برنامه های ویژه «آیو اسپرت» برای پوشش جام جهانی ۲۰۱۸

آرامه بندری

کمتر از دو هفته به شروع رقابت های جام جهانی روسیه فرصت باقی مانده، رقابت هایی که جدا از جذابیت های ذاتی اش به دلیل حضور تیم ملی کشورمان در این رقابت ها می تواند میلیون ها ایرانی را به پای تلویزیون ها بکشاند. اما حضور تیم ملی کشورمان برای دومین دوره متوالی تنها اتفاق ویژه جام جهانی روسیه نیست و اتفاق ویژه دیگری نیز نسبت به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل روی داده که می تواند به شکل گیری تجربه کاملا جدیدی از تماشای رقابت های جام جهانی برای ایرانی ها ختم شود.

امسال به جز شبکه سه و شبکه ورزش گزینه متفاوت و جدید دیگری برای تماشای رقابت های جام جهانی پیش روی مخاطبان ایرانی است. برای اولین بار در جام جهانی ۲۰۱۸ علاوه بر برنامه های اختصاصی صدا و سیما، شاهد حضور جدی برخی فعالان صنعت نوپای استریم در این عرصه هستیم و به نظر می رسد تعدادی از سرویس های استریم با تدارک برنامه های متنوع در تلاشند تجربه دیدن مسابقات جام جهانی و حواشی آن را برای ایرانی ها جذاب تر از گذشته کنند.

از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل تا به امروز در ایران شاهد توسعه زیرساخت های ارتباطی مانند افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت بوده ایم. رویکرد وزارت ارتباطات و تامین کنندگان اینترنت در قبال کاهش تعرفه ترافیک اینترنت در بازه زمانی بین دو جام جهانی برزیل نیز فرصت شکل گیری صنعت استریم و سرویس های پخش زنده در کشور را فراهم کرده است.

از طرفی روی کار آمدن فناوری «OTT» نیز سبب شده تا دسترسی به محتوای ویدئویی زنده در کشور ما بسیار آسان تر شود و در حال حاضر در بسیاری از مناطق کشور مخاطبان ایرانی با گوشی های هوشمند خود می توانند از طریق اپلیکیشن های مختلف شبکه های تلویزیونی دسترسی داشته باشند.

البته دیدن شبکه های صدا و سیما در بستر سرویس های «IPTV» به تنهایی پدیده جذابی نبود، تا این که سرویس های پخش زنده اختصاصی با برنامه های متنوع شکل در بستر برخی «IPTV»ها شکل گرفت.

با اینکه سرویس های پخش زنده ورزشی به عنوان مکملی برای برنامه های ورزشی صدا و سیما آغاز به کار کرده اند اما شکل گیری سرویس های استریم تخصصی در حوزه ورزش نظیر «آیو اسپرت» و «آنتن» تجربه جدیدی برای ورزش دوستان ایرانی شد و به نظر می رسد برخی از سرویس ها برنامه ویژه ای برای پوشش رقابت های جام جهانی دارند.

در پیگیری های «IPTVGuide» متوجه شدیم «آیو اسپرت» یک برنامه ریزی جدی برای پوشش متنوع و متفاوت رقابت های جام جهانی انجام داده است. «آیو اسپرت» یا همان بخش ورزشی سرویس «آیو» یکسالی است با پخش برنامه های متنوع و گزارش های متفاوت به پاتوقی برای تماشای آنلاین رقابت های ورزشی تبدیل شده است.

این سرویس طی یکسال گذشته با پخش رقابت های متنوع ورزشی از جمله بوکس، راگبی، هاکی روی یخ، تنیس و بسکتبال «NBA» که پیش از این امکان دیدن حرفه ای و منظم آن برای ایرانی ها فراهم نبود توانسته علاقه مندان به این رشته های ورزشی را جذب کند.

البته تنوع آیو اسپرت تنها در چیدمان کنداکتور و برنامه های ورزشی خلاصه نمی شود، آن ها با توجه به کمتر بودن محدودیت هایشان نسبت به تلویزیون به راحتی از گزارشگران جوان و ناشناخته برای گزارش مسابقات ورزشی استفاده می کنند و این موضوع فارغ از نقاط ضعفی که عدم تجربه مهم ترین آن است رنگ و بوی متفاوتی به پخش رقابت های ورزشی در این سرویس داده است.

ساختار تعاملی در گزارش های ورزشی، کری خوانی های فوتبالی، پاسخ آنلاین به کامنت ها و نظرهای مخاطبان و جنس متفاوت اجرای گزارشگران و تحلیل گران از مهم ترین ویژگی های پوشش رقابت های ورزشی در آیو اسپرت است.

اما همه این ها را گفتیم تا برسیم به ویژه برنامه های این سرویس برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه. آیو اسپرت حق پخش دیجیتال ۶۴ بازی جام جهانی را در اختیار دارد و ۶۵ گزارشگر وظیفه گزارش بازی ها را بر عهده خواهند داشت.

۴ ساعت از کنداکتور روزانه این سرویس به پخش زنده رقابت های جام جهانی اختصاص خواهد یافت و آیتم های اختصاصی فیفا و همچنین آیتم های تولیدی تیم های مستقر آیو در روسیه قرار است زاویه های دیگری از بزرگترین رویداد ورزشی جهان را جلوی چشمان مخاطبین ایرانی قرار دهد.

البته مهدی سعیدی معاون محتوای آیو در گفتگو با «IPTVGuide» می گوید این سرویس رویکرد خاصی نسبت به برنامه های تولیدی خود در روسیه دارد.

به گفته او رویکرد آیو اسپرت در تولید برنامه های اختصاصی ایام جام جهانی بیشتر فرهنگی خواهد بود و آیتم هایی از جنس اجتماعی و فرهنگی که می تواند حتی برای غیر فوتبالی ها هم جذاب باشد، در کانون توجه این سرویس قرار دارد. گزارش هایی از شهرهای میزبان بازی ها، جاذبه های گردشگری، مروری بر تاریخچه شهرها، صحبت با هواداران و معرفی نوآوری های جام جهانی امسال از جمله برنامه های تولیدی این سرویس است که می تواند تجربه کاملا جدیدی برای ایرانی ها باشد.

از طرفی همان گونه که گفته شد «آیو اسپرت» قرار است آیتم های اختصاصی فیفا را نیز پخش کند. البته مدیران فیفا طی هفته های گذشته درباره نوآوری های تصویری این رقابت ها صحبت هایی کرده اند و مثلا قرار است صحنه های حساس به صورت تصاویر ۳۶۰ درجه و واقعیت مجازی به تصویر کشیده می شود که خب پلیر «آیو اسپرت» باید قابلیت نمایش آن ها را داشته باشد.

همچنین این سرویس یک تیم تخصصی هم در کمپ تیم ملی مستقر کرده تا تصاویری جذاب از کمپ تیم ملی تهیه و برای مخاطبین خود پخش کند. این تیم روزانه اخباری از کمپ تیم ملی را مخابره تا علاقه مندان ایرانی از جزئیات پیش از بازی و وضعیت استادیوم های میزبان تیم ملی خبرهای دقیقی داشته باشند.

سعیدی همچنین از یک سورپرایز ویژه برای رقابت های جام جهانی خبر داد گفت قرار است بخش تحلیل های گرافیکی ویژه این سرویس در ایام جام جهانی رونمایی شود. این بخش بلافاصله پس از پایان هر بازی و با استفاده از نرم افزارهای ویژه آمار و ارقام دقیقی را در اختیار عوامل داخل استودیو قرار می دهد تا مهمانان برنامه بتوانند به آمار جذاب و دسته اول برای تحلیل بازی ها دسترسی داشته باشند.

 

پخش زنده مسابقات ورزشی، چالش حل نشده صنعت استریم!

آخرین خبرها از شرایط پخش تلویزیونی رقابت های جام جهانی

 

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط