عجیب ولی واقعی: استریمینگ در آمریکا گران تر از همه جای دنیا!

IPTVGUIDE

در دنیای امروز به خصوص در کشورهای پیشرفته فناوری استریمینگ با وجود قیمت نه چندان ارزانی که دارد هر روز جای پای محکم تری پیدا می کند. در این گزارش نگاهی کرده ایم به قیمت تمام شده استریم کردن برنامه ها برای مخاطبین در آمریکا، جایی که فناوری استریم از آن جا راه افتاده و در بین مردم اش نفوذ بالایی پیدا کرده اما در کمال تعجب قیمت آن از همه کشورهای پیشرفته بالاتر است

«استریمینگ» پدیده ای است که با افزایش سرعت اینترنت در جهان گسترش زیادی پیدا کرده است. پهنای باند و سرعت بالای اینترنت در کنار هر چه کمتر مصرف شدن حجم اینترنت مخاطب عواملی هستند که موفقیت مدل های کسب و کار شرکت های ارائه دهنده خدمات استریم به آن وابسته است.

مدل کسب و کارهای استریمینگ یا بر مبنای «اشتراک» ماهانه و سالانه است و یا بر مبنای «پرداخت به ازای دیدن» برنامه ها. روشی که طی مدت یک سالی که از آغاز رسمی فعالیت «VOD» ها در ایران می گذرد هم طبق آن عمل شده است. هزینه اینترنت «WIFI»، هزینه اینترنت سلولار دیتا، هزینه اشتراک ماهانه در بستر های استریمینگ و میانگین مصرف اینترنت برای یک ساعت استریم عواملی هستند که موفقیت صنعت استریم به آن ها وابسته است.

طبیعتا با این مختصات تأمین کنندگان اینترنت (اینترنت خانگی، تجاری و موبایل) جایگاه مهمی در هرم توسعه صنعت استریم دارند. بر همین اساس در ابتدای گزارش به معرفی بزرگترین شرکت های تأمین کننده اینترنت در آمریکا می پردازیم و سپس هزینه اینترنت ماهانه برای شهروندان آمریکایی را بر اساس میانگین درآمد آنها محاسبه می کنیم و در نهایت با اضافه کردن هزینه ماهانه مشترکین بسترهای استریمینگ و میزان مصرف اینترنت در حین دیدن برنامه ها سعی خواهیم کرد تا نمای کلی از چگونگی موفقیت استریمینگ در آمریکا ارائه کنیم.

در آمریکا سه شرکت «Comcast»، «AT&T» و «Verizon» ارائه دهنده بیشترین خدمات مخابراتی و اینترنتی هستند. شرکت های تأمین کننده خدمات اینترنت آمریکا در بازاری بسیار رقابتی تلاش می کنند با ارائه مدل های گوناگون اینترنت نقش هر چه بیشتری در این صنعت رو به رشد داشته باشند.

درآمد این شرکت ها از طریق ارائه خدمات زیرساخت­ های مخابراتی، ارائه پهنای باند، مصرف Data، فروش اینترنت، ارائه اینترنت برای موبایل و سامانه های ارزش افزوده (VAS) به دست می آید. هر یک از شرکت­ های فوق بازار خاصی را مد نظر قرار دارند. «Comcast» ارائه دهنده خدمات تلفن ثابت و اینترنت خانگی است، «Verizon» و «AT&T» نیز تآمین کننده پهنای باند و به عنوان اپراتورهای تلفن همراه فعالیت می کنند.

«Comcast» یکی از غول های صنعت ارتباطات و مخابرات آمریکا است که دفتر مرکزی آن در فیلادلفیا قرار دارد. این شرکت در ۴۰ ایالت آمریکا ارائه دهنده اینترنت خانگی و تجاری است. عرضه اینترنت DSL، ADSL، خدمات تلویزیون­ های کابلی و خدمات پهنای باند از جمله خدمات «Comcast» هستند.

«Verizon» نیز دیگر غول صنعت مخابرات در آمریکاست که بخش عمده ای از پهنای باند اینترنت در جهان را تأمین می کند. خدمات تلفن ثابت برای ۱۱ ایالت آمریکا بر عهدة «Verizon» است. این غول آمریکایی با همکاری «Vodafone» خدمات وایرلس را با عنوان «Verizon Wireless» راه اندازی کرد و این اپراتور تلفن همراه امروزه دارای ۱۰۲.۸ میلیون مشترک در آمریکا است که به عنوان بزرگترین اپراتور تلفن همراه در آمریکا معرفی می شود.

«AT&T» رقیب هر دو شرکت «Verizon» و «Comcast» محسوب می شود. این شرکت بزرگترین ارائه دهنده تلفن ثابت و همچنین پس از «Verizon» دومین اپراتور تلفن همراه در آمریکا است.

در آمریکا شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی آنقدر بزرگ و بانفوذ هستند که می توان گفت به صورت انحصاری اینترنت مشترکین (خانگی، سیم کارت و اینترنت تجاری) را تأمین می کنند. البته نکته جالب اینجاست، با اینکه آمریکایی ها خودشان مخترع اینترنت هستند اما هزینه استفاده از آن در آمریکا به نسبت کشورهای توسعه یافته گران تر است. هزینه اینترنت در شهر نیویورک برای اینترنت ۲۵ مگابیت بر ثانیه، ماهانه حدود ۵۵ دلار است و این رقم در قیاس با شهرهای هنگ کنگ، سئول، توکیو و پاریس به نسبت سرعت آن بسیار گران تر است.

در این کشور همانند ایران، اینترنت می تواند نامحدود یا به صورت حجمی باشد ولی به دلیل گسترش شبکه های تلویزیون اینترنتی، تلویزیون های کابلی و سرویس های VOD در آمریکا، بیشتر مشترکین خانگی، از اینترنت نامحدود استفاده می کنند. میانگین هزینه ماهانه اینترنت خانگی که برای استریم مناسب باشد حدود ۵۵ تا ۶۰ دلار است.

با این حال بر اساس آمارها، مصرف اینترنت «WIFI» برای وسایل هوشمند با سیستم عامل اندروید، ماهانه حدود ۶.۸ گیگابایت و برای کاربران iOs حدود ۸.۹ گیگابایت است. همچنین میانگین هزینه ماهانه اینترنت «سلولار دیتا» (اینترنت سیم کارت) ۵۰ دلار (برای ۲ گیگابایت ترافیک در ماه) است که تا ۱۰۰ دلار نیز می تواند افزایش یابد. البته به دلیل گستردگی پوشش اینترنت «WIFI»، مشترکین تلفن های همراه از اینترنت موبایل استفاده زیادی نمی کنند چرا که هزینه «سلولار دیتا» در آمریکا بسیار بالا است. میانگین مصرف «سلولار دیتا» در آمریکا در سال ۲۰۱۵، ۱.۹ گیگابایت در ماه برآورد شده است.

عامل تأثیرگذار دیگر در صنعت استریم، قیمت اشتراک ماهانه در بسترهای استریمینگ است. اشتراک در بسترهای استریمینگ و «VOD»، معمولا ماهی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار برای مخاطب آمریکایی هزینه دارد؛ با این هزینه مخاطب می تواند به صورت نامحدود به تمامی آرشیو موجود دسترسی داشته باشد.

حالا نگاهی به قدرت خرید شهروندان آمریکایی بر اساس میزان درآمدشان داشته باشیم.

درآمد ماهانه آمریکایی ها بر اساس آمار منتشر شده توسط «کمیسیون اقتصاد سازمان ملل برای اروپا»، ۴.۸۰۳ دلار است. پرداخت ماهانه ۱۰۰ دلار (۵۰ دلار برای اینترنت WIFI و ۵۰ دلار برای اینترت سلولار) برای کشوری که میانگین درآمد مردمان آن ۴.۸۰۰ دلار باشد بسیار ناچیز است اما با توجه به پیچیدگی توزیع ثروت در نظام سرمایه داری آمریکا بهتر است اقشار متوسط و مشاغل سطح پایین در آمریکا را برای چنین سنجشی مد نظر قرار داد.

هزینه زندگی در آمریکا بر اساس ادعای «سازمان مطالعات ملی آمریکا» ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است که بر اساس اجاره ماهانه که میانگین آن ۹۹۲ دلار است، متغییر است. بر اساس دسته بندی مشاغل در آمریکا درآمد ماهانه فروشندگان در آمریکا ۲.۰۹۴ دلار برآورد شده است و همچنین صندوق داران نیز ماهانه در آمریکا ۱۶۸۶ دلار درآمد دارند و این ها جزو کم درآمدترین اقشار آمریکا هستند.

با توجه به در دسترس بودن «WIFI» و گرانی اینترنت موبایل، تمایل به استریم و مصرف کردن ترافیک با اینترنت سلولار دیتا در میان شهروندان آمریکایی بسیار اندک است. اگر هزینه ماهانه برای اینترنت «WIFI» را مبنای استریم قرار دهیم، این هزینه برای شهروندان آمریکایی ۵۰ تا ۶۰ دلار خواهد بود. از سوی دیگر اشتراک ماهانه در بسترهای استریم ۱۰ تا ۱۵ دلار است. در این مدل، هزینه استریم ماهانه ۶۰ تا ۷۵ دلار خواهد بود. اگر کمترین درآمد هر آمریکایی مد نظر باشد (۱۶۸۶ دلار در ماه)، مبلغ ۶۰ دلار مساوی با ۲۸/۱ از درآمد هر شهروند است. نکته مهم هم اینجاست که با توجه به نامحدود بودن اینترنت «WIFI»، حجم مصرف شده در طی استریم نیز اهمیتی نخواهد داشت.

حالا نگاهی بیاندازیم به هزینه استریم به وسیله اینترنت موبایل

بر اساس تعرفه های ارائه شده اینترنت موبایل، اینترنت ارائه شده «Verizon» در قیاس با سایر رقبا، گران تر است؛ دلیل گرانی آن گستردگی پهنای باند و تضمین سرعت این شرکت در سراسر آمریکا است. اینترنت ماهانه «۴G LTE» نامحدود «Verizon»، 70 دلار است. از طرفی میانگین هزینه ماهانه برای اینترنت سلولار «۴G LTE» در آمریکا با محدودیت ۲ گیگا بایت ۳۷ دلار است و هزینه هر گیگا بایت اضافی ۱۵ دلار است.

در سال ۲۰۱۵ نظرسنجی مشترکی به وسیله «Vodafone» و «Verizon» انجام و مشخص شد ۷۳ درصد از کاربرانی که در آمریکا تمایل به استریم دارند از اینترنت ماهانه نامحدود برای موبایل خود استفاده می کنند. بر این اساس می توان اینترنت نامحدود «Verizon» را معیار سنجش قرار داد. اگر هزینه ماهانه برای اینترنت نامحدود سلولار دیتا (۴G-LTE) را ۷۰ دلار بگیریم و میانگین هزینه ماهانه مشترکین در بسترهای استریم ۱۲.۵ دلار در نظر بگیریم، هزینه ماهانه استریم ۸۲.۵ دلار خواهد بود. با توجه به کمترین دستمزد ماهانه در آمریکا (۱۶۸۶ دلار در ماه)، هزینه استریم برای اقشار کم درآمد آمریکا معادل ۲۰/۱ درآمد ماهانه آنها است.

اگر استریم به وسیله اینترنت موبایل محدود شده صورت گیرد، میانگین هزینه ماهانه آن ۳۷ دلار برای ۲ گیگابایت است؛ از طرفی حجم ترافیک مصرفی برای استریم بسترهایی مانند «Netflix» برای کیفیت «SD»، 0.7 گیگابایت در ساعت، کیفیت «HD»، 3 گیگابایت در ساعت و برای کیفیت «Ultra HD» نیز ۷ گیگابایت در ساعت خواهد بود. با توجه به اندازه صفحه نمایش پلتفرم های موبایل و تبلت، معمولا کیفیت «SD» برای تماشای برنامه مطلوب خواهد بود. بر همین اساس میزان مصرف ترافیک هر ساعت استریم با کیفیت «SD» معیار سنجش خواهد بود. میانگین مصرف ترافیک اینترنت موبایل در آمریکا ۱.۹ گیگابایت در ماه است. برای دریافت چنین خدماتی نیاز است تا ۳۷ دلار پرداخت شود.

بر اساس برآوردها تا سال ۲۰۱۹ هر کاربر در آمریکا ماهانه ۱۱.۲ گیگابایت اینترنت موبایل مصرف خواهد کرد. ببا توجه به پیش بینی انجام شده در سال ۲۰۱۵، میانگین مصرف ماهانه اینترنت موبایل در سال ۲۰۱۷ ۸ گیگابایت پیش بینی شده، از سوی دیگر در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۷، محبوب ترین بسته اینترنت تلفن همراه، بسته ها با ترافیک ماهانه ۲ گیگابایت در ماه بوده است. حال با توجه به این که هر گیگابایت ۱۵ دلار است، کاربران باید برای ۶ گیگابایت اضافی حدود ۹۰ دلار پرداخت کنند و مجموع هزینه اینترنت سلولار دیتا آنها ۱۲۷ دلار خواهد بود. هزینه اشتراک ماهانه در بسترهای استریم نیز ۱۲.۵ دلار است و بر اساس نظرسنجی در ۶۱ درصد از موارد هر شخص تنها اشتراک ماهانه یک بستر استریم را دارد. با چنین محاسبه ای، هزینه استریم ماهانه برای مشترکین اینترنت تلفن همراه محدود، ماهانه ۱۴۰ دلار خواهد بود که فاصله زیادی با مبلغ پرداختی برای استریم از طریق «WIFI» دارد. این مبلغ تقریبا ۱۲/۱ کمترین حقوق یک آمریکایی است.

به این ترتیب کاملا واضح و مشخص است در آمریکا استفاده از اینترنت خانگی و «WIFI» به مراتب بیشتر از اینترنت موبایل برای مخاطب صرفه جویی مالی به همراه دارد.

البته در پایان این نکته را فراموش نکنیم، درست است که قیمت استریم کردن در آمریکا تقریبا از همه کشورهای پیشرفته بیشتر است اما به همان میزان درصدی که این هزینه از درآمد کلی کم درآمدترین قشر این کشور را به خود اختصاص می دهد نسبت به بقیه بسیار پایین تر است.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط