سود موفقیت سریال «The Handmaid's Tale» در جیب کانادایی ها!

آرامه بندری

به لطف موفقیت سریال اقتباس شده از کتاب پادآرمانشهری «قصه ندیمه/The Handmaid's Tale» نوشته مارگارت اتوود کانادایی، مدتی است سرویس های استریم بین المللی نظیر هولو و نتفلیکس کانادا را به پاتوق تولید محتوای اوریجینال خود تبدیل کرده اند.

پس از استقبال خیره کننده از سریال اقتباسی «قصه ندیمه»، این روزها سایر رمان های پ اتوود نیز به سوژه سریال تلویزیونی تبدیل شده اند. مینی سریال «آلیاس گریس/Alias Grace» در سال ۲۰۱۷ با همکاری شبکه «CBS» کانادا و نتفلیکس تولید شد و تکرار موفقیت این رمان آتوود سبب شد تا استودیوهای تولیدی موفقیت «قصه ندیمه» را اتفاقی ندانند و توجه آن ها به سمت استودیوهای کانادا جذب شد.

در همین رابطه بخوانید: شباهت دنیای امروز با دنیای «قصه ندیمه» از زبان الیزابت ماس

اما معجون تولید سریال موفق در کانادا چیست؟

شهر اتاوا این روزها میزبان بزرگترین شبکه های تلویزیونی و سرویس های استریم دنیا است. اما تفاوت بسیاری بین میزبانی اتاوا از سرویس های استریم در مقایسه با دیگر شهرهای جهان وجود دارد. این شهر بر خلاف سایر شهرهای مهم جهان، تنها بازاری برای سرویس های استریم نیست و اکوسیستم استودیوهای تولیدی در کنار قوانین مالیاتی و سیاست درهای باز کانادا نسبت به پا گرفتن صنعت تولید محتوا در این کشور، این شهر را به مرکز مهمی در تولید محتوا تبدیل کرده است.

مثلا در حال حاضر برخی شرکت های تولیدی یا همان «Production»ها مانند «کوارترلایف کراسیس/Quartlife Crisis» در حال تامین مالی پروژه ساخت فیلمی بر گرفته از اولین رمان آتوود تحت عنوان «Edible Woman» هستند. مدیران این شرکت معتقدند رمان های آتوود سبب شد تا شرکت های تولیدی بزرگ جهان به یک باره از پتانسیل استودیوهای با کیفیت کانادا آگاه شوند و همکاری موفق هولو با استودیوهای کانادایی برای ساخت «قصه ندیمه» فرصت ورود میلیون ها دلار سرمایه برای توسعه ایده های جدید را امکان پذیر ساخت.

 کارن شاو، مدیر انجمن بین المللی سرمایه گذاری فیلم یا «TIFF» نیز معتقد است رمان های آتوود سبب شده تا امکان تامین مالی ایده های فیلم و سریال سازی برای خالقین کانادایی آسان تر از گذشته شود و این روزها روند سرمایه گذاری روی ایده های استعدادهای جوان فیلم سازی و سریال سازی این کشور به شدت تسهیل شده است.

 تاثیر مشوق های مالیاتی بر سرمایه گذاری خارجی در کانادا

 این وسط چند وقتی می شود که استودیوهای تولیدی هالیوود با دولت آمریکا بر سر مالیات محتواهای تولیدی به عنوان دارایی اصلی، در جدال هستند. این امر سبب شده قیمت ایده پردازان و خالقین سریال ها به شدت افزایش یابد. از سوی دیگر امضای قراردادهای همکاری نجومی و بلند مدت نتفلیکس با افرادی چون رایان مورفی، شوندا رایمز و اِوا دوورنی سبب بالاتر رفتن هزینه های تمام شده برای تولید سریال ها شده و حالا استودیوهای تولیدی به دنبال کشور جدیدی با پتانسیل های تولیدی و همچنین استعدادهای ایده پرداز هستند.

اینجاست که استودیوهای کانادا، با سال ها تجربه و امکانات روز دنیا مقصد مناسبی برای تولید محتوا سرویس های استریم و شبکه های تلویزیونی آمریکا هستند.

  بسیاری از صاحب نظران سال ۲۰۱۶ و تولید فیلم کوتاه موفق «کد ۸/ Code 8» در کانادا را نقطه عطف رونق گرفتن بازار محتوای این کشور می دانند. ایده درخشان این فیلم علمی تخیلی، توانست به صورت مستقل در پلتفرم ایندیگوگو، ۱.۳ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کند و چنین کمپین موفقی به سرعت در کانون توجه استودیوهای هالیوود قرار گرفت.

در همین رابطه بخوانید: آیا هزینه ۸ میلیارد دلاری نتفلیکس برای تولید محتوا منطقی است؟

این فیلم توسط یوتیوب در جهان توزیع شد و موفقیت آن سبب شد استودیوهای آمریکایی از پتانسیل های سرمایه گذاری بین المللی روی ایده های ایده پردازان کانادایی با خبر شوند و برای ساختن نسخه بازسازی شده آن برای سال  ۲۰۱۹ دست به کار شوند.از سوی دیگر اعتبارات مالیاتی استان انتاریو نیز در رونق گرفتن ورود تولید کنندگان بین المللی تاثیر فراوان داشته است. در این استان نهادی تحت نام «Media Developer Ontario» تاسیس شده که وظیفه اعطای اعتبارات مالیاتی به پروژه های تولیدی فیلم و سریال در این کشور را بر عهده دارد.

این اعتبارات به شدت در هزینه تمام شده محصولاتی که در همکاری های مشترک بین المللی تولید می شوند تاثیرگذارند و هزینه تمام شده را به میزان چشم گیری برای شرکت های خارجی کاهش می دهند. همچنین سهیم شدن استودیوهای کانادایی در فرایند تولید، بخشی از حق امتیاز محتوا و در نتیجه درآمد همیشگی را برای شرکت های کانادایی به ارمغان می آورد و چنین جریان درآمدی پایدار می تواند برای توسعه استان انتاریو بسیار مفید باشد.

به اعتقاد یکی از روسای اونتاریو مدیا دوولوپر، این استان با ورود دیزنی به بازار استریم، می تواند عطش سیری ناپذیر این غول صنعت سرگرمی را برای تولید محتوا تامین کند

ویدئو: سفر به لوکیشن های فیلم برداری سریال بازی تاج و تخت

از دست ندهید: این ها سریال هایی هستند که حتما باید ببینید!

 

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط