رشد تعداد کارگردانان زن سریال اولی در آمریکا!

IPTVGUIDE

پس از اعتراضات گسترده چند ماه اخیر به بی عدالتی در نحوه به کارگیری نیروهای زن در سینما و تلویزیون حالا انجمن صنفی کارگردانان آمریکا از افزایش تعداد کارگردانان زن سریال اولی در تلویزیون این کشور خبر داده است.

برابری جنسیتی و رعایت عدالت در گزینش عوامل تولید برنامه های تلویزیونی یکی از بحث های داغ ماه های اخیر بوده است. در ماه گذشته بحث ها پیرامون برابری دستمزد های زنان و مردان و همچنین سفید پوستان و رنگین پوستان مطرح شد و بازیگران و تهیه کنندگان بسیاری از نحوه انتخاب عوامل سریال ها نارضایتی خود را اعلام کردند.

شاید به دلیل همین اعتراض ها بود که در مراسم «امی» امسال توجه بیشتری به زنان و نقش پر رنگ آن ها در تولید سریال های موفق تلویزیونی صورت گرفت.

حالا طبق آخرین آمار سال ۲۰۱۷ حضور زنان کارگردان برای کسب اولین تجربه کارگردانی در تلویزیون روند رو به رشد خود را حفظ کرده است. بر اساس مطالعه «Directors Guild Of America»، در بازه سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تعداد کارگردانان زن تازه کار حاضر در تلویزیون در مقایسه با سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بیش از دو برابر شده است.

البته طبق این آمار اقلیت های قومی نیز فرصت بیشتری برای حضور به عنوان کارگردان در بین برنامه های تولید شده تلویزیونی آمریکا را یافته اند که انتظار می رود این روند نیز در سال های آینده افزایش پیدا کند.

توماس شالمی مدیرعامل «انجمن صنفی کارگردانان آمریکا» یا همان «DGA» در خلال گزارش گزارش سالانه اعلام کرده بالاخره تلاش آن ها برای آموزش و ارتقای جایگاه زنان به عنوان کارگردانان تلویزیونی نتیجه داده است. «DGA» یکی از تاثیر گذارترین نهاد هایی است که همواره در پی فرهنگ سازی و مقابله با نا عدالتی های قومیتی و جنسیتی بوده و شالمی یکی از باسابقه ترین کارگردانان و تهیه کنندگان تلویزیون است که برای همکاری های مداومش با آرون سورکین فیلم نامه نویس سرشناس سینما و تلویزیون تا به حال برنده ۱۰ جایزه امی و ۱۰ جایزه انجمن صنفی کارگردانان آمریکا شده است.

شالمی که از طرفداران شدید برابری جنسیتی و قومی است و از این روند رو به رشد بسیار خوشحال است معتقد است ایجاد فضای رقابتی در فضای استودیوهای تولید کننده برنامه های تلویزیونی می تواند به افزایش خلاقیت و نوآوری کمک کند و از سوی دیگر ورود زنان و همچنین کارگردانان با قومیت های مختلف می تواند به تنوع فکری در تولیدات بی انجامد.

البته در گزارشی که «DGA» منتشر کرده تنها کارگردانان استخدام شده ای مد نظر قرار گرفته اند که پیش از این کارگردانی هیچ اثری را بر عهده نداشته اند. بر اساس این مطالعه ۲۵ درصد از کارگردانان تازه استخدام شده از اقلیت قومیتی بوده اند و آمار مشابه در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حضور ۲۴ درصدی اقلیت های قومی را نشان می داد. زنان نیز ۳۲ درصد از کارگردانی تولیدات تلویوزیونی در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داده اند در حالی که سهم زنان در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ تنها ۸ درصد بود.

به نظر می رسد در سال های گذشته سهم سفید پوستان و مردان در سینما و تلویزیون مدام در حال کاهش بوده و این کاهش در سال های آینده هم ادامه دار خواهد بود. با این حال فعلا ۶۸ درصد از کارگردانان تازه کار (تجربه اول کارگردانی) را مردان تشکیل می دهند که ۴۸ درصد از آن مردان سفید پوست هستند.

نکته جالب توجه اینجاست که در سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۷ بیشترین میزان استخدام کارگردانان تازه کار در تاریخ تلویزیون اتفاق افتاده است و این یعنی گسترده تر شدن صنعت تلویزیون همچنان و با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط