صحبت های خواندنی کارگردان «آواتار» در نشست خبری مستند شبکه AMC

IPTVGUIDE

جیمز کامرون کارگردان سرشناس سینمای جهان که سهم مهمی در ورود تکنولوژی ها به این صنعت داشته اخیرا در جلسه پرسش و پاسخ مستند شش قسمتی «رویاپردازان AMC: داستان جیمز کامرون از سینمای علمی-تخیلی» (AMC Visionaries) حضور پیدا کرده و صحبت های جالبی درباره سینمای علمی-تخیلی کرده است.
رکورددار ساخت پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما در اظهار نظری جالب توجه به حاضرین در این نشست گفته: «پیش بینی من این است که طی ۵ الی ۱۰ سال آینده یک فیلم علمی-تخیلی جایزه اسکار بهترین فیلم سال را می برد.»
با اینکه در سال های اخیر سینمای علمی-تخیلی در جریان اصلی هالیوود پذیرفته شده اما به اعتقاد کامرون تنها با از میان رفتن مفهوم قدیمی و جا افتاده فعلی درباره فیلم های علمی-تخیلی است که این ژانر می تواند در آکادمی هنر و علوم سینمایی به جایگاهی که لایق آن است برسد. اتفاقی که به گفته او در حال رخ دادن است.
با اینکه در سال های اخیر فیلم هایی همچون «اکس ماکینا/ Ex Machina» و «ورود/Arrival » مورد تحسین قرار گرفته اند اما به گفته کامرون در نهایت تعصبی که امروز علیه این فیلم ها وجود دارد محو خواهد شد.
البته با وجود اینکه هالیوود در حال تغییر خود برای پذیرش این ژانر است، اما کارگردان «تایتانیک» معتقد است خود ژانر هم باید روی کهنگی، مردانگی و رنگ و رو رفتگی زیادی که از زمان پیدایش خود کماکان آن را حفظ کرده کار کند.
کامرون روی این نکته هم تاکید زیادی دارد که با وجود سرعت پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز، و موضوع هوش مصنوعی که در مرکز تمام دستاوردهای احتمالی بشر قرار دارد، فیلمسازان ژانر علمی-تخیلی کار بسیار دشواری پیش رو دارند و به عقیده او مهم ترین کار فیلمسازان در این ژانر تکیه همه جانبه بر علم و پرداختن به چالش های علمی از جمله تغییرات دمایی زمین است.
البته او در میان صحبت های خود به دو نوع فیلم در این ژانر اشاره می‌کند: فیلم علمی-تخیلی خالص، مثل «نگهبانان کهکشان» که سرگرمی محض است و فیلم علمی بر پایه حقیقت مثل «ماتریکس». او ساخته خودش «آواتار» را در جایی میان این دو نوع قرار می دهد.
در مجموعه مستند شش قسمتی کامرون که از شبکه AMC پخش خواهد شد او درباره موضوعات مختلف در ژانر علمی-تخیلی (از جمله موجودات فضایی) صحبت می کند و از چهره های مهم این ژانر همچون استیون اسپیلبرگ، ریدلی اسکات، آرنولد شوارتزنگر و سیگورنی ویور می گوید.
مستند «رویاپردازان AMC: داستان جیمز کامرون از سینمای علمی-تخیلی» از امشب (۳۰ آوریل) از AMC پخش خواهد شد

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط