سد محکم سرویس های استریمینگ خاورمیانه در مقابل غول های جهان!

IPTVGUIDE

شاید کمتر جایی در دنیا باشد که سرویس های بزرگ استریم آمریکایی در آن­ حضور نداشته باشند. اما شمال آفریقا و خاورمیانه مناطق مهمی از جهانند که سرویس های آمریکایی تلاش فراوانی دارند تا پایگاه مشترکین خود را در آن تثبیت کنند ولی شرایط ویژه این دو منطقه باعث شده تا سرویس های آمریکایی از برنامه ریزی های توسعه خود عقب بمانند و رقبای بومی هم سد محکمی مقابل آن ها ساخته اند.

بر اساس گزارش «NewsWire» دو منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه در مجموع بازاری ۴۳۷ میلیون نفری دارند و تثبیت پایگاه مشترکین هر یک از سرویس های آمریکایی در این مناطق می تواند برد بزرگی برای آن ها باشد. البته سرویس های استریم آمریکایی از این نکته آگاه هستند که تنها جذب مشترک در این مناطق تضمینی برای موفقیت آن ها نیست و حفظ این مشترکین در بازار امروزی شرط اصلی سودآوری است. اما این سرویس ها چگونه می توانند مشترکین خود را حفظ کنند؟ و آیا تنها ارائه محتوای خارجی برای کشورهای آفریقایی، عربی و خاورمیانه ای می تواند به تثبیت آن ها کمک کند؟

برای آگاهی بیشتر از شرایطی که سرویس های استریمینگ آمریکایی در دو منطقه خاور میانه و شمال آفریقا با آن مواجه اند بهتر است اول نگاهی بی اندازیم به سابقه فعالیت این سرویس ها در این مناطق. بیش از یکسال از زمان رونمایی سرویس های آمازون و نتفلیکس در کشورهای آفریقای شمالی و خاور میانه می گذرد. کشورهای عضو «مِنا» فرصت خوبی برای دسترسی به بازار شمال آفریقا و خاور میانه هستند. بیشتر این کشورها به لحاظ سیاسی اقتصادی جزو متحدان آمریکایند و با شرکت های مخابراتی این کشور نیز همکاری گسترده ای دارند. بر همین اساس ورود به این بازار از سال ۲۰۱۴ برنامه ریزی شده ولی تا به حال سرویس های آمریکایی موفقیت چندانی در جذب مخاطبین این مناطق نداشته اند و حضورشان بسیار کمرنگ بوده است.

اما دلیل این حضور کمرنگ چیست؟ بسیاری دلیل اصلی را وجود سرویس های قدرتمند استریمینگ بومی در خاورمیانه می دانند؛ سرویس هایی که با ارائه محتوایی باب میل کشورهای این مناطق پایگاه مشترکین مناسبی برای خود ایجاد کرده اند. تغییر سیاست غول های استریم آمریکا در تولید محتوای اورجینال برای مناطق مختلف نیز از همین جا نشات می گیرد و آن ها نیز به خوبی نقش و اهمیت محتوای اختصاصی منطقه ای برای جذب بیشتر مخاطب و رسیدن به مرحله تثبیت را فهمیده اند.

هر چند سرویس های آمریکایی به خوبی متوجه این نکته شده اند که تنها راه بقای آنها تامین محتوای مطابق با نیاز و فرهنگ مناطق مختلف است و برای سال ۲۰۱۸ سرمایه گذاری کلانی برای تولید محتوای ویژه مناطق مختلف کرده اند؛ اما به نظر می رسد تغییر رویکرد آنها کمی دیر اتفاق افتاده چرا که تولید کنندگان و سرویس های منطقه ای با هزینه کمتری نسبت به تولیدکننده های آمریکایی در حال تولید محتوا هستند.

البته این تنها مشکل آن ها نیست. کاربران خاورمیانه ای به جدیدترین محتوای این سرویس ها دسترسی ندارند و محتوای سرویس هایی مثل آمازون و نتفلیکس با تاخیر زیادی به دست آن ها می رسد. با این حال کاربران کشورهای این مناطق جایگزین های مناسبی برای کمبود های سرویس های آمریکایی در اختیار دارند و همین امر سبب رونق فعالیت های سرویس های منطقه شده است. در گزارش های پیش با سرویس «Iflix» آشنا شده اید. حال نگاهی بی اندازیم به سایر سرویس های موفق منطقه و استراتژی های آنها.

«IcFlix» یکی از سرویس های قدرتمند خاورمیانه است که از سال ۲۰۱۳ در امارات متحده عربی شکل گرفت. البته بنیان گذار اصلی این پلتفرم «OTT» کارلوس تیبی است؛ کسی که سابقه فعالیت در شرکت هایی مانند اوراکل و شرکت مشاوره دلویت را در کارنامه کاری خود دارد. تیبی پروژه های بسیاری را در شرکت های حاضر در لیست ۵۰۰ تایی فورچون مدیریت کرده است و سرپرستی پروژه هایی در آمریکا و کشورهای آمریکای لاتین، اروپا و خاور میانه را نیز بر عهده داشته است.

«IcFlix» خودش تولید کننده محتوا است و با یک برنامه ریزی درست و ارائه محتوای ویژه برای مسلمانان منطقه محبوبیت زیادی برای خود دست و پا کرده است. دسترسی به آرشیو محتوای قدرتمندی از شبکه های آمریکایی، هالیوود و بالیوود و از همچنین تولید محتوا به زبان های عربی، فرانسه و انگلیسی استراتژی موفق این سرویس خاورمیانه ای است. آرشیو این سرویس شامل بیش از هزاران ساعت فیلم، سریال و شوی تلویزیونی است. ضمن اینکه تولید برنامه های ویژه در ماه رمضان و سایر مناسب های مذهبی مسلمانان مزیت ویژه این سرویس در رقابت با سرویس های خارجی است.

«Borders of Heaven» اولین فیلم اوریجینال این سرویس است که سپتامبر ۲۰۱۷ در جشنواره های بین المللی مختلفی به نمایش درآمد. این سریال تا به حال ۵ میلیون بار در سرویس «IcFlix» پلی شده و در بین کاربران مصری از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

شفافیت آماری یکی از ویژگی های مهم این سرویس است. کارلوس تیبی معتقد است که شفافیت در زمینه آمار و ارائه سرویس های متنوع امری ضروری برای حفظ کاربران است. همچنین تیبی تلاش دارد از استراتژی های جاری تولید محتوا در نتفلیکس پیروی کند. «IcFlix» تولید محتوای اورجینال در دنیای عرب را کافی نمی داند و معتقد است تا پاسخ به نیازهای متنوع مخاطبان جهان عرب و سایر کشورهای منطقه راه درازی باقی است.

شبکه «MBC» نیز مدتی است که از سرویس خود با نام «Shahid» رونمایی کرده است. این سرویس با پشتوانه مخاطبان شبکه های «MBC» در کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای عربی، خیلی زود به تعداد مشترکین بالایی رسیده است. سرویس شاهد از استراتژی شبکه های کابلی «HBO» پیروی می کند. همانند سرویس «HBO Go» که ویژه مشترکین تلویزیون های کابلی «HBO» است، مشترکین شبکه های «MBC» نیز می توانند با حساب کاربری خود از این سرویس استفاده کنند. از سوی دیگر «HBO Now» سرویس «VOD» شبکه «HBO» است و کاربران از سراسر جهان می توانند مشترک آن شوند و نیازی به داشتن حساب کاربری شبکه های کابلی این شبکه نیست. همانند «HBO Now»، سرویس شهید کاربرانی که مشترک شبکه های «MBC» نیستند را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

در همین راستا سرویس دیگری هم در لبنان فعالیت می کند که به تازگی وارد فاز تولید محتوای اورجینال شده است. این سرویس لبنانی «Cinemoz» نام دارد و انتظار می رود سال آینده از اولین نمونه های محتوای اورجینال این سرویس رونمایی شود. کریم صفی الدین مدیر این سرویس از آغاز تولید محتوای این سرویس ابراز خشنودی کرده و معتقد است در اختیار داشتن حق نمایش محتوای غربی در کشوری هایی که بسیاری از شرکت های غربی خود به صورت مستقیم و غیر مستقیم در آن حضور دارند، نمی تواند راه حل توسعه سرویس های منطقه باشد و تنها تولید محتوای مناسب، بهبود شرایط تولید و افزایش کیفیت محصولات منطقه ای است که می تواند به رقابت مؤثر سرویس های محلی کمک کند.

«Cinemoz» از سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را آغاز کرده و نکته قابل توجه اش این است که استفاده از آن کاملا رایگان است. این سرویس درآمد خود را از طریق پخش آگهی های بازرگانی کسب می کند. آرشیو کاملی از برنامه های شبکه های ملی و خصوصی لبنان و سایر کشورهای منطقه در آرشیو «Cinemoz» وجود دارد. بر اساس آمار اعلام شده، در اوایل سال ۲۰۱۷ این سرویس حدود ۱ میلیون کاربر فعال دارد.

البته تا به حال هیچ یک از سرویس های این منطقه نتوانسته سلطه ای بر بازار ۴۰۰ میلیون مخاطبی در شمال آفریقا و خاورمیانه به دست آورد.

اما چرا محتوای سرویس های غربی برای کاربران مناطق خاور میانه و کشورهای شمال آفریقا جذابیتی آنچنانی ندارد؟ شاید جواب این سؤال در دسترسی مخاطبین این مناطق به محتوای غربی از طریق شعب سرویس ها و شبکه های خارجی در این کشورها باشد. از سوی دیگر ناشناخته بودن صنعت تلویزیون آمریکا در این کشورها سبب افزایش هزینه های بازاریابی شده و تا به حال آمازون و نتفلیکس علاقه چندانی به هزینه های بازاریابی محصولات خود در این مناطق نداشته اند.

یکی از نمونه های شعب سرویس های آمریکایی در کشورهای عربی، شبکه استارز است. «Starz Play Arabia» شعبه استارز در دبی است. این سرویس از سال ۲۰۱۵ ارائه دهنده جدیدترین محتوای هالیوود در منطقه است. قیمت ماهانه سرویس استارز ۷.۹۹ دلار است و در حال حاضر ماهانه ۷۰۰ هزار کاربر فعال دارد.

البته به جز تولید محتوای محلی، موانع دیگری نیز در راه توسعه سرویس های غربی در کشورهای منطقه وجود دارد. بر اساس آمار بیش از ۸۰ درصد از مردم منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه به حساب های بانکی متصل به نظام بانکی جهانی دسترسی ندارند و نمی توانند هزینه استفاده از سرویس های خارجی را پرداخت کنند. همچنین بیشتر مخاطبین این شبکه ها را افراد ۱۵ تا ۲۲ سال تشکیل می دهند و با توجه به وضعیت کشورهای این مناطق مشخص است که این طیف نیز دسترسی مناسبی به حساب بانکی ندارند.

با این حال به نظر می رسد مبارزه میان سرویس های منطقه ای و سرویس های بین المللی برای جذب مخاطبین این خاورمیانه و شمال آفریقا با شدت ادامه داشته باشد چرا که بر اساس آمار «Digital TV Research»، ارزش بازار استریم منطقه خاور میانه و شمال آفریقا تا سال ۲۰۲۱ به ۱.۲۱ میلیارد دلار خواهد رسید.

هر چند ممکن است پخش محتوای ویژه سرویس های غربی در کشورهای این دو منطقه قاعده بازی را تغییر دهد؛ اما سرویس های منطقه ای نشان داده اند رقبای سرسختی برای سرویس های خارجی هستند و شاید درک بالای آن ها از نیاز مخاطبینی که دارند اصلی ترین دلیل سرسختی آنها در برابر سرمایه گذاری های میلیارد دلاری سرویس هایی مثل آمازون و نتفلیکس است.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط