رامین جوادی: «نت ها را به شکل رنگ می بینم.»

IPTVGUIDE

رامین جوادی، آهنگساز «بازی تاج و تخت» و «Westworld» وقتی درباره موسیقی متن آثارش صحبت می کند با لحن خاصی می گوید: «نت ها مثل رنگ ها شکل می گیرند

رامین جوادی حالا دیگر سابقه ای ده ساله در ساخت موسیقی متن فیلم و سریال دارد. در کارنامه این موزیسین از ساخت موسیقی برای فیلم هایی چون «آیرون من» و «Wrinkle in Time» گرفته تا سریال های پرطرفداری چون بازی تاج و تخت و Westworld به چشم می خورد. او تا کنون دوبار برای این دو سریال مشهور شبکه HBO نامزد جایزه امی شده و حالا سوال این است که آیا جوادی علاوه بر رکورددار بودن نامزدی جایزه در امی سال آیا حریص ترین آن ها هم هست؟

این موزیسین ایرانی-آلمانی سبک های متنوعی را در کارهایش تجربه می کند. جوادی دراین مورد می گوید: «من برخلاف بقیه همکارانم خیلی تصویری فکر و احساس می کنم. وقتی می خواهم برای سریالی مثل «بازی تاج و تخت» موزیک بسازم باید بخشی از آن را ببینم یا حداقل طرحی یا عکسی از داستان و شخصیت هایش را مشاهده کنم، چون من اصلا اهل موسیقی ساختن از روی فیلمنامه نیستم. بعد صداها کم کم در سرم شروع به شکل گیری می کنند و می روم پیاده روی یا رانندگی تا پایه کار کاملا در ذهنم شکل بگیرد. شاید باورتان نشود اما من موزیک را می بینم، آنها به شکل رنگ در ذهنم مجسم می شوند و بعد رنگ ها به نت ها ترجمه می شوند. نه تنها ملودی ها که حتی بخش های ارکسترال کار هم کامل و ماندگارند، اگر چه خیلی از آنها را بعدا تغییر می دهم و سروشکلشان را بهتر می کنم.»

جوادی بعضی از تجربیاتش را خاص و عجیب توصیف می کند و برای نمونه به صحنه هایی از سریال Westworld اشاره می کند که ربات ها بی حرکت نشسته بودند و اصل صدایی که در آن صحنه ها مورد استفاده قرار گرفته بودند از صداهایی بود که ناسا در فضا ضبط کرده بود: «وقتی آدمها با ربات ها حرف می زنند آن ها تنها صداهای مرموزی را درک می کنند و ما با ایجاد آمبیانس صداهای فضایی درواقع داریم به این صحنه جان می دهیم.»

رامین جوادی اخیرا برای اولین بار توری بین المللی برگزار کرد و قطعات محبوب سریال بازی تاج و تخت را به صورت زنده برای هوادارانش در سراسر جهان اجرا کرد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط