جنب و جوش جهانی انیمه با نتفلیکس!

IPTVGUIDE

دورانی که انیمه های ژاپنی تنها محبوب اقلیتی خاص از مردم بود در حال تمام شدن است. در حالی که تا همین چند سال یکی دو دهه پیش، تنها راه دسترسی به انیمه برای طرفداران آن دستیابی به کپی‌های ویدیویی غیرقانونی با زیرنویس‌‌های نه چندان معتبر بود ولی این روزها سطح دسترسی به آن ها آنقدر ساده شده که حتی سایت‌های استریم مخصوص انیمه هم راه اندازی شده است.
اما در کنار این سرویس ها و برخی شبکه های کابلی اگر مدیران نتفلیکس هم به وعده‌شان درباره تولید بیش از ۲۰ سریال انیمه وفا کنند آن وقت اصلا بعید نیست طی سال های آینده نفوذ انیمه ها در سطح جهانی بیشتر از چیزی که امروز می‌بینیم شود و تعداد مخاطبانش افزایشی چند برابری داشته باشد.
در تولید محتوای اورجینال استراتژی نتفلیکس گرد هم آوردن پرسنلی با تجربه و به اثبات رسیده است تا بتواند عوض بسته‌بندی دوباره متریال از پیش موجود تولید شده، بهترین محصولات سرویس خود را داخل مجموعه اش تولید کند. در سال جدید بودجه نتفلیکس برای تولید محتوای اوریژینال از ۶ میلیارد دلار به ۸ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده و اوایل ماه فوریه هم این سرویس توانست دو تهیه‌کننده تلویزیونی آمریکایی درجه یک، شوندا رایمز و رایان مورفی را از شبکه‌های ABC و فاکس قاپ بزند.
با چنین رویکردی، شخص برگزیده نتفلیکس برای نشاندن روی صندلی ریاست بخش انیمه هم از آن چهره های درجه یک و کارکشته است. تاییتو اوکیورا، تهیه‎‌کننده و از پایه‌گذاران کمپانی دیوید پروداکشن است که با بیش از یک دهه سابقه حضور در این صنعت، پس از دو مرتبه دریافت پیشنهاد افتتاح شعبه ژاپن نتفلیکس بالاخره حاضر به قبول آن شد.
خودش در این باره می‌گوید: «به آن‌ها گفتم واقعا شک دارم که نتفلیکس به انیمه بطور جدی فکر کند. و بعد تلفن را قطع کردم.»
اما مدیران نتفلیکس به خوبی می‌دانستند اوکیورا تا چه حد در مورد انیمه جدی است. او در سال ۲۰۰۷ از تهیه‌کنندگان اصلی انیمه چند ملیتی «افرو سامورائی» بود که با حضور انیماتورهای ژاپنی و ساموئل ال. جکسون در بین صداپیشگان و موسیقی متن رپر مشهور، RZA آن زمان سر و صدای زیادی به پا کرد. او در همان سال با شریک خود اقدام به تاسیس کمپانی دیوید پروداکشن («ماجراجویی عجیب و غریب جوجو») کرد که بعدتر در سال ۲۰۱۴ آن را به «فوجی تلویژن» واگذار نمود.
اوکیورا در تابستان گذشته متوجه شد نتفلیکس بار دیگر به دنبال رئیسی برای راه اندازی بخش انیمه است و این ‌بار با توجه به شرایطی که داشت خودش دست بکار شد: «این دفعه همه چیز به من بستگی داشت. این بار من بودم که خودم را بر آن‌ها تحمیل کردم. زمان‌بندی درخواست مناسب بود، و من نمی‌خواستم این کار نصیب شخص دیگری شود.» او در سال ۲۰۱۶ طی کنفرانسی تلفنی با مقر کمپانی نتفلیکس در لس آنجلس به همراه گروه خود دوره تعامل استودیوهای انیمیشن‌سازی ژاپنی با نتفلیکس را کلید زدند.
اوکیورا که حالا مالکیت و تهیه‌کنندگی عناوین حاضر در قلمرو انیمه نتفلیکس را برعهده دارد به تازگی در گفت و گو با ژاپن تایمز درباره علاقه این کمپانی به سرمایه‌گذاری در انیمه صحبت کرده است. البته این تهیه‌کننده‌ کهنه‌کار تنها یک نمونه از چشم‌اندازی وسیعی چند میلیارد دلاری است که نتفلیکس در حیطه صنعت انیمه‌سازی پیش روی خود می‌بیند.
اوکیورا با تسلط بر دو زبان و دو فرهنگ تمام خصوصیات یک فرد شایسته برای مدیریت در چنین پستی را دارد. او که فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه توکیو و دارای مدرک MBA از دانشگاه اُکلا است، دست کم دو انیمه موفق در سطح بین‌المللی را در رزومه خود جای داده و در کنار آن دانش وسیعی درباره معاملات این چنینی در داخل ژاپن در اختیار دارد.
البته هیچ یک از این ویژگی های او قطعا بدون لشکرکشی ‌اخیر نتفلیکس به قلمرو این مدیوم، چندان به کار قبایل اینترنتی بی کله طرفدار انیمه در ۱۹۰ کشور متصل به نتفلیکس نمی‌آمد.
ماه گذشته نتفلیکس دو تا از داغ‌ترین عناوین انیمه اش در سال ۲۰۱۸ را در اختیار تماشاگرانش قرار داد: اولی نسخه انیمیشنی فرنچایز کلاسیک «گودزیلا» و دومی اقتباسی از مانگای(کمیک بوک ژاپنی) ۴۶ساله گو ناگایی، «دِویل من» با عنوان جدید «دویل من: بچه ننه»!
بسیاری از منتقدان و هواداران، این «دویل من» تازه را برای تم‌های بزرگسالانه، محتوای بی‌پرده و خط داستانی پر شتابش یک شاهکار لقب دادند.
آزادی های فراوانی که در پلتفرم نتفلیکس به کارگردانی چون یوآسا ماسائاکی داده شده باعث شده او پوچ گرایی نهفته در مانگای ناگایی را که از ویژگی های مهم آن بوده را به کار ببندد. البته این میزان از خشونت و بی‌پردگی در نسخه اصلی انیمه که سال ۱۹۷۲ به عنوان برنامه ابرقهرمانی کودکان پخش می شد حذف شده بود.
اوکیورا در این باره میگوید: «داستان های ناگایی همیشه سویه تاریک تر سرشت انسان ها را می کاوند. یوآسا یک نابغه است و نتفلیکس به خالقینی مثل او در حد ساخت یک فیلم سینمایی آزادی عمل می دهد. بی‌پردگی در "دویل من" با هدف نمایش طبیعت واقعی انسان ها وجود دارد. اگر چنین چیزی از اجزای ضروری یک اثر هنری باشد باید اجازه نمایش آن وجود داشته باشد.»
البته با وجود این اتفاقات مثبت در صنعت انیمه اوکیورا تایید می کند آینده صنعت انیمه همواره این چنین پر ثمر به نظر نمی‌رسیده است. به گفته او ۱۰ سال پیش پرتال‌های استریم، اشتراک گذاری و دانلود غیرقانونی و بدون پروانه این صنعت را در پارادوکس تجاری مخربی قرار دادند:«البته که حلقه هواداران انیمه و شرکت کنندگان در رویدادهای مرتبط با آن گسترده‌تر می شدند، اما از قِبل تولیدات، پولی برای سازندگانشان در نمی‌آمد. استودیوهای انیمیشن سازی در ژاپن در مضیقه مالی قرار گرفتند. برخی برای همیشه تعطیل و بقیه برای بقا با کمپانی‌های دیگر ادغام شدند.»
اوکیورا معتقد است در عصر تازه صنعت استریمینگ، با نشستن استودیوهای انیمه سازی ژاپنی پشت میز معامله، انیمه از بازاری متمرکز بر عده‌ای خاص به زمین اصلی بازی قدم خواهد گذاشت، و در حالی که قبول دارد نتفلیکس به تنهایی قادر به پشتیبانی از تمام استودیوها نیست اما به باور او رقابتی که در نتیجه آن با دیگر غول های صنعت سرگرمی همچون آمازون شکل می گیرد به قدر کافی مایه خوش بینی است.
مهم تر اینکه کارفرمای او حالا در سطح داخلی نیز در فاز تهاجمی قرار گرفته است: «محتوای آرشیو ژاپنی نتفلیکس در حال حاضر بزرگترین در سطح جهان است و حتی از پایگاهش در زادگاه خود یعنی نتفلیکس ایالات متحده سبقت گرفته است.»
در سال ۲۰۱۸ که تنها چند ماه از شروعش می گذرد، نتفلیکس وعده داده تا پایان سال ۲۰ عنوان انیمه را بطور اختصاصی در دسترس کاربرانش قرار می دهد و این یعنی آغاز رقابتی بزرگ برای تصاحب یکی از بزرگترین زمین های بازی حوزه سرگرمی و باید دید آیا رقبای این سرویس حاضر به رقابت در این زمین بازی خواهند شد یا پادشاه آینده صنعت انیمه جهان نتفلیکس است و خلاص!
IPTVGuide

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط