زیرساخت های ایران آماده برای جهشی بزرگ صنعت استریم!

آرامه بندری

صنعت استریم و سرویس های «VOD» در ایران از سه سال پیش فعالیت های رسمی و نیمه رسمی خود را آغاز کرده اند ولی این سرویس ها برای توسعه فعالیت خود در سراسر کشور نیازمند زیرساخت های فنی در حوزه ارتباطات هستند.

وبسایت تک راسا در اقدام جالبی گزارشی تحت عنوان « Iran AdTech Overview 2018» از فضای تبلیغات دیجیتال ایران منتشر کرده که در آن به بررسی دقیق زیرساخت های فنی و ارتباطی کشور در سال گذشته پرداخته است. این گزارش با استناد بر مراکز آماری معتبر داخلی و خارجی و با همکاری ۲۶ متخصص بازاریابی و ۱۷ شبکه تبلیغاتی ایرانی تهیه شده است. چنین گزارش مستقلی در نوع خود اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر است. ما هم در ادامه بر مبنای این گزارش به پیشرفت های زیر ساختی در زمینه ارتباطات و تاثیر آن بر صنعت استریم می پردازیم.

اینترنت در ایران

با وجود برخی اختلال های پیش بینی نشده اما پیشرفت های زیرساختی در سال های اخیر باعث شده بستر توسعه سرویس های مبتنی بر اینترنت به خوبی مهیا شود. در این بین بر اساس گزارش تک راسا، تبلیغات ویدئویی هم از بهبود اینترنت در سراسر کشور بهره زیادی برده است. همچنین بهبود زیرساخت های اینترنتی شامل اینترنت «ADSL» و اینترنت موبایل خبر خوبی برای صنعت نوپای استریم کشور است.

بر اساس این گزارش، ۵۳.۲ میلیون کاربر اینترنت موبایل در کشور وجود دارد و ۱۱.۷ میلیون کاربر نیز مشترک اینترنت «ADSL» و فیبر نوری هستند. این آمارها در سال گذشته به ترتیب ۴۷.۳ و ۱۰.۴ میلیون نفر بودند و این یعنی اینترنت موبایل رشد ۶ میلیونی را تجربه کرده و مشترکین اینترنت خانگی نیز ۱.۳ میلیون نفر افزایش یافته اند.

نفوذ گوشی های موبایل در کشور

افزایش تعداد کاربران طبیعتا نشان دهنده نفوذ هر چه بیشتر اینترنت در زندگی ایرانی ها است و به این ترتیب نفوذ گوشی‌ های موبایل در میان کاربران نیز رشد قابل توجهی داشته و در سال جاری به ۱۱۰.۵۳ درصد رسیده است. این آمار نسبت به سال گذشته ۶ درصد رشد داشته و در مقایسه با نفوذ ۳۹.۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۸، یک جهش بلند را نشان می‌ دهد. البته بد نیست بدانید تعداد سیم‌ کارت‌های ثبت نام شده در ایران در حال حاضر به ۱۶۹.۵ میلیون عدد رسیده که البته ۸۸ میلیون از آنها فعال است.

نرخ نفوذ سیم‌کارت‌ها نیز در سال ۲۰۰۸ حدود ۴۷ درصد بوده که در سال جاری میلادی به ۲۱۲ درصد رسیده است. این آمار نسبت به سال گذشته رشد ۱۸ درصدی داشته است.

سرعت اینترنت و پهنای باند

البته این افزایش‌ تنها محدود به تعداد سیم‌کارت‌ و کاربر نبوده و پهنای باند و سرعت اینترنت نیز رشد قابل توجهی داشته است. پهنای باند اینترنت جهانی در ایران در سال ۲۰۱۷ برابر با ۷۴۳ گیگابیت بر ثانیه بوده که در سال جاری با رشدی حدود ۲ برابر به ۱۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. این عدد در سال ۲۰۰۸ حدود ۶ گیگابیت در ثانیه بوده است. البته پهنای باند اینترنت داخلی نسبت به سال گذشته رشد چندانی نداشته و در محدوده‌ی ۶۸۰۰ گیگابیت در ثانیه مانده است. این عدد در سال ۲۰۱۰ حدود ۳۱ گیگابیت در ثانیه بوده است.

اپراتورها در چه حال اند؟

آمار اپراتورهای موبایل در ایران نیز نشان‌دهنده افزایش نفوذ آنها در میان کاربران و همچنین بهبود خدمت‌ رسانی به مناطق مختلف کشور است. در این میان همراه اول با سهم ۵۹.۵۳ درصدی از بازار در رتبه‌ی اول قرار دارد و ایرانسل و رایتل با آمارهای ۳۸.۴۷ و ۲ درصدی در رتبه‌های بعدی هستند. از لحاظ مناطق تحت پوشش، همراه اول با نرخ نفوذ پوشش ۶۲.۵ درصدی، در مجموع حدود ۷۵ هزار کیلومتر و حدود ۹۶.۵ درصد از کل جمعیت را تحت پوشش دارد.

ایرانسل با ضریب نفوذ ۴۰ درصدی، نزدیک به ۳۶ هزار کیلومتر را پوشش می ‌دهد و رایتل نیز ۲۷ هزار کیلومتر را تحت پوشش خود قرار داده است. از لحاظ دسترسی به اینترنت همراه پرسرعت، ۱۲۴۶ شهر به اینترنت نسل سوم و چهارم دسترسی دارند. در این آمار، همراه اول ۱۰۰ درصد مناطق شهری و ایرانسل ۹۷ درصد را تحت پوشش خود دارد.

تاثیر بهبود اینترنت بر صنعت استریم چگونه است؟

بدون شک این زیرساخت مناسب اینترنت بهترین فرصت را برای توسعه سرویس های استریم را مهیا می کند اما متاسفانه آمارهای قابل استناد داخلی در مورد پیشرفت های صنعت استریم از سال گذشته تا به امروز در دست نیست. در این بین وبسایت «MUVI» چند هفته پیش گزارشی در مورد افزایش محبوبیت سرویس های «VOD» در ایران منتشر کرد که آمارهای آن جالب است. هر چند دقیقا نمی دانیم این آمار از کجا به دست این منبع خارجی رسیده است!

بر اساس گزارش «MUVI» ایرانی ها طی سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱.۱۵۴ میلیارد دقیقه در سرویس های «VOD» اشتراکی محتوای تماشا کرده اند.

از سوی دیگر ماه گذشته، فیلیمو به عنوان یکی از بزرگترین سرویس های «VOD» کشور آماری از میزان محتوای بارگذاری شده در این پلتفرم ارائه کرد که نشان می دهد رشد ۵۸ درصدی در میزان محتوای پلتفرمش تجربه کرده است.

فیلیمو در ابتدای سال ۱۳۹۶، ۳۳۶ هزار دقیقه محتوا بارگذاری شده داشته و این رقم طی ۱۲ ماه به ۵۸۱ هزار دقیقه افزایش یافته است.

البته با وجود تمامی پیشرفت های زیرساختی و همچنین توسعه سرویس هایی مانند «فیلیمو»، کش مکش ها میان صدا و سیما و وزارت ارشاد سبب شده تا فضای فعالیت سرویس های نوپای استریم کشور پیچیده شود. سیاست گذاری های جزیره ای و سلیقه ای و همچنین شفاف نبودن سیاست ها سبب شده تا صنعت استریم در یک سال گذشته از ثبات فاصله بگیرد. چنین پیچیدگی هایی ارائه خدمات و برنامه ریزی برای توسعه پلتفرم ها را با دشواری رو به رو کرده و امیدواریم امسال بالاخره ساختار فعالیت سرویس های استریم کشور مشخص شود.

چرا رقابت اپراتورها در ایران در مقایسه با آمریکا جدی نیست؟

استریم در آمریکا گران تر از هر جای دنیا

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط