رشد و سودآوری حیرت آور «HBO» طی پنج سال اخیر!

IPTVGUIDE

شبکه کابلی «HBO» یکی از با سابقه ترین تلویزیون های پولی آمریکا است که سال به سال به واسطه محتوای درجه یکی که تولید می کند بر مخاطبینش افزوده می شود، این شبکه در حال حاضر تنها نماینده تلویزیون های سنتی است که ثابت کرده به تنهایی می تواند در مقابل جیب های پر از پول سرویس های استریم ایستادگی کند.

شاید باورش سخت باشد ولی این روزها «HBO» حتی با وجود رقبای سرسخت و گردن کلفتی مانند آمازون و نتفلیکس، بهترین روزهای خود عمر ۴۶ ساله اش را سپری می کند و رشد بی سابقه ای داشته است. این نکته ای است که ریچارد پلی پلر، مدیر اجرایی «HBO» در گفتگوی اخیرش با ورایتی به آن اشاره کرده است.

البته برای طرفداران سریال چنین اتفاقی آن قدرها هم عجیب نیست چرا که در فهرست ۱۰ سریال برتر خوره های سریال حتما سه یا چهار و حتی ۵ سریال از «HBO» وجود دارد. از «The Wire» و «The Sopranos» و «Game of Thrones» بگیرید تا «Boardwalk Empire» و «Veep» و «Six Feet Under» و ده ها عنوان سریال پرمخاطب دیگر! بازار تلویزیون های کابلی آمریکا حتی با وجود تهدید سرویس های استریم همچنان به عنوان پتانسیل بالقوه ای برای درآمدزایی شبکه هایی مانند «HBO» مطرح است.

این بازار شامل ۱۰۰ میلیون خانوار آمریکایی است و به گفته پلی پلر مدیر اجرایی «HBO»، این شبکه تا الان یک سوم از این بازار را در اختیار دارد و تلاش می کند تا به زودی نیمی از بازار تلویزیون های پولی این کشور را در اختیار داشته باشد. البته به گفته پلی پلر هنوز راهی طولانی تا رسیدن شبکه «HBO» به جایگاه واقعی اش در بازار سنتی تلویزیون های پولی باقی است.

به نظر می رسد رویاهای بلند پروازانه «HBO» در حال تحقق است و پلی پلر در مصاحبه خود از رقم نجومی درآمدهای این شبکه خبر داد. شاید باور کردنش کمی سخت باشد اما حدود ۳۵ درصد از کل درآمد این شبکه در ۴۶ ساله گذشته طی پنج سال اخیر به دست آمده و همکاری این شبکه با توزیع کنندگان محتوا سبب شده تا ضریب نفوذ به بازار این شبکه معادل ۵۰ درصد باشد.

پلی پلر در پاسخ به سوالی درباره وجود رقبایی سرسخت برای این شبکه و خطراتی که بازار آن ها را تهدید می کند گفته حتی با وجود قدمت و سابقه شبکه «HBO»، این غول تلویزیونی همچنان ماهیت انعطاف پذیر خود را حفظ کرده و تلاش دارد تا به تمامی ظرفیت های بالقوه خود دست پیدا کند.

او معتقد است که صنعت تلویزیون تنها جایی برای فعالیت دو یا سه شرکت بزرگ نیست و وی اصولا حضور نتفلیکس و آمازون را تهدیدی برای این شبکه نمی داند. در بخش محتوا نیز پلی پلر اعلام کرد که در سال ۲۰۱۸ شبکه «HBO» رکورد تعداد تولید محتوای خود را خواهد شکست و باید منتظر سریال های جذاب از این شبکه باشیم.

در همین زمینه بخوانید: قانون رقابت عادلانه سد راه ادغام تایم وارند و «AT&T»

اتفاق مهم دیگری که فعالیت های شبکه «HBO» را به زودی تحت تاثیر قرار خواهد این است که شرکت تایم وارنر به عنوان شرکت مادر «HBO» در فرایندهای قانونی ادغام با «AT&T»، غول دنیای ارتباطات قرار دارد و پلی پلر در مورد تاثیر مشکلات ادغام این دو غول و تاثیر آن بر«HBO» ترجیح داده صحبتی نکند.

اما بدون شک «AT&T» به عنوان یکی از سه اپراتور برتر موبایل در آمریکا می تواند بازار بزرگی از مشترکین را به سمت سرویس های استریم «HBO» بکشاند. این غول ارتباطات جهان در حال حاضر ۱۲۰ میلیون کاربر در آمریکا دارد و مالک شبکه و سرویس استریم «DirecTV» هم هست. ۱۲ ژوئن دادگاه رای نهایی در مورد چگونگی ادغام دو غول صنعت سرگرمی و ارتباطات اعلام خواهد کرد و به نظر می رسد تا آن زمان شبکه «HBO» در حاشیه امنیت خود به فعالیت هایش ادامه خواهد داد و پس از آن هم اگر اوضاع برای این شبکه بهتر نشود بدتر هم نخواهد شد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط