مجریان زن در برنامه های ورزشی؛ ابزاری برای جذب مخاطب؟!

IPTVGUIDE

چند روز پیش در یک اتفاق جنجالی و عجیب اعلام شد آزاده صمدی تنها بعد از دو برنامه از اجرای «زابیواکا» ویژه برنامه جام جهانی تلویزیون اینترنتی آیو اسپرت حذف شده (اینجا بخوانید) و طبق گفته سازندگان برنامه دستور حذف صمدی هم مستقیما از طرف بخش تلویزیون های تعاملی صدا و سیما به آن ها ابلاغ شده است.

اما نکته جالب در حذف آزاده صمدی این بود که یکی از دلایل عنوان شده توسط صدا و سیما برای جلوگیری از اجرای این بازیگر در برنامه زابیواکا، «استفاده ابزاری از زن برای اجرای یک برنامه ورزشی» بوده است. در نگاه اول دلیلی که مدیران صدا و سیما عنوان کرده اند شاید برای بسیاری غیر قابل توجیه و بی منطق به نظر می رسد اما با مرور کوتاهی بر وضعیت مجریان زن ورزشی در شبکه های مطرح تلویزیونی و خواندن نظرات آن ها می بینیم در شرایط فعلی حتی خود این زنان نیز اجرای برنامه های ورزشی توسط زنان را یک نوع استفاده ابزاری از آن ها می دانند. بله؛ در عصر حاضر بسیاری بر این باورند که برابری جنسیتی و برابری فرصت های شغلی برای زنان و مردان در کشورهای توسعه یافته به صورت فراگیر وجود دارد، اما حوزه مجریان ورزشی زن حداقل تا الان که از این قاعده مستثنی بوده است.

یکی از جنجالی ترین موارد، اعتراضات تند و تیز شارلوت جکسون و کریستی گالاچر مجریان سرشناس برنامه های ورزشی شبکه «SKY» به استانداردهای دوگانه در حوزه رسانه های ورزشی است. این دو از با سابقه ترین و موفق ترین مجریان تلویزیونی هستند که از خبرنگاری ورزشی به شبکه تلویزیون «SKY» راه پیدا کردند.

صنعت استریم ایران هم درگیر نابرابری جنسیتی است: حذف آزاده صمدی واقعیتی تلخ یا بازارگرمی تبلیغاتی؟!

در مصاحبه اخیر جکسون و گالاچر هر دو نفر از نابرابری های جنسیتی در رسانه های ورزشی گله کرده اند و معتقدند در شبکه های ورزشی از زن ها به عنوان ابزاری برای افزایش جذابیت استفاده می شود. جکسون معتقد است زن ها در شرایط نابرابر در کنار مردها زحمات فراوانی برای پیشرفت حرفه ای خود می کشند، اما نابرابری جنسیتی در رسانه های ورزشی به شدت مانع پیشرفت زن هاست. سال گذشته او در مصاحبه خود با ایندیپندنت حتی از توصیه های پوششی تهیه کنندگان «SKY» به مجریان ورزشی زن آن هم به بهانه افزایش جذابیت برنامه ها سخن گفت. این یعنی آن ها باید جوری لباس بپوشند و آرایش کنند که برای مخاطبین جذابیتی فراتر از برنامه ای که اجرا می کنند داشته باشند.

البته این صحبت ها از سوی مدیران «SKY» تکذیب شده و آن ها خود را شبکه ای حامی حقوق زنان دانستند و در گزارشی اعلام کردند زن ها ۳۰ درصد از اعضای تیم تولید برنامه های ورزشی این شبکه را تشکیل می دهند. با این حال نابرابری جنسیتی تنها چالش مجریان زن ورزشی در محیط کار نیست و نابرابری دستمزد هم حسابی آن ها را آزار می دهد.

اشخاص مطرح حامی جنبش برابری جنسیتی: شاهزاده فیلیپ حامی دستمزد برابر با ملکه الیزابت دوم!

تقریبا در اکثر کشورهای پیشرفته بحث نبود دستمزد مساوی بین مجریان مرد و زن وجود دارد ولی در زمینه ورزشی این تبعیض بسیار فراتر است. مثلا در بریتانیا فاصله دستمزد مجریان زن برنامه های ورزشی در مقایسه با گری لینکر، مجری سرشناس برنامه «Match of The Day» مدت ها محل بحث و جدل رسانه ها بوده است. لینکر سالانه ۱.۵۶ میلیون پوند از بی بی سی برای اجرای برنامه «Match of The Day» دستمزد می گیرد، این در حالی است که همکاران زن او یک بیستم دستمزد سالانه وی را نیز دریافت نمی کنند.

اما مثل همیشه سوال اصلی اینجاست که آیا به صرف اینکه استفاده از مجریان زن در برنامه های ورزشی می تواند رویکردی ابزاری برای جذب مخاطب داشته باشد باید آن ها را به کل حذف کرد تا صورت مسئله پاک شود یا می شود با فرهنگ سازی، ایجاد بستری سالم برای فعالیت و استفاده صحیح از توانایی های زنان بدون آنکه نیازی برای خودنمایی جلوی دوربین داشته باشند در این عرصه نیز آن ها حضور قدرتمندی داشته باشند.

گزارش های مشابه: 

برابری دستمزد بازیگران در فصل های آینده سریال «تاج»

کامبربچ برای برابری دستمزدها مرد و زن دست به کار شد

دستمزد برابر مادر اژدهایان با جان اسنو و رفقا!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط