علمی-تخیلی های کلاسیک در حال تسخیر بازار جذب مخاطب

IPTVGUIDE

نتفلیکس اخیرا سریالی با نام «گمشده در فضا/Lost In Space» پخش کرده که توانسته مخاطب خوبی جذب کند. این سریال در ادامه موج بازسازی سریال های خاطره انگیز ژانر علمی-تخیلی در دهه های ۶۰ تا ۸۰ میلادی است.

طی یکی دو سال اخیر چند سریال اقتباسی یا بازسازی شده در ژانر علمی-تخیلی با اقبال عمومی بسیار زیادی مواجه شده اند. سریال هایی مثل «Stranger Things»، «پیشتازان فضا ‎/Star Trek: Discovery» و «تاریک/Dark» که همه از فضا و تم سریال ها و فیلم های علمی تخیلی تولید دهه ۶۰ تا اواخر دهه ۸۰ میلادی الگو گرفته اند. حتی کمپانی اپل هم در حال ساخت بازسازی سریال علمی-تخیلی «Amazing Stories» ساخته استیون اسپیلبرگ است که جز سریال های کلاسیک این ژانر به شمار می رود.

در این وانفسای کمبود سوژه برای تولید محتوا، ژانر علمی-تخیلی آن هم با چاشنی فضای فیلم ها و سریال های دهه های ۶۰ تا ۸۰ می تواند خدمت بزرگی به توسعه صنعت سریال سازی و تولید محتوای سرویس های استریمینگ کند.

البته این یک امر ثابت شده است. مثلا بازسازی سریال پیشتازان فضا تولید شبکه «CBS» آنقدر موفق بود که یک تنه تعداد بسیاری کاربر را به سرویس استریمینگ «CBS All Access» جذب کرد. قسمت اول این سریال توانست بیش از ۹ میلیون بیننده را به پای تلویزیون بکشاند و در روز پخش قسمت افتتاحیه رکورد تعداد مشترک جذب شده به سرویس استریم «CBS All Access» را بشکند. یا مثلا «Stranger Things» که تبدیل به یکی از سه سریال پرمخاطب نتفلیکس تبدیل شده است.

این اتفاقات نشان دهنده محبوبیت بالای این فضای نوستالژیک برای مخاطبان سریال های تلویزیونی است. و سریال جدید نتفلیکس هم از این قاعده مستثنی نیست. بر اساس داده های مرکز آمار نیلسن تعداد بیننده های فصل اول «گمشده در فضا» در ۷۲ ساعت ابتدایی پخش این سریال ۶.۳ میلیون نفر بوده است.

البته این رقم صرفا نشان دهنده بیننده های آمریکایی است و بیننده های خارجی را شامل نمی شود. به علاوه این که در این آمار تنها بیننده های تلویزیونی این سریال لحاظ شده اند و هنوز آمار دقیقی از کاربران موبایل، تبلت، کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها ارائه نشده است. البته این ۶.۳ میلیون بیینده، برای فصل اول سریالی که از یک سرویس استریمینگ پخش می شود آمار بسیار قابل قبولی است چرا که این آمار می تواند برای فصل های آینده رشد زیادتری داشته باشد و حتی به بالای ۱۰ میلیون بیننده برای هر قسمت برسد. درست مثل اتفاقی که برای سریال «Stranger Things» افتاد و تنها ۷۲ ساعت پس از پخش فصل دوم توانست ۱۵.۸ میلیون بیننده به خود جذب کند.

نتفلیکس پس از موفقیت سریال های «Stranger Things» و «Dark»، هزینه زیادی برای تبلیغ سریال «گمشده در فضا» انجام داده که نشان از آن دارد که نتفلیکس به پرطرفدار بودن این ژانر پی برده و می خواهد «گمشده در فضا» را هم به مانند «Stranger Things» به یک سریال هیت و پولساز برای این کمپانی تبدیل کند.

اتفاقی که رخ دادنش اصلا بعید نیست و با توجه به افزایش تجربه های موفق در این زمینه احتمالا دیگر برنامه سازان، خالقان، شبکه های تلویزیونی و سرویس های استریمینگ نیز در آینده تمرکز زیادی روی تولید محتوای اورجینال در این ژانر خواهند داشت.

IPTVGuide

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط