سریال های ترکیه ای در حال چنبره زدن بر جهان!

آرامه بندری

شاید کمی باورش سخت باشد اما اپیدمی دیدن سریال های ترکی تنها به کشور ما محدود نمی شود و گزارش اخیر «Variety» نشان می دهد کشورهای بسیاری در دام درام های آبکی ترکیه ای گرفتار شده اند! سریال های ترکیه ای به سرعت در حال فتح بازار سایر کشورها هستند. البته قبول این نکته کمی سخت است که این آثار عموما کم کیفیت پس از فتح بازارهای خاورمیانه وارد بازار سایر کشورها هم بشوند اما این اتفاق در حال رخ دادن است!

در روزهای اخیر و در گردهمایی «mipcom»، کن فرانسه به پاتوق خرید حقوق سریال های ترکیه ای برای شبکه های آمریکای لاتین تبدیل شده است. شرکتی مانند «Telemondo» که خودش متخصص تولید سریال های آبکی است حالا به دنبال خرید حقوق سریال های آبکی سواحل مدیترانه است. سریال های ترکی که با داستان های ساده لوحانه و عامه پسند خود در بسیاری از موارد بدون برنامه ریزی خاصی حتی تا ۲۵۰ قسمت نیز ساخته می شوند به اندازه ای موفق بوده اند که تولیدکنندگان آن ها تلاش می کنند امسال تلاش جدی دارند تا «mipcom» امسال را به نقطه پرتاب خود تبدیل کنند.

اما چرا مِلودرام های ترکیه ای توانسته اند این حجم مخاطب جذب کنند؟

در دنیایی که استاندارد های تلویزیون همواره در حال افزایش است و ساخت سریال های پر هزینه و هم تراز با دنیای سینما مد نظر تولید کنندگان است، چرا مخاطبان عامه همچنان به دیدن چنین سریال هایی روی می آورند؟ در مصاحبه «Variety» با مدیر فروش جهانی شرکت ترکیه ای «Global Agency» او معتقد است داستان های عامه پسند این سریال ها بر اساس روابط انسانی شکل می گیرند و به همین دلیل ساده است که هر جای دنیا مخاطبان خاص خود را دارد.

البته شاید این دلیل قانع کننده ای نباشد و خیلی نتوان آن را به عنوان دلیل اصلی توسعه سریال های ترکی در کشورهای مختلف دانست. ضمن اینکه سوال مهم دیگری که مطرح است این است که مخاطبان تا چه زمانی به دیدن چنین سریال هایی ادامه می دهند. چرا که برخی کارشناسان معتقدند شاید چنین سرعت رشدی تنها به مدت زمان خاصی محدود شود. در سال های اخیر چنین پدیده ای برای شرکت های تولید کننده سریال در آمریکای لاتین نیز شکل گرفت.

سریال های عاشقانه با داستان های بی اساس و آبکی که مدتی در کشورهای خاور میانه و کشورهای آسیای مرکزی خریداران بسیاری داشت. این سریال ها حتی در هند بیش از ۱۷ میلیون بیننده را پای تلویزیون کشاند. اما شرایط برای سریال های آمریکای لاتین خوب پیش نرفت و این صنعت رفته-رفته مخاطبین خود را از دست داد. همین موضوع است که باعث می شود تصور شود صنعت تلویزیون ترکیه راهی مشابه صنعت تلویزیون آمریکای لاتین در پیش گرفته است.

حضور سریال های ترکی در میپ کام

سریال های ترکیه ای در «mipcom» حضور پررنگی دارند و انتظار می رود برخی از این سریال ها در کشورهای آمریکای لاتین به سرعت محبوب شوند. اما ترک ها به خوبی می دانند تنها فروش سریال به شبکه های سنتی نمی تواند ضریب رشد صنعت تلویزیون آن ها را تضمین کند. به همین دلیل برخی تولید کنندگان ترک اهداف دیگری را در «mipcom» دنبال می کنند. تلاش آن ها جذب سرویس دهندگان فناوری «OTT» خارجی است.

هم اکنون بیش از ۸۰ درصد بیننده های داخلی این سریال ها، از تلویزیون های سنتی برای دیدن آن ها استفاده می کنند. با این حال خریداران این سریال ها، به ویژه خریداران خاور میانه ای و کانال های فارسی زبان از سرویس های استریم برای پخش سریال های خود بهره می برند. نکته دیگر، تولید سریال با استاندارد سرویس های استریم است.

مدت زمان و نوع ارائه سریال های ویژه برای سرویس های استریم با تلویزیون های سنتی متفاوت است و تولیدکنندگان ترک باید فکری برای نحوه ارائه آثار خود بکنند. در سال گذشته بیش از ۷۰ سریال ترکیه ای تولید شده که ۱۰ سریال در خارج از این کشور پخش شده و مخاطبان بسیاری را جذب کرده است.

نتفلیکس در ترکیه

ورود سرویس های استریم خارجی چه تاثیری بر توسعه بلند مدت این صنعت خواهد داشت؟

نتفلیکس از سال ۲۰۱۶ وارد بازار ترکیه شده ولی تا به حال موفقیت چندانی نداشته است. چندی پیش این غول استریمینگ اعلام کرد تا سال ۲۰۲۰ انتظار دارد حدود یک میلیون مشترک در ترکیه داشته باشد. ضمن اینکه اولین سریال اورجینال نتفلیکس برای ترکیه نیز سال ۲۰۱۸ پخش خواهد شد. عنوان این سریال تا به حال مشخص نشده ولی داستان آن در مورد وقایع دوره امپراتوری عثمانی خواهد بود. مدیران نتفلیکس از برنامه خاص خود برای کشورهای لهستان، ترکیه، هند و اسرائیل صحبت کرده اند و قرار است در این کشورها به تولید محتوای ویژه با همکاری تولیدکنندگان محلی بپردازد. « Eccho Rights» یکی از شرکت های ترکیه ای است که در توسعه سریال های ترکیه ای در ابعاد جهانی نقش بسزایی داشته.

این شرکت تا به حال حقوق پخش بیش از ۴۰۰ ساعت از سریال های ترکیه را به نتفلیکس ترکیه واگذار کرده است. مدیران این شرکت معتقدند با وجود کیفیت پایین سریال های ترکی، این سریال ها به رشد و توسعه صنعت تلویزیون این کشور کمک بسیاری کرده اند و حضور نتفلیکس در این کشور و توجه خاص این سرویس به تولید محتوا در این کشور یکی از نتایج پخش سریال های عامه پسند ترکی است.

تاثیر چهره های سرشناس صنعت سینما ترکیه در خارج از کشور در توسعه تلویزیون ترکیه چگونه خواهد بود؟

پیشرفت های صنعت تلویزیون ترکیه تنها مدیون سریال های عامه پسند آن نیست و بسیاری از کارگردانان و نویسندگان شناخته شده این کشور که در صنعت فیلم و تلویزیون آمریکا مشغول به کارند نیز در پیشرفت های اخیر این کشور تاثیر گذار بوده اند.

شبکه ملی فاکس آمریکا با همکاری «سدوت مرکان» کارگردان به نام ترکیه ای سریالی با نام «شهر رازها» تولید کرده که در آن اتکان پتکایا، سوپر استار ترکیه ای نیز بازی می کند. این دو در موفق ترین سریال سال ۲۰۱۶ ترکیه، یعنی سریال «Broken Pieces» نیز با یکدیگر همکاری داشته اند. حقوق پخش این سریال توسط شرکت «Global Agency» ترکیه به ۸۱ جهان واگذار شده است.

رشد صنعت تلویزیون ترکیه به قدری پیشرفت کرده است که برخی سوپر استارهای این سریال ها دستمزد ۸۰۰ هزار دلار برای بازی در هر قسمت از سریال ها را طلب می کنند. همه این ها نشانگر پیشرفت بالای ترکیه در صنعت تلویزیون با این حال همانطور که گفتیم برای اینکه مطمئن باشیم این پیشرفت تداوم خواهد داشت و تنها یک موج زودگذر نیست باید چند سالی صبر کرد.

از دست ندهید: سریال های ترکی، فتح دنیا با سریال های آبکی!

یک چالش بزرگ: چرا آمازون و نتفلیکس در خاورمیانه موفق نیستند؟

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط