روس ها علیه غول های استریمینگ!

IPTVGUIDE

قوانین جدید روسیه فعالیت سرویس های استریم بین المللی از جمله نتفلیکس، آمازون و هولو در روسیه را با محدودیت هایی همراه کرده و این یعنی سرویس های ملی مانند «Amediateka» و «Ivi.ru» فرصت بی نظیری برای توسعه فعالیت های خود پیدا کرده اند.

بر اساس قوانین جدید، سرویس های خارجی فعال در روسیه که بیش از ۱۰۰ هزار مشترک دارند باید ۲۰ درصد از سهام شعبه خود در این کشور را به دولت روسیه واگذار کنند. این امر سبب شده تا بسیاری از سرویس های بین المللی مانند آمازون و نتفلیکس و هولو خواب حضور خود در بازار ۶.۴ میلیونی روسیه را از ذهن خود خارج کنند و این فرصتی بی نظیر برای توسعه سرویس های روسی در داخل است.

اما سرویس های موفق روسی که می توانند از این امکان برای پیشرفت بیشتر خود بهره ببرند کدام سرویس ها هستند؟

در حال حاضر Amediateka با بیش از ۶۰۰ هزار مشترک یکی از موفق ترین سرویس های استریم روسی است که طی سال های گذشته با چند قرار داد، محتوای استودیوها، شبکه ها و سرویس های استریم را خریداری نموده است. وب سایت و اپلیکیشن این سرویس روسی تنها به زبان روسی طراحی شده و فقط در محدوده روسیه فدرال و لهستان فعال است. Amediateka از سال ۲۰۱۲ شروع به کار کرده و مدیرعامل آن همواره تلاش داشته تا به روز ترین محتوای تولیدی در جهان را در سرویس خود داشته باشد.

البته با محدود شدن فعالیت سرویس های استریم بین المللی در روسیه، این سرویس ها تمایل پیدا کرده اند تا با فروش سریال ها و تولیدات محبوب خود به سرویس های روسی، به صورت غیر مستقیم در بازار این کشور حضور داشته باشند. بر همین اساس شبکه «HBO» با قراردادی انحصاری کلیه محتوای خود را به «Amediateka» واگذار کرده و سرویس دیگری در روسیه حق پخش محصولات «HBO» را ندارد. فصل هفتم «بازی تاج و تخت» همزمان با تاریخ انتشار جهانی آن، از طریق سرویس روسی برای کاربران این کشور پخش شد و نکته جالب توجه این است که علیرغم بروز مشکل فنی در پخش برای «HBO» و فاکستل استرالیا، «Amediateka» بدون هیچ مشکلی این سریال را برای ۶۰۰ هزار مشترک خود پخش نمود. سریال هایی چون «West World» نیز در آرشیو این سرویس روسی قرار دارند. ضمن اینکه آن ها قراردادهایی نیز با شبکه «CBS» برای دسترسی به محتوای «Showtime» به امضا رسانده اند و پا برجا ماندن قراردادهای پیشین آنها با شبکه هایی مثل «فاکس» و «استارز» تضمینی برای دسترسی شهروندان روسیه به محتوای درجه یک جهانی است.

«Ivi.ru» نیز یکی از استارتاپ های خوش آتیه روسی است. این سرویس استریم از سال ۲۰۱۰ فعالیت خود را آغاز کرده است و در چندین مرحله توانسته جذب سرمایه گذار کند و آن را برای خرید حق پخش ۶۵ هزار برنامه درجه یک خرج کند. این سرویس ماهانه بیش از ۱۹ میلیون بیننده منحصر به فرد و ۱۵۰ میلیون بازدید در ماه دارد. این سرویس محتوای استودیوهایی مانند «برادران وارنر»، «فاکس قرن بیستم»، «دیزنی»، «نشنال جئوگرافیک»، «NBC» و «سونی» را در خود جای داده است.

به دلیل محدودیت فعالیت سرویس های روسی در جهان، این سرویس نیز تنها در منطقه روسیه فدرال فعال است. اپلیکیشن اندروید و «iOS» این سرویس روسی در حال حاضر فعال است و تلویزیون های هوشمند سامسونگ، ال جی، فیلیپس و پاناسونیک تولید شده برای روسیه نیز دارای گجت این سرویس هستند.

این سرویس تنها در روز رونمایی اش بیش از ۱۸۰ هزار کاربر به خود جذب کرد که رقم بسیار قابل توجهی است. مدیرعامل و موسس این سرویس «Oleg Tumanov» است و این شرکت موفق شده تا سرمایه قابل توجهی از هلدینگ «ProfMedia»، منتسب به ولادمیر پوتین جذب نماید.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط