تولد دوباره اسپاتیفای پس از عرضه عمومی سهام

IPTVGUIDE

اوایل ماه گذشته پس از کش و قوس های فراوان بالاخره اولین عرصه عمومی سهام اسپاتیفای انجام شد و حالا غول استریم موسیقی جهان اولین گزارش خود پس از عرضه سهامش را ارائه کرده است. بر اساس این گزارش اسپاتیفای تا پایان ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۸، ۷۵ میلیون مشترک پولی دارد و در این مدت درآمدی معادل ۱.۱۳۹ میلیارد پوند کسب کرده.

همچنین ۱۷۰ میلیون کاربر فعال ماهانه از سرویس استریم اسپاتیفای استفاده می کنند. البته این گزارش برای سهامداران جدید اسپاتیفای جزئیات جدیدی را افشا نکرد چرا که سهامداران پیش از عرضه عمومی سهام اسپاتیفای از تمامی جزئیات با خبر بودند. با این حال عمومی شدن این گزارش دچار ایجاد نوسانی زودگذر در ارزش سهام این شرکت سوئدی در وال استریت شد و ارزش سهامش را حدود ۷.۵ درصد کاهش داد.

در همین زمینه بخوانید: مبادله سهام، راه حل «Spotify» برای ورود به بازار چین

 با این حال این کاهش اهمیتی برای مدیران این سرویس ندارد چرا که نرخ رشد درآمد سالانه آن ها ۲۶ درصد برآورد شده و به نظر می رسد روزهای خوبی پیش روی اسپاتیفای قرار دارد. بخش عمده درآمد این غول استریم موسیقی از پرداخت هزینه اشتراک بدست می آید و درآمد حاصل از تبلیغات دومین منبع درآمدی این سرویس است.

۱.۰۳ میلیارد پوند از درآمد اسپاتیفای از طریق هزینه اشتراک تامین شده و ۱۰۲ میلیون پوند نیز از محل تبلیغات فصلی این سرویس بدست آمده است. در مجموع درآمد حاصل از تبلیغات فصلی این سرویس در این بازه زمانی چهار ماهه رشد ۲۲ درصدی را تجربه کرده است. حاشیه سود اسپاتیفای در چهار ماهی که مورد مطالعه بوده نیز ۲۴.۹ درصد بوده و این رقم نشان دهنده رشد قابل توجه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

این رقم در سال گذشته ۱۱.۷ درصد بود و بسیاری از صاحب نظران معتقدند قراردادهای رسمی اسپاتیفای با کمپانی های انتشار موسیقی سبب شده تا حاشیه سود این شرکت افزایش یابد. هزینه عملیاتی این سرویس در طی چهار ماه نخست سال ۲۰۱۸، ۴۱ میلیون پوند برآورد شده که این رقم معادل ۱.۰۱ پوند به ازای هر سهم خواهد بود. اسپاتیفای انتظار دارد در چهار ماهه دوم سال ۲۰۱۸، ۷۹ تا ۸۳ میلیون مشترک پولی و بین ۱۷۵ تا ۱۸۰ میلیون کاربر فعال داشته باشد.

بر اساس پیش بینی مدیران این شرکت انتظار دارند تا در پایان سال ۲۰۱۸ این سرویس ۹۲ تا ۹۶ میلیون کاربر پولی و ۱۹۸تا ۲۰۹ میلیون کاربر فعال در سراسر جهان داشته باشد. در سال گذشته «Apple Music» به عنوان رقیب سرسخت اسپاتیفای قوی تر از گذشته در حال تثبیت خود در بازار استریم موسیقی است.

در همین زمینه بخوانید: اسپاتیفای با لودر مشکلات کپی رایتش را حل می کند! 

در این گزارش دنیل ایک، مدیرعامل اسپاتیفای اعلام کرده اسپاتیفای سرویس استریم موسیقی اپل را به عنوان رقیب بزرگ در بازار در نظر دارد و در این بازار پلتفرم های مختلفی می توانند رقابت کنند و قرار نیست اسپاتیفای سهم ۱۰۰ درصدی از بازار استریم موسیقی داشته باشد. همچنین در این گزارش به بازار ژاپن نیز به عنوان بازاری بزرگ اشاره شده که در آن اسپاتیفای موفقیت چندانی کسب نکرده است.

در همین زمینه بخوانید: آغاز رقابت هیجان انگیر اپل و اسپاتیفای در استریم موسیقی!

اسپاتیفای از سال ۲۰۱۶ به صورت رسمی در ژاپن فعال است و به اعتقاد اریک ایک بازار ژاپن دارای شرایط بسیار خاصی است. با توجه به این که مردم ژاپن همچنان علاقه زیادی به خرید سی دی موسیقی دارند، سرویس های استریم موسیقی در این کشور آن چنان محبوب نیستند و از طرفی دیگر مردم ژاپن به آرتیست ها و موزیسین های داخلی علاقه فراوان دارند و توجه چندانی به هنرمندان سایر کشورها ندارند. به گفته ایک، بازار ژاپن می تواند برای اسپاتیفای در بلند مدت سودآور باشد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط