تعطیلی «زابی واکا»؛ نتیجه تاکید بر لودگی!

IPTVGUIDE

خبرگزاری «برنا» خبر را خیلی کوتاه و مختصر نوشته است:« برنامه زنده «زابی واکا» به تهیه کنندگی حامد جواد زاده که به مناسبت جام جهانی از شبکه اینترنتی آیو اسپرت پخش می شد از سوی سازمان صدا و سیما توقیف شد. علت توقیف این برنامه تلویزیونی نادیده گرفته شدن تذکرات صدا و سیما از طرف سازندگان این برنامه اعلام شده است.» البته با توجه به حواشی یکی دو هفته اخیر خیلی ها زودتر از این ها انتظار داشتند کار این برنامه به اینجا بکشد، احتمالا حتی خود عوامل و سازندگانش!

پخش «زابی واکا» به عنوان ویژه برنامه تلویزیون اینترنتی «آیو»  برای جام جهانی ۲۰۱۸ از همان ابتدا با حاشیه همراه بود. این برنامه در دو قسمت ابتدایی با اجرای آزاده صمدی بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون روی آنتن رفت ولی بلافاصله صدا و سیما با «ابزاری» خواندن استفاده از یک مجری زن برای یک برنامه ورزشی از اجرای صمدی جلوگیری کرد که این کار با واکنش منفی عوامل ساخت این مجموعه و حتی رسانه ها مواجه شد. بعد بلافاصله بهرنگ علوی به عنوان جایگزین صمدی اجرای برنامه را به عهده گرفت که عمر حضور او در این برنامه هم به انگشتان یک دست نرسید و سرانجام نوبت زوج عجیب و بی تجربه مجید یاسر و علی انصاریان رسید تا اجرای «زابی واکا» را بر عهده داشته باشند.

اجرای برنامه با این دو نفر ادامه پیدا کرد و از آنجا که هیچ کدامشان نه در رشته فوتبال و نه در زمینه اجرا کارشناس باسواد و چهره های صاحب سبک و استانداردی نیستند، ماحصل اجرای آن ها نیز چیز دندان گیری در نیامد و برنامه بدون افت و خیز و جذابیت فقط پخش می شد. تا اینکه یک روز ویدیویی کوتاه از این برنامه در فضای مجازی به شدت وایرال شد. ویدیویی که در آن یکی از مهمانان برنامه با نام بردن از یک خواننده سرشناس ایرانی مقیم آمریکا به عنوان خواننده محبوبش حسابی انصاریان و یاسر را به خنده انداخت و این دو هم به جای جمع کردن ماجرا پیاز داغش را زیاد کردند و خودشان هم به شوخی در این زمینه پرداختند.

در همین زمینه بخوانید: حذف آزاده صمدی واقعیتی تلخ یا بازارگرمی تبلیغاتی؟!

از این جا به بعد ماجرا متفاوت شد. مزه دیده شدن این ویدیو و خبرساز شدن چند ساعته برنامه در فضای مجازی زیر دندان مجریان و عوامل «زابی واکا» خوش آمد و دیگر خودشان شروع کردند به شوخی با آثار خوانندگان ایرانی مقیم خارج و به خیال اینکه این کار باعث دیده شدن بیشتر برنامه می شود ترمز بریدند و آن را تبدیل به یک بخش ثابت کردند.

هر چه جلوتر رفتیم این شوخی ها بیشتر شد و حتی به یک سری شوخی ها و متلک های چیپ و سطحی جنسی هم رسید. حالا دیگر برنامه تبدیل به یک دورهمی برای لودگی کردن و رد شدن از یک سری به اصطلاح خط قرمز شده بود و عوامل برنامه به خصوص مجریانش با افتخار و تاکید فراوان آن را ادامه می دادند تا شاید زیر لوای این شوخی های دسته چندمی و تاریخ مصرف گذشته خلاء خلاقیت در برنامه سازی و اجرای قوی خود را تا حدودی پر کنند. خود مدیران آیو هم با جدا کردن این شوخی ها از کل برنامه، ویدیوهای یک دقیقه ای آن را در حساب های کاربری این تلویزیون اینترنتی در فضای مجازی منتشر کردند تا شاید مخاطبین با دیدن این لودگی های سطح پایین به دیدن برنامه جذب شود.

در همین زمینه بخوانید: برنامه های ویژه «آیو اسپرت» برای پوشش جام جهانی ۲۰۱۸

خیلی ها منتظر بودند بالاخره ناظرین صدا و سیمایی که استفاده از زن را برای یک ویژه برنامه ورزشی «ابزاری» خواندند و قاطعانه و به سرعت حکم به اخراج آزاده صمدی دادند در قبال این میزان شوخی های سبک که دقیقا مفهوم اصلی استفاده «ابزاری» از لودگی برای جذب مخاطب بود واکنش نشان دهند. البته گویا پیش از حکم به تعطیل کردن، واکنش هم نشان داده بودند ولی تنها در حد تذکرهای مکرر بوده که همین تذکرها هم در برنامه به سخره گرفته شدند تا جایی که انصاریان با افتخار گفته: «بالای ۱۰۰ تذکر گرفته ایم اما شکر خدا مردم خیلی خوششان آمده است.» و در ادامه با ذوق زیاد از «عمو حسن» گفتن هایش این اعتراف جالب را هم کرده که: «این همه فیلم بازی کرده ام اما این «زابی واکا» خیلی اتفاقی توانست تمام کارهای قبلی ام دیده شود!» یا «بالاخره آن اتفاقی که منتظرش بودم برایم افتاد!»

حالا همان طور که گفتیم در نتیجه این همه شوخی های نامناسب و سطح پایین و گرفتن تذکرهای مکرر «زابی واکا» تعطیل شده و فعلا اجازه پخش ندارد. طبیعتا این اتفاق با همه حواشی اش خیلی زود به دست فراموشی سپرده می شود. همان طور که شوخی های انصاریان و یاسر هم یک بار مصرف بودند و در خاطر کسی نمی ماند فقط کاش مدیران و برنامه سازان تلویزیون های اینترنتی که به خودی خود با محدودیت های زیادی به لحاظ نظارتی مواجه هستند این گونه تیشه به ریشه خودشان نزنند و به جای اینکه فرصت های دیده شدن و جذب مخاطب را با استفاده از این قبیل دست آویزهای سطحی بسوزانند کمی خلاقیت بیشتری به خرج دهند تا این صنعت نوپا در ایران بتواند ریشه های محکمی بگیرد و برنامه های تولید شده در تلویزیون های اینترنتی تبدیل به گزینه ای جدی برای انتخاب مخاطبان شود و نتیجه آن ها هم آثاری ماندگار و قابل تحسین!

مجریان زن در برنامه های ورزشی؛ ابزاری برای جذب مخاطب؟!

چرا مردم رقابت های زنده ورزشی را استریم نمی کنند؟

 

IPTVGuide

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط