها امسال درآمد تبلیغاتی ست آپ باکس «رکو» از مرز ۲۹۳ میلیون دلار می گذرد و سرویس استریم هولو نیز رشد ۱۳ درصد تجربه خواهد کرد و درآمد حاصل از تبلیغاتش به ۱.۱۲ میلیارد دلار خواهد رسید. جالب است که حتی درآمد حاصل از تبلیغات در «شبکه های اجتماعی» از جمله فیس بوک حتی با وجود رسوایی های پیش آمده نیز بسیار بالا پیش بینی می شود.

IPTVGuide

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط