داوران جشنواره وب و موبایل ایران همه را سرکار گذاشتند؟!

آرامه بندری

 

بالاخره مراسم اختتامیه دهمین جشنواره وب و موبایل ایران  به پایان رسید و جوایز برترین وب سایت ها و اپلیکیشن های موبایل در گروه های مختلف به برنده ها اعطا شد. در جشنواره امسال، ۵ کاندید در بخش سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو با هم به رقابت پرداختند که در جایزه این بخش به سرویس پخش زنده «تلویون» اعطا شد و «بست شو» نیز برنده برترین سرویس به اشتراک گذاری ویدئو از نگاه مردم شد. اتفاقی که با توجه به ویژگی های این دو سرویس بسیار عجیب، دور از انتظار و قابل تامل است.

در ده روز گذشته و طی پنج گزارش مفصل این ۵ سرویس را معرفی کردیم و دقیقا به همین علت است که از اعلام نتایج حیرت زده هستیم. جالب است که مثل بسیاری از جشنواره ها و جوایز تخصصی دیگر در ایران، هیات داوران جشنواره وب و موبایل نیز هیچ اطلاعاتی درباره معیارهای انتخاب خود اعلام نمی کنند

در طی ده روز گذشته و در حین معرفی هر یک از نامزدهای دریافت جایزه سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو دو نکته به شدت ذهن ما را به خود مشغول ساخت. نخست این که ۵ کاندید معرفی شده به هیچ وجه در قالب یک طبقه بندی آن هم تحت عنوان «سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو» قرار نمی گیرند. انگار شما بخواهید بین فیلم یک کنسرت، فیلم یک عروسی، فیلم دوربین های مداربسته یک فروشگاه و یک فیلم سینمایی بهترین فیلم را انتخاب کنید و معیارتان هم این باشد که همه این ها فیلم هستند. پنج نامزد این بخش یعنی تلویون، لایوز، کاویمو، دیدئو و بست شو هر یک در بازار خاصی می توانند فعالیت کنند و اصولا نمی توان با توجه به کارگردهای متفاوتی که دارند آن ها را در یک دسته بندی مشترک قضاوت کرد.

تلویون و لایوز با اینکه هر دو سرویس های پخش زنده هستند؛ اما حتی مدل کسب و کار این دو نیز شباهت چندانی با هم ندارند؛ لایوز به عنوان ارائه دهنده زیرساخت و خدمات پخش زنده فعالیت می کن  ولی تلویون به عنوان سرویسی برای نمایش پخش زنده در قالب کانال های تخصصی!

از سوی دیگر دیدئو یک موتور جستجو برای گردآوری ویدئو از سرویس های ویدئو محور مختلف در سراسر فضای وب است. این سرویس ویدئوهای فیلتر شده را در صورتی که مشکلی از لحاظ آیین نامه ها و مقررات کشور نداشته باشند، در قالب نتایج جستجوی خود ارائه می کند. در نتیجه دیدئو در مجموع در قالب سرویس به اشتراک گذاری ویدئو فعالیت نمی کند و اصولا کاربر ویدئویی در آن نمی تواند آپلود کند!

اما کاویمو سرویسی است که حداقل ممکن است کمی به عنوان این دسته نزدیک باشد. با این حال کاویمو سرویس میزبانی ویدئو است و ساز و کار آن با سرویس های به اشتراک گذاری مانند آپارات، نماشا و تماشا متفاوت است. بر اساس این طبقه بندی، تنها «بست شو» به عنوان برنده بخش مردمی در دسته سرویس های به اشتراک گذاری ویدئو قرار می گرفت.

نکته دوم این که در چنین دسته بندی معیار انتخاب برنده چه بوده؟ به نظر ما سرویس هایی مانند دیدئو و کاویمو که در حال حاضر با ویژگی های منحصر به فرد خود فعال هستند باید شانس بیشتری به نسبت نمونه های اولیه ای مانند بست شو و تلویون داشته باشند. آن هم به دلیل ایرادات فراوان موجود در دو برنده فعلی! مثلا تنها چند روز است که امکان فعال سازی تلویون با استفاده از نسخه برنامه «Televion Broadcast» بر روی وبسایت این سرویس بارگذرای شده یا بست شو به عنوان برنده بخش انتخاب مردمی در مقایسه با رقبای قدرتمند خود هیچ ویژگی جذاب و منحصر به فردی ندارد و این یعنی حتی انتخاب مردمی هم اگر واقعا رای مردم باشد نشان از سلیقه یا سواد پایین مخاطبین در دیدن امکانات و ویژگی ها دارد.

با توجه به چنین شرایطی تنها چیزی که به ذهنمام می رسد طرح کسب و کار این سرویس ها و همچنین ایده توسعه آنها معیار انتخاب داوران باشد در غیر این صورت دو سرویس انتخاب شده قطعا در بخش نظر داوران و نظر مردمی در حال حاضر به مراتب از رقبای خود ضعیف تر هستند.

در همین رابطه بخوانید: دردسر عادت رایگان دیدن ایرانی جماعت برای «VOD» ها

یک چالش اساسی: هشدار جدی به «IPTV»و «VOD»های ایرانی

نظرات

 • عکس کاربر
  عادل طالبی (تایید نشده) / ۱۷ فوریه ۲۰۱۸ پاسخ

  اگر دوست داشتید نگاهی به این پست ها و پست های بالا پایین در پاسخ به ایراداتی که به جشنواره وب و موبایل می گیرد بزنید : https://t.me/kar_kasb/5727 https://t.me/kar_kasb/5527 https://t.me/kar_kasb/5521 https://t.me/kar_kasb/5520 https://t.me/kar_kasb/5495 https://t.me/kar_kasb/5532

 • صفحه‌ها

  چت
  نظر بدهید
  CAPTCHA
  حروف در کادر را تایپ کنید
  Image CAPTCHA
  Enter the characters shown in the image.‎

  معرفی مقاله‌های مرتبط