فیلیمو قانون کپی رایت گوگل پلی را دور می زند؟

IPTVGUIDE

در حالی که گوگل پلی به عنوان اصلی ترین فروشگاه اپلیکیشن اندروید آخرین نسخه های به روز رسانی شده اپلیکیشن ها را از سراسر دنیا در خود جای می دهد، ما به صورت اتفاقی متوجه یک ماجرای عجیب در مورد اپلیکیشن فیلیمو شدیم.

تیم خبری «IPTVGuide» هر از گاهی به سراغ نسخه های آخر اپلیکیشن های «VOD» می رود تا با تغییرات و ویژگی های جدید آن ها آشنا شود و درباره نظر کاربران در مورد عملکرد آن ها اطلاعات به روزی داشته باشد. این بار زمانی که به سراغ اپلیکیشن فیلیمو در گوگل پلی رفتیم به شکل عجیبی با انبوهی از انتقادات کاربران در بخش «Review» رو به رو شدیم. بسیاری از کاربران با لحنی بسیار تند از حذف شدن محصولات خارجی فیلیمو انتقاد کرده بودند و البته در کنار انتقاد به حذف محتوای خارجی بسیاری از رایگان نبودن ترافیک نیز گلایه های تند و تیزی داشتند.

گوگل پلی را بی خیال شوید!

 

برای صحت ماجرای حذف محتوای خارجی از این اپلیکشین، نسخه نصب شده در حال استفاده از فیلیمو که در آن محتوای خارجی طبق روال معمول وجود داشت را حذف کردیم و نسخه مورد اعتراض گوگل پلی را نصب کردیم و جالب است که پس از نصب آن متوجه شدیم کاملا حق با کاربران است و بخش اصلی محتوای خارجی در نسخه گوگل پلی فیلمیو در دسترس نیست.

در این نسخه تمامی صفحه «Landing» اپلیکیشن را محتوای ایرانی تشکیل داده و خبری از محتوای خارجی نیست. به عنوان یک مشترک فیلیمو این اتفاق برای ما بسیار عجیب بود به همین دلیل با بخش پشتیبانی اپلیکیشن فیلیمو تماس گرفتیم. پاسخ کارشناس فیلیمو این بود که نسخه موجود در گوگل پلی به روز رسانی نشده و کاربر باید نسخه نصب شده از گوگل پلی را حذف کند و نسخه جدید و به روز شده را مستقیما از وبسایت فیلیمو دانلود کند، اما دلیل چنین کاری چیست؟! ترجیح دادند سکوت کنند!

پس از پاسخ کارشناس، به سراغ وبسایت فیلیمو رفتیم. محتوای خارجی در پلتفرم وب فیلیمو وجود داشت و به نظر می رسید مشکل تنها در اپ موجود در گوگل پلی باشد. در نسخه وب تلاش کردیم تا به صورت مستقیم اپلیکیشن اندروید فیلیمو را دانلود کنیم که موفق نشدیم و در نهایت از طریق کافه بازار توانستیم اپ فیلیمو را نصب کنیم. در نسخه موجود کافه بازار محتوای خارجی وجود داشت و همه چیز در حالت عادی بود.

 

 

دور زدن یا ترس از نقض قانون کپی رایت؟!

اما چرا نسخه اپ اندروید فیلیمو، به عنوان یکی از بزرگترین سرویس های «VOD» کشور در معتبرترین فروشگاه اپلیکیشن جهان به روز نیست؟

یکی از حدسیات ما در این مورد به مسئله کپی رایت سرویس های «VOD» ایرانی مربوط می شود. برای قراردادن اپلیکیشن در گوگل پلی، این فروشگاه الزام یا محدودیتی در مورد نوع محتوای اپلیکیشن ندارد و تا زمانی که گزارشی از تخلف در مورد نقض کپی رایت محتوای اپلیکیشن ها انجام نشود، اپلیکیشن ها می تواند بدون مشکل خاصی در گوگل پلی فعال باشند.

اما همه ما می دانیم که هیچ یک از سرویس های «VOD» ایرانی قانون بین المللی کپی رایت را رعایت نمی کنند و محتوای خارجی بدون خرید حق پخش به صورت زیرنویس یا دوبله در پلتفرم ها قرار می گیرند. به نظر می رسد فیلیمو برای دور ماندن از گزند گزارش نقص کپی رایت، محتوای خارجی خود را از نسخه موجود در گوگل پلی حذف کرده است.

البته این فرضیه مثال نقضی نیز دارد. سایر رقبای ایرانی فیلیمو نیز در گوگل پلی فعال هستند. برای نمونه ما به سراغ لنز و آیو هم رفتیم و با نصب اپلیکیشن های آن ها از گوگل پلی متوجه شدیم که محتوای روز دنیا در این اپلیکیشن ها وجود دارند.

البته اپلیکیشن های ایرانی از قابلیت دیگری نیز برای مشخص نشدن نقص کپی رایت استفاده می کنند. برای مثال در صورتی که کاربر با «VPN» وارد اپلیکیشن آیو شود، پس از پلی کردن محتوا، با خطای «عدم دسترسی محتوا در موقعیت جغرافیایی کاربر» مواجه می شود.

به هر حال مشکل کار هر جا که باشد، پاک شدن محتوای درجه یک خارجی از نسخه اپلیکیشن فیلیمو آن هم در نسخه گوگل پلی می تواند تجربه مشتری را در استفاده از این سرویس تحت شعاع قرار دهد. در هر حال حق با مشتری است و باید توجه داشت که پاک کردن یک خاطره بد از تجربه کاربری به مراتب سخت تر از شکل دادن یک تجربه خود در بین مشترکین سرویس های «VOD» است.

دردسر عادت رایگان دیدن ایرانی جماعت برای «VOD» ها

حفظ حریم خصوصی خط قرمز جوامع مدرن

خبری خوش برای سرویس های استریم: رشد ۸۲ درصدی کاربران اینترنت!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط