تثبیت «VOD» ها در ایران با راهکارهای یک مدیر جوان

IPTVGUIDE

آذری جهرمی معاون فعلی وزیر ارتباطات و فناوری اعلام کرده مخاطبینی که در ایران از بسترهای ویدیوی آنلاین استفاده می کنند در صورت استفاده از اینترنت داخلی و شبکه ملی اطلاعات می توانند روزانه تا ۵ ساعت ویدیوی رایگان تماشا کنند. اتفاقی که می تواند باعث توسعه چشمگیر «IPTV»ها و «VOD»ها در ایران شود.

جهرمی طی صحبت هایش درباره برنامه وزارت ارتباطات برای نامحدود کردن خرید اینترنت توسط کاربران در ایران گفته:« کاربران خانگی در صورت استفاده از سرویس های ویدئو آنلاین در صورتی که هر روز ۵ ساعت سرویس ویدئویی داخلی را ملاحظه کنند و این رفتار را هر روز در ماه تکرار کنند، نیازی به پرداخت هزینه ندارند.» به گفته او قرار است در صورت تصویب طرح برداشتن محدودیت خرید حجم اینترنت در ایران ۳ بسته سرعت تا ۲ مگابیت در ثانیه، تا ۶ مگابیت در ثانیه و ۱۶ مگابیت در ثانیه در اختیار مخاطبین قرار بگیرد و با این بسته ها مخاطب می تواند به ساعت ها ویدیو در بستر شبکه ملی اطلاعات دسترسی پیدا کند که با هزینه ای بسیار اندک و در بعضی موارد بدون هزینه امکان تماشای آن را خواهند داشت.

معاون وزیر ارتباطات گفته:«اطمینان دارم که این موضوع باعث رشد جهشی محتوای صوتی و تصویری بر بستر شبکه ملی اطلاعات خواهد شد که این مهم زمینه ساز اشتغال و پویایی زیادی در حوزه فناوری و فرهنگی کشور خواهد شد.» نظری که کاملا درست است و می توان با اجرایی شدن آن امید بسیار زیادی به پویایی «IPTV»ها و «VOD»ها در ایران داشت. فناوری های نوینی که این روزها اکثر بازار دنیا را در حوزه سرگرمی فتح کرده اند و احتمالا آینده دنیا را شکل خواهند داد.

اما جهرمی در یک سال گذشته نشان داده که تفکری همسو با پیشرفت های نوین جهانی در حوزه ارتباطات و ابزارهای حوزه سرگرمی در این عرصه داد. مناظره چند روز او با خرم آبادی معاون دادستانی درباره وضعیت فضای مجازی نیز نشان داد بیخودی نیست از این مدیر جوان به عنوان یکی از گزینه های اصلی پست وزارت ارتباطات در دولت جدید نام می برند. با توجه به سابقه و نگاه جهرمی در سال های گذشته او می تواند گزینه بسیار مناسبی برای این وزارتخانه پرحاشیه باشد. وزراتخانه ای که در کنار وزارت ارشاد سرنوشت آینده سامانه های «VOD» و تلویزیون های اینترنتی در ایران به اقدامات آن ها بستگی دارد.

دوشنبه شب گذشته (۲۶ تیرماه) در شبکه خبر مناظره ای بین محمد جواد آذری جهرمی معاون جوان وزیر ارتباطات، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیر ساخت با عبدالصمد خرم آبادی معاون دادستانی کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ با موضوع وضعیت فضای مجازی برگزار شد. مناظره ای که درست چند روز پس از صحبت های جنجالی خرم آبادی درباره عدم مسدود شدن ۸۰۰۰ هزار کانال تلگرامی توسط دولت و پاسخ واعظی وزیر ارتباطات درباره شخصی بودن این اظهار نظر برگزار شد.

این مناظره جدا از بحث هایی که در آن مطرح شد یک نکته بسیار مهم داشت و آن منطق و استدلال های درستی بود که در رابطه با چگونگی برخورد با مصادیق مجرمانه در فضای مجازی و توجه اساسی به زیرساخت های اینترنتی از سوی نماینده دولت یعنی آذری جهرمی مطرح شد. حرف های این مهندس جوان که اول از همه رنگ و بوی تسلط بر حوزه فعالیتش داشت، نشان داد، نگاه او به عنوان معاون فعلی وزیر ارتباطات نسبت به مقوله فضای مجازی و بهره وری از این فضا به نفع مخاطب همچون نگاه کلی دولت یازدهم نگاهی باز و مثبت است. نگاهی که در وهله اول ملزوماتی مثل بهبود زیرساخت های اینترنتی کشور، افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند برای کاربران ایرانی و دسترسی آسان تر و ارزان تر آن ها به اینترنت و خدماتی که از این طریق ارائه می شود را در نظر دارد.

شاید تا پیش از مرداد ماه سال گذشته و برگزاری نخستین کنسرت مجازی بر بستر شبکه ملی اطلاعات که توسط اولین سامانه کنسرت آنلاین کشور «حام» برگزار شد، کمتر کسی جز متخصصین حوزه ارتباطات با نام محمدجواد آذری جهرمی آشنا بودند. اما در پخش زنده کنسرت آنلاین سالار عقیلی مدیران چند تامین کننده مهم اینترنت کشور اعم از آسیا تک، همراه اول، ایرانسل، شاتل، پارس آنلاین و ... از این مدیر جوان به دلیل فعالیت های مهمی که در چند ماه حضورش به عنوان معاون وزیر ارتباطات تقدیر کردند که این تقدیر با توجه به مدتی اندکی که او در پست مدیرعاملی شرکت ارتباطات زیرساخت حضور داشته کمی عجیب به نظر می رسید.

اما تاثیر فعالیت های جهرمی که از اردیبهشت ۹۵ به عنوان معاون وزیر انتخاب شد و بر صندلی مدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت نشست بر صنعت نوپای «استریمینگ» ایران و پا گرفتن فعالیت های درآمدزا در این حوزه آنقدر مشخص و ملموس است که الان و پس از یک سال این تقدیر چندان هم غیر قابل انتظار به نظر نمی رسد.

جهرمی که در رشته برق تحصیل کرده احتمالا جوان ترین مدیر ارشدی است که تا به حال حوزه ارتباطات ایران به خود دیده است. او تقریبا از همان آغاز فعالیت های خود بلافاصله جذب این حوزه شد و به سرعت در زمینه فضای سایبری و تکنولوژی های روز دنیا در زمینه ارتباطات و زیر ساخت های مدرن اینترنتی فعالیت خود را آغاز کرد. او در حوزه ارتباطات سابقه خوبی دارد و ۶ سال مدیریت در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با سمت مدیرکل، ۲ سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت رایتل و بیش از دو سال سابقه عضویت در هیات مدیره شرکت زیرساخت در کارنامه مدیریتی اش دیده می شود.

جهرمی در کنسرت آنلاین سالار عقیلی از سوی تامین کنندگان اصلی اینترنت کشور مورد تقدیر قرار گرفت چرا که هزینه آن ها را برای خرید پهنای باند به کمترین میزان خود رساند تا آن ها بتوانند با تکیه بر صرقه جویی اقتصادی بزرگی که پدید آمده مشتریان بیشتری جذب کنند و کسب و کارهای اینترنتی در داخل رشد بیشتری پیدا کنند. با این تمهید امروز افراد و گروه های بسیار بیشتری به تولید محتوا برای فضایی مجازی مشغول شده اند و تامین کنندکان اینترنت هم با دست بازتری می توانند محصولات آن ها را خریداری کنند و یا حتی به آن ها سفارش تولید کار بدهند.

به جرات می توان گفت اقداماتی که جهرمی در این زمینه انجام داده، اصلی ترین دلیل ظهور سامانه های متعدد «VOD» و حتی آغاز به کار «IPTV»ها بود. چرا که بدون داشتن بستر مناسب اینترنتی این دست فعالیت ها عملا امکان جلو رفتن و پیشرفت ندارند.

البته تمرکز این مدیر جوان بهینه سازی و گسترده کردن شبکه ملی اطلاعات است و معتقد است با تقویت این شبکه می توان با خیال آسوده تری کسب و کارهای اینترنتی را در ایران راه انداخت و ساماندهی کرد. شبکه ای که هنوز هم به دلیل تعریف اینکه درستی که از آن ارائه نشده و تضمین هایی کافی برای حفظ حریم خصوصی افراد در این بستر داده نشده مورد وثوق بسیاری از مردم نیست. خصوصا جوان ها که مشتری اصلی استفاده اینترنت در ایران هستند.

با این حال جهرمی در بیشتر گفت و گوهایش سعی کرده این تضمین ها را به مردم بدهد مشروط بر اینکه نهادهای ذی ربط نیز همکاری های لازم را برای پویایی و شکوفایی شبکه ملی اطلاعات داشته باشند. او معتقد است می توان تمام و کمال مخاطب را جذب ساختار داخلی اینترنت در ایران کرد اگر برخی سخت گیری ها کمتر شود و مخاطب احساس امنیت و آرامش در این فضا داشته باشد.

او به تازگی نیز اعلام کرده برنامه ای مفصل برای ارائه بهترین امکانات زیرساختی به پیام رسان های داخلی تدارک دیده که می تواند باعث شکوفایی آن ها شود. از طرف دیگر شرکت ارتباطات زیرساخت که جهرمی مدیرعامل آن است این امکان را برای مشترکین بسیاری از توزیع کنندگان اینترنت در ایران فراهم آورده که با استفاده از اینترنت شبکه ملی اطلاعات بتوانند چند برابر بیشتر از حد عادی فیلم ها و برنامه های سرگرم کننده در حوزه «VOD» و «IPTV»ها را تماشا کنند. اتفاقی که در یک سال گذشته به وضوح باعث رشد، توسعه و البته نفوذ این فناوری در حوزه سرگرمی بین مردم ایران شده است.

نکته مثبت مدیریتی جهرمی حداقل تا امروز و آنچه از صحبت هایش برمی آید این است که او اعتقادی به برخوردهای ضربتی در حوزه ارتباطات و اینترنت ندارد و عملا استفاده از قوه قهریه در ساز و کار فضای مجازی را جز در موارد حاد قانونی و امنیتی، بیهوده می داند. او در گفت و گوهایش تاکید دارد فیلترینگ راه حل مناسبی برای خارج کردن بیگانه ها از فضای اینترنتی داخل ایران نیست چون تجربه های متعدد نشان داده این کار نشدنی است. او معتقد است باید سرمایه های داخلی را با ارائه تضمین های لازم جذب کرد تا آن ها به حمایت از شرکت ها و استارت آپ های داخلی و استفاده از خلاقیت ها و سواد جوان های ایرانی بپردازند و در نتیجه محصولات و خدماتی کاملا بومی در فضای اینترنت شکل بگیرد. محصولاتی که تمام و کمال مخاطب داخلی را از محصولات خارجی بی نیاز کند یا استفاده آن ها را به حداقل برساند.

طبیعتا داشتن چنین تفکری در راس هرم ارتباطات می تواند ایران را به مرور و طی سال های آینده در این حوزه بسیار قدرتمند کند، حوزه ای که بدون شک آینده متعلق به آن خواهد بود و اگر قرار باشد ایران در جهان آینده بتواند در این حوزه مستقل باشد و دست نیاز به سوی خارجی ها دراز نکند باید از الان زیر ساخت هایش را با تعقل و به دور از بازی های سیاسی، پیشرفته، گسترده و بانفوذ کند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط