قرار گرفتن تبلیغات روی محتوای نامناسب «یوتیوب» را مجبور به عذرخواهی کرد!

IPTVGUIDE

مدیرعامل یوتیوب در کنفرانس سالانه «برند کست» با عذرخواهی رسمی از بسیاری از مشتریان حوزه تبلیغات این سرویس قول داده با حفظ ماهیت یوتیوب که برگ برنده جذب مخاطب آن است، کاری کند که میزان اشتباهات در زمینه قرار گرفتن تبلیغ برند های مهم روی محتوای نامناسب به حداقل برسد.

بیش از ۱۰ سال از آغاز فعالیت «یوتیوب» می گذرد و این سرویس به اشتراک گذاری ویدئو، درهای بسیاری را مقابل کاربران جهانی اش گشوده است. یوتیوب به تنهایی زیست بومی بزرگ از کسب و کارها را در خود جای داده و تنوع مدل های کسب و کار آن سبب شده تا بسیاری از فرایندهای بازاریابی و کمپین های تبلیغات دیجیتالی در بستر غول به اشتراک گذاری ویدیوی جهان صورت بگیرد.

روز گذشته سوزان وویچیتسکی، مدیر عامل فعلی یوتیوب طی کنفرانس سالانه «برند کست» رویدادی سالانه بین گوگل و طرف های تبلیغاتی اش است، تاکید فراوانی بر ماهیت باز و آزاد بودن یوتیوب (شعار همیشگی این سرویس) برای تمامی کاربرانش داشته و ماهیت باز بودن را جزئی از «DNA» یوتیوب دانسته است.

ماهیتی که سال گذشته برای یوتیوب دردسرهای فراوانی به همراه داشته است. وویچیتسکی که یکی از مدیران رده بالا و با سابقه گوگل است، در سال ۲۰۱۴ جایگزین سالار کمانگر، مدیر ایرانی الاصل یوتیوب شد و از آن زمان تا به حال سهم بسیاری در توسعه بسیاری از مدل های کسب و کار جدید یوتیوب داشته است.

به گفته این مدیرعامل ۴۹ ساله یوتیوب این روزها حدود ۱.۸ میلیارد کاربر فعال (Login شده) دارد و به نظر وی در این بین طبیعی است که ویژگی های یوتیوب سبب سو استفاده عده ای از خدمات رایگان این سرویس شود. در ابتدای صحبت های امسال وویچیتسکی در کنفرانس سالانه «برند کست»، او پیش از هر چیز تلاش کرد تا با عذرخواهی از مشکلات تبلیغاتی یوتیوب طی یک سال گذشته دل متقاضیان سرشناس تبلیغات در این پلتفرم را بدست آورد چرا که شرکت هایی مانند «پراکتل اند گمبل» با تمامی برندهای تابعه اش، «تویوتا»، «فورد»، «اوراکل» و ... در حقیقت شریان های حیاتی درآمد یوتیوب هستند.

در همین رابطه بخوانید: جهش چشم گیر و میلیاردی یوتیوب از تبلیغات

این شرکت های سرشناس و متمول از یوتیوب به عنوان ابزاری برای کمپین های تبلیغات ویدئویی خود استفاده می کنند و نارضایتی ناشی از بی دقتی های یوتیوب در نمایش تبلیغات آن ها روی محتوای نامناسب تهدیدی بزرگ برای درآمد این سرویس به حساب می آید. البته نظارت بر محتوای یوتیوب یکی از دغدغه های همیشگی این سرویس جهانی است. در این پلتفرم هوش مصنوعی در کنار لشکر بزرگ ناظران محتوا وظیفه نظارت و حذف محتوا را بر عهده دارند ولی با همه این تلاش ها چالش های نظارت بر محتوا سال هاست که گریبان یوتیوب را گرفته و به نظر نمی رسد که فناوری های موجود بتوانند پاسخی مناسب به این چالش دهند.

ویدئوهای «Deep Fake»، محتوای نامناسب کودک در پلتفرم «یوتیوب کیدز»، ویدئوهای نفرت پراکنانه ای که می تواند به هر زبانی باشد و مقابله با «Vlogger» هایی که از خطوط قرمز یوتیوب تخطی می کنند اصلی ترین چالش های یوتیوب در طی ۱۲ ماه اخیر بوده است. محتوای نامناسب می تواند از هر جنسی باشد.

در همین رابطه بخوانید: افزایش نظارت یوتیوب بر «YouTube Kids»

محتوایی که به راحتی نمی توان نامناسب بودن آن را تشخیص داد و همین موضوع دردسرهای فراوان و دائمی برای مدیران یوتیوب ایجاد کرده است. برای مثال صحبت های نژادپرستانه به زبان های مختلف در یک ویدیوی پر بازدید می تواند تبلیغات را نیز شامل شود و این مسئله قابلیت آسیب رساندن و زیان های بسیاری به اعتبار برندی که تبلیغش به صورت «پیش نمایش/Pre-Roll» روی آن ویدیو قرار گرفته را داراست.

عذر خواهی وویچیتسکی و پذیرش مسئولیت کلیه مشکلات ایجاد شده برای صاحبان برندها اولین گامی بود که این مدیر با تجربه برای برون رفت از بن بست شکل گرفته برداشت. به گفته وویچیتسکی، یوتیوب در سال گذشته تلاش کرده تا در کمترین زمان محتوای نامناسب را از پلتفرمش حذف کند. او در این کنفرانس اعلام کرده بیش از ۸ میلیون ویدئو با همکاری نیروی انسانی و هوش مصنوعی اختصاصی یوتیوب در سال گذشته از این پلتفرم پاک شده اند و ۸۰ درصد از ویدئوهای پاک شده به وسیله فناوری های مرتبط با شناسایی محتوای نامناسب صورت گرفته است که این خود گویای پیشرفت یوتیوب در این زمینه است.

در همین زمینه بخوانید: «YouTube TV» محصولی چدید با قابلیت تمرکز بر محتوا

 در حال حاضر تلویزیون یوتیوب که سال گذشته به صورت گسترده راه اندازی شد، در کنار «YouTube Live» به پرطرفدارترین بخش ها تبلیغاتی تبدیل شده اند. باندل های «یوتیوب تی وی» و حضور پر رنگ این سرویس در ست آپ باکس ها و تلویزیون های هوشمند سبب شده تا بسیاری از صاحبان برندهای مطرح این سرویس را برای تبلیغ خود انتخاب کنند.

دلیل چنین انتخابی قابل پیش بینی بودن محتوا ارائه شده در یوتیوب تی وی است؛ صاحبان برند کنترلی بر قرار گرفتن تبلیغات خود بر روی ویدئوهای یوتیوب ندارند و با توجه به مشخص بودن کنداکتور یوتیوب تی وی، برندهای سرشناس ترجیح می دهند برای افزایش امنیت برندهای خود در یوتیوب تی وی تبلیغ داشته باشند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط