غفلت غول های استریم و پیدایش «IFLIX»

IPTVGUIDE

غول های صنعت استریم و «VOD» همچنان در حال گسترش فعالیت های خود در کشورهای گوناگون هستند. حضور «نتفلیکس» در ۱۹۰ کشور شاید نمونه ای از بلند پروازی شرکت های بزرگ حاضر در این صنعت باشد. با این حال بازارهایی وجود دارد که این غول های بزرگ هنوز یا به آن ها وارد نشده اند و یا نتوانسته اند وارد شوند. از جمله این بازارها کشورهای آسیای جنوب شرقی و به خصوص مالزی است.

مالزی که یکی از بهترین کشورها در زمینه پهنای باند و سرعت اینترنت است سعی کرده در فناوری های بومی مرتبط با اینترنت هم حرف های اساسی برای گفتن داشته باشد. در همین راستا یک شرکت «VOD» از مالزی در حال گسترش بازار خود در کشورهای خاور میانه، آسیای جنوب شرقی و کشورهای آفریقایی است. شاید کمتر کسی در ایران اسم «Iflix» را شنیده باشد؛ شرکتی نوپا که در سال ۲۰۱۴ تأسیس شده است. احتمالا شباهت نام آن با «نتفلیکس» به ذهن شما هم آمده است. شباهتی که چندان بی ربط هم نیست، مدیران این شرکت دقیقا با ایده «فتح بازارهایی که نتفلیکس به آنها وارد نشده است»، پلت فرم «VOD»  خود را طراحی کرده اند.

دفتر مرکزی «Iflix»در کوالاامپور پایتخت مالزی قرار دارد. همکاری این شبکه با بیش از ۱۵۰ استودیو تولیدکننده فیلم و سریال و همچنین توزیع کنندگان جهانی محتوا سبب شده است تا این شبکه در رقابت با غول های استریم بسیار موفق عمل کند. «مترو گلدن مایر»، «دیزنی»، «برادران وارنر»، «پارامونت»، «اِن بی سی یونیورسال»، «فاکس»، «سی بی اِس»، «بی بی سی»، «سونی پیکچرز» و «دسیکاوری» از جمله شرکت های بزرگی هستند که «Iflix» با آنها همکاری می کند. امروزه بیش از ۵ میلیون مشترک «Iflix» در سراسر جهان وجود دارد.

چند سال پیش، حتی نمی شد تصور کرد شرکتی نوپا از آسیای جنوب شرقی بتواند تمامی فیلم های تاپ هالیوود را برای مشترکین خود در ۱۸ کشور ارائه کند ولی «Iflix» از عهده این کار برآمد و علاوه بر آن تنها دو سال پس از شروع فعالیت های این شرکت، سرویس استریم آن برای کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا هم راه اندازی شد.

«Iflix» خود را به عنوان جانشینی مناسب برای مخاطبان «نتفلیکس» در کشورهایی که دسترسی به این شبکه ندارند، معرفی کرده است. عربستان سعودی، اردن، عراق، بحرین، لبنان، مصر، سودان کشورهایی هستند که «Iflix» به آنها وارد شده است و میانمار نیز آخرین کشوری است که به جمع سرویس دهندگان «Iflix» پیوسته است. جالب است بدانید مدیران این شبکه ادعا می کنند پس از رونمایی اولیه آن در مارچ ۲۰۱۵ در کشورهای فیلیپین و مالزی، تا به حال بیش از ۲ میلیارد دقیقه محتوای آن استریم شده است. «Iflix» برای حضور در کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا دفتری در دبی راه اندازی کرده است. در مجموع این شبکه دارای ۲۴ دفتر و ۷۰۰ کارمند در سراسر بازار هدف خود است.

در سال  ۲۰۱۶ و آغاز سال ۲۰۱۷، حضور موفق «Iflix» در سریلانکا، مالدیو، اندونزی، پاکستان، ویتنام سبب شد تا این شرکت به فکر گسترش بازار خود در آفریقا باشد. الجزایر از جمله کشورهای شمال آفریقا است که «Iflix» به آن وارد شده است. در آوریل ۲۰۱۷، این شبکه سرویس پخش زنده برای کشورهای عضو «MENA» را فراهم کرد (البته با اینکه کشور ایران عضو «MENA» است ولی شامل خدمات «Iflix» نیست). افراد باسابقه ای در بین مدیر عاملانی که در سال های گذشته ریاست این شرکت را بر عهده داشته اند، به چشم می خورد. حتی «شاون کری» یکی از مدیران پیشین «نتفلیکس» مدیریت بخش محتوای آن را بر عهده گرفته است با این حال مدیران عامل این شرکت طی سال های گذشته به صورت پیاپی تغییر کرده اند.

«Iflix» توسط «پاتریک گروو»، مدیر گروه «Catcha»، «مارک بریت» و بانک «Evolution Media Capital» به عنوان سرمایه گذار در حوزه رسانه تأسیس شد. حضور گروه «Catcha» و شرکت های مخابراتی فیلیپین سرمایه اولیه ۳۰ میلیون دلاری را در اختیار این کسب و کار نوپا گذاشت. هیات مشاورین این شرکت از افراد و تجار با نفوذ هالیوود تشکیل شده است. بی دلیل نیست که این شرکت در جولای ۲۰۱۵، رکورد جذب بیشترین مخاطب در کوتاه ترین زمان برای صنعت تلویزیون های اینترنتی در آسیای شرقی را شکست. تنها در بازه زمانی ۱۲ هفته ای بین پخش نسخه آزمایشی و آغاز فعالیت این شبکه تعداد کاربران آن در تایلند به ۲۰۰.۰۰۰ مشترک رسید.

«Iflix» اولین بستر «VOD» است که قابلیت دانلود و ذخیره سازی محتوا  را بر روی دستگاه های مشترکین فراهم کرد. از مارچ ۲۰۱۷ نیز سرویس تماشای «HD» به ویژگی های «Iflix» اضافه شده است. البته تا به حال این شرکت خود به تولید برنامه اقدام نکرده است و تنها برنامه های تولید شده در کشورهای گوناگون را خریداری کرده است. محتوای تبلیغات این شبکه بر ارائه محصولات آمریکایی در کشورهای تحت پوشش خود تمرکز دارد و در فاز اول مدل کسب و کار آن، تولید برنامه و توسعه صنعت تلویزیون و سینما در  کشورهای هدف مد نظر نیست. کاربران «Iflix» پس از ثبت نام، از ۳۰ روز اشتراک مجانی بهره مند هستند و می توانند تمامی محتوای ارائه شده را رایگان تماشا کنند. با توجه به این که مؤسس این شبکه فردی آمریکایی بوده است، چنین به نظر می رسد که موفقیت این شبکه، سبب شود تا در آینده ای نزدیک دیگر غول های استریم مانند نتفلیکس علاقه مند به خرید آن شوند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط