تلویون: نسخه ناقصی از یک ایده جذاب

IPTVGUIDE

«تلویون» سرویس پخش زنده ای است که به عنوان یکی از کاندیدهای جایزه بهترین سرویس به اشتراک گذاری سال در دهمین «جشنواره وب و موبایل» ایران انتخاب شده است. با این سرویس بیشتر آشنا شوید.

این روزها سرویس های استریم زنده در دنیا بازار مشخصی برای خود دست و پا کرده اند و هر یک با ویژگی های خاص خود در تلاشند تا علاوه بر تامین نیازهای داخلی، کاربران بین المللی را نیز به خود جذب کنند. موفق ترین سرویس ها در این عرصه یوتیوب، فیس بوک و اینستاگرام بوده اند که هر کدام به اشکال مختلف و با رویکردهای متفاوت از ویژگی های استریم زنده استفاده کرده اند. اطلاع رسانی، ایجاد دسترسی سریع به اتفاقات و رویدادها و به اشتراک گذاری زنده لحظه به لحظه از مهم ترین ویژگی های لایو استریم است که در شبکه های اجتماعی کاربردهای فراوانی دارند.

اگر چه سرویس های پخش زنده در ایران هم نزدیک به دو سالی است که شکل گرفته اند، اما هر یک از پلتفرم های داخلی تا به حال از استریم زنده تنها به عنوان ویژگی جذاب جانبی استفاده کرده اند. مثلا آیو رویدادهایی مانند جلسات صحن علنی مجلس را به صورت زنده پوشش داده و به تازگی آپارات هم ویژگی پخش زنده را به پلتفرم خود افزوده است. 

سامانه کنسرت آنلاین «حام» نیز یکی از اولین نمونه هایی است که از استریم زنده به عنوان مدل کسب و کار اصلی خود استفاده کرد و پس از این سامانه نیز سرویس های دیگری رویدادهای موسیقی و جشنواره ها را به صورت زنده پخش کرده اند.

اما امسال در بین کاندیدهای جایزه «جشنواره وب و موبایل ایران» در بخش سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو با دو سرویس پخش زنده جدید رو به رو شدیم. یکی از آن ها «تلویون» است که ایده ای بلندپروازانه و در نوع خود جذاب را دنبال می کند. البته این سرویس هنوز راه اندازی نشده و اطلاعات موجود در این گزارش براساس داده های موجود در سایت آن است.

«تلویون» خود را رسانه ای جدید برای تولید محتوای زنده معرفی کرده که کاربر با استفاده از نرم افزار آن می تواند لپ تاپ خود را به آسانی به دستگاه پخش آنلاین تبدیل کند. «تلویون» دارای اپلیکیشن اندروید نیز هست و کاربران می توانند رویداد مد نظر خود را به صورت زنده و از طریق این اپلیکیشن با دیگران به اشتراک بگذارند. لینک پخش زنده در تلویون قابلیت به اشتراک گذاری در وب سایت شخصی و همچنین تلگرام را نیز دارد.

در تلویون هر کاربر بر اساس نیاز خود می تواند شبکه اختصاصی خود را با لوگوی اختصاصی ایجاد نماید. حتی این امکان وجود دارد تا این شبکه های اختصاصی بلیت رویدادهای پخش زنده خود را بفروشند و از آن کسب درآمد کنند. به ادعای وب سایت تلویون پخش زنده رویدادها به صورت خودکار ضبط می شوند و این محتوا می تواند برای بازپخش (آفلاین) آن در شبکه اختصاصی تلویون و تلگرام مورد استفاده قرار گیرند. یک ویژگی جالب دیگر این است که کاربران در صورت نوسان سرعت اینترنت و یا صرفه جویی در مصرف ترافیک می توانند تنها صوت رویدادها را استریم کنند.

وب سایت تلویون مدعی است که حداقل سرعت اینترنت ۱۲۸ kbps برای پخش آنلاین صوتی و سرعت ۵۱۲knps برای پخش زنده ویدئو مورد نیاز است. 

فرایند پخش زنده نیازمند نصب نرم افزار «Televion Broadcast» بر روی لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز است. البته فعلا این نرم افزار در سایت در دسترس نیست و به نظر می رسد به زودی نرم افزار آن ارائه شود. 

ویژگی جذاب دیگری که می تواند به تنهایی برای هر کاربر درآمدزا باشد، بخش تبلیغات است. در تلویون هر شبکه می تواند تبلیغات ویدئویی مختص خود را در طول پخش رویدادهای زنده در اختیار داشته باشد.

اپلیکیشن نسخه اندروید برای دیدن محتوای کانال ها و شبکه های موجود می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما فعلا این نسخه صرفا به عنوان نمونه اولیه عرضه شده و در آن هیچ محتوایی وجود ندارد. 

تلویون برای پوشش حرفه ای رویدادها نیز تیم های مجهز به دوربین، میکسر و تجهیزات خاص دارد و در صورت نیاز کاربران آن ها می توانند از این سرویس ها بهره مند شوند.

البته چند بار تلاش کردیم تا از طریق شماره تلفن های بخش «تماس با ما» وب سایت با تلویون با تیم فنی ارتباط برقرار کنیم اما متاسفانه امکان برقراری ارتباط وجود نداشت. به نظر می رسد فعلا تلویون ایده ای جذاب است که در صورت اجرایی شدن می تواند جان دوباره ای به بازار پخش محتوای زنده بدهد. فعلا تلویون در مراحل ابتدایی توسعه خود قرار دارد و نتوانستیم دسترسی عملی و قابل تحلیلی به ویژگی ها و کاربردهای اشاره شده در وب سایت تلویون داشته باشیم.

 اما این وسط یک سوال مهم از برگزارکنندگان جشنواره: با توجه به ناقص بودن و اجرایی نشدن ایده های تلویون در حال حاضر چگونه مدیران «جشنواره وب و موبایل» این پلتفرم را به عنوان یکی از ۵ نامزد اصلی دریافت جایزه بهترین سرویس به اشتراک گذاری جشنواره وب و موبایل ایران انتخاب کرده اند؟ یعنی اینکه که صرفا گفته شود پلتفرمی این قابلیت یا آن ویژگی را دارد برای مورد تقدیر قرار گرفتن یا جایزه گرفتن احتمالی کفایت می کند؟!

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط