دادگاه اتریشی علیه نقض کپی رایت در یوتیوب!

IPTVGUIDE

نقض کپی رایت در یوتیوب پدیده جدیدی نیست و بزرگترین سرویس به اشتراک گذاری ویدئو هر ماه با پرونده های نقض کپی رایت بسیاری از سراسر جهان رو به رو می شود.

به تازگی دادگاه تجارت اتریش به عنوان یکی از نهادهای تاثیرگذار بر وضع قوانین تجارت الکترونیک اتحادیه اروپا در حال تصویب قانونی است که در طی آن یوتیوب باید تمامی مسئولیت های نقض کپی رایت محتوا در پلتفرم را بپذیرد. تا به این لحظه یوتیوب زیر بار اتهام های دادگاه اتریش در مورد نقض کپی رایت محتوای شبکه های تلویزیونی اتریش نرفته ولی به نظر می آید که اتریش در حال برداشتن گامی تاریخی است، گامی که می تواند شرایط فعالیت کلیه سرویس های «UGC» اعم از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو را تغییر دهد.

دادگاه اتریش از سال ۲۰۱۴ و با مطرح شدن شکایت شبکه «Plus4» در مورد نقض کپی رایت محتوای کانال یوتیوب اش و قرار گرفتن محتوا در سایر کانال ها وارد ماجرای رسیدگی به فعالیت های یوتیوب در اتریش شد.

یوتیوب بر اساس قانون تجارت الکترونیک اتحادیه اروپا به عنوان یک سرویس میزبانی ویدئو معرفی می شود و تحت چارچوب این قانون یوتیوب هیچ مسئولیتی در قبال محتوای آپلود شده در پلتفرم ندارد.از این رو این سرویس از سال ۲۰۱۴ تا امروز همواره توانسته در دادگاه پیروز شود. ولی دادگاه اتریش معتقد است یوتیوب به دلیل طبقه بندی و ارائه محتوا در قالب بسته های پیشنهادی به کاربران در امر نقض کپی رایت شریک است. در حقیقت الگوریتم های یوتیوب می توانند محتوایی که حقوق مالکیت فکری آن نقض شده و در کانالی نامربوط قرار گرفته را به کاربری که این محتوا را از کانال اصلی می دیده پیشنهاد کند. به اعتقاد دادگاه اتریش این یعنی یوتیوب در فرایند نقض گسترده کپی رایت در پلتفرمش با ناقضان شراکت می کند.

اگر دادگاه اتریش بتواند در این پرونده پیروز شود، باید منتظر تغییر و تحولاتی اساسی در ساختار کسب و کارهای آنلاین در اتحادیه اروپا باشیم، شرایطی که بیش از هر چیز شبکه های اجتماعی را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این بسترها باید بیش از گذشته روی کنترل محتوای عرضه شده در پلتفرم های خود نظارت داشته باشند. با توجه به رسوایی فیس بوک در حوزه حریم خصوصی و چالش های یوتیوب و اسپاتی فای در حوزه مالکیت فکری به نظر می رسد نظام های نظارتی بر این بنگاه های میلیارد دلاری باید تغییراتی اساسی را تجربه کند. فیلتر شدن یوتیوب در ایران بستری برای شکل گیری سرویس های داخلی ایجاد کرد.

تا به حال هیچ یک از سرویس های جایگزین مانند آپارات، نماشا و تماشا اهمیت چندانی به مسئله مالکیت فکری آثار نداده اند. بر اساس تجربه تیم «IPTVGuide» در صورت نقض کپی رایت یک محتوا در سرویس های ایرانی، چند روز برای رسیدگی به شکایت زمان لازم است. این در حالی است که پلتفرم در این مدت می تواند تعداد بازدید خود از محتوا را داشته باشد و تبلیغات بر روی محتوایی که حقوقش نقض شده نیز درآمد قابل توجهی را به پلتفرم روانه می کند. پلتفرم ها نیز از مسئولیت خود در قبال خسارت وارد شده سلب اختیار کرده اند! از سوی دیگر هیچ یک از پلتفرم های ایرانی درآمد حاصل از تبلیغات خود را با صاحبان محتوا تسهیم نمی کنند و عملا در اکوسیستم پلتفرم های به اشتراک گذاری ویدئوی ایرانی تنها کسب درآمد پلتفرم مد نظر است.

دلیل چنین رویکردی توسط پلتفرم های ایرانی عدم توانایی آن ها در شناسایی مالک واقعی محتوا است. مشکلات در ساختار کپی رایت دیجیتال سبب شده تا سرویس های ایرانی در قوانین استفاده خود کلیه مسئولیت بارگذاری محتوا و شکایت ها را به صاحبان کانال ها نسبت بدهند و در این چارچوب پلتفرم تنها می تواند در صورت صحت ادعای نقض کپی رایت، محتوای نقض شده را از پلتفرم حذف کند. با توجه به تغییر رویه جهانی نسبت به پلتفرم های «UGC»، پلتفرم های ایرانی نیز باید خود را با چارچوب های مقرراتی جهانی تطبیق دهند تا پنجره فرصت توسعه این کسب و کارها فراهم شود، کسب و کارهایی که می توانند خود به زیست بومی برای فعالیت هزاران نفر تبدیل شوند.

ماجرای نقض کپی رایت آثار مستند در فیلم نت چیست؟!

فیلیمو قانون کپی رایت گوگل پلی را دور می زند؟

دردسر عادت رایگان دیدن ایرانی جماعت برای «VOD» ها

یوتیوب در چه کشورهایی فیلتر شده است؟

ارتش های ۱۰۰ هزار نفری برای پاک سازی اینترنت!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط