مرگ تلویزیون های کابلی و سنتی نزدیک است!

IPTVGUIDE

طبق آخرین آمار تا پایان سال ۲۰۱۷، شبکه های کابلی ۲۲ میلیون مشترک خود را از دست خواهند داد. این یعنی زمستان برای شبکه های کابلی فرا رسیده و تلویزیون های سنتی در آینده های نه چندان دور قربانی توسعه سرویس های استریم می شوند. کاهش تعداد مشترکین آمریکایی تلویزیون های کابلی سریع تر از پیش بینی های انجام شده پیش رفته و احتمالا بدترین سال برای تلویزیون های کابلی و ماهواره ای در راه است.

جالب است که حتی در اوج دوران بحران اقتصادی شبکه های کابلی نوسان قابل توجهی در میزان مخاطب تجربه نکردند ولی با پایان سال ۲۰۱۷ شاید برای همیشه سرنوشت صنعت تلویزیون های سنتی دچار تغییر شود. تا پایان سال ۲۰۱۶ ، شبکه های کابلی و ماهواره ای ۱۶.۷ میلیون از مشترکین بزرگسال خود را از دست دادند؛ اما این عدد تا پایان سال ۲۰۱۷ افزایش ۳۳ درصدی را تجربه کرده و در مجموع انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۱۷، ۲۲.۲ میلیون نفر کابل های متصل کننده تلویزیون های کابلی و ماهواره ای را قطع کنند!

این رقم بسیار بیشتر از پیش بینی وب سایت معتبر «eMarketer» بود. این سایت پیش بینی کرده بود که تا پایان سال ۲۰۱۷، ۱۵.۴ میلیون مشترک اشتراک خود را از تلویزیون های سنتی قطع خواهند کرد. توسعه ست آپ باکس های متصل به اینترنت و فناوری «OTT» باعث شده تا صنعت تلویزیون سنتی در ایالات متحد دچار تغییرات اساسی شود.

امروزه در آمریکا حدود ۳۴.۴ میلیون نفر هستند که هرگز مشترک تلویزیون های کابلی نشده اند و این آمار بیشتر به نسل جوان اختصاص دارد؛ نسلی که با توسعه فناوری، جایگزین های مناسبی برای تلویزیون های سنتی در اختیار دارند. با اینکه بسیاری از شبکه های ملی آمریکا به صورت کابلی در اختیار خانوارهای آمریکایی قرار می گیرند و وقایع مهم روز این کشور بیشتر از این طریق پیگیری می شود اما پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و همچنین پخش زنده بازی های المپیک نیز نتوانست جلوی ریزش مخاطبین تلویزیون های کابلی را بگیرد. در مجموع ۱۹۶.۳ میلیون بزرگسال آمریکایی مشترک تلویزیون های کابلی و ماهواره ای هستند.

اما اوضاع تلویزین های کابلی تا چه اندازه بد است؟

 

«eMarketer» پیش بینی کرده است تا سال ۲۰۲۱، تعداد مشترکین این تلویزیون ها به ۱۸۱.۷ میلیون نفر کاهش پیدا کند. بر اساس این پیش بینی مشترکین بالای ۵۵ سال تا ۴ سال آینده نیز از سرویس تلویزیون های کابلی استفاده خواهند کرد. با چنین سقوطی، متوسط تماشای تلویزیون در بین آمریکایی ها در سال ۲۰۱۷ ، ۳.۱ درصد کاهش خواهد یافت و به ۳ ساعت و ۵۸ دقیقه در روز خواهد رسید. با این حال بالا بودن قیمت های سرویس های «OTT» مانند نتفلیکس، هولو و... در مقایسه با تلویزیون های کابلی سبب شده تا مشترکین بزرگسال شبکه های کابلی کمتر به آن ها جذب شوند. تا پایان سال ۲۰۱۷، انتظار می رود بزرگسالان آمریکایی حدود ۱ ساعت و ۱۷ دقیقه در روز به تماشای برنامه های سرویس های استریم بنشینند.

البته علی رغم سقوط تعداد مشترکین شبکه های کابلی، درآمد تبلیغات تلویزیونی تنها ۰.۵ درصد کاهش یافته و به عدد ۷۱.۶۵ میلیارد دلار رسیده است. طبق آخرین آمار تا پایان سال ۲۰۱۷، شبکه های کابلی ۲۲ میلیون مشترک خود را از دست خواهند داد. این یعنی زمستان برای شبکه های کابلی فرا رسیده و تلویزیون های سنتی در آینده های نه چندان دور قربانی توسعه سرویس های استریم می شوند.

کاهش تعداد مشترکین آمریکایی تلویزیون های کابلی سریع تر از پیش بینی های انجام شده پیش رفته و احتمالا بدترین سال برای تلویزیون های کابلی و ماهواره ای در راه است. جالب است که حتی در اوج دوران بحران اقتصادی شبکه های کابلی نوسان قابل توجهی در میزان مخاطب تجربه نکردند ولی با پایان سال ۲۰۱۷ شاید برای همیشه سرنوشت صنعت تلویزیون های سنتی دچار تغییر شود.

تا پایان سال ۲۰۱۶ ، شبکه های کابلی و ماهواره ای ۱۶.۷ میلیون از مشترکین بزرگسال خود را از دست دادند؛ اما این عدد تا پایان سال ۲۰۱۷ افزایش ۳۳ درصدی را تجربه کرده و در مجموع انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۱۷، ۲۲.۲ میلیون نفر کابل های متصل کننده تلویزیون های کابلی و ماهواره ای را قطع کنند! این رقم بسیار بیشتر از پیش بینی وب سایت معتبر «eMarketer» بود.

این سایت پیش بینی کرده بود که تا پایان سال ۲۰۱۷، ۱۵.۴ میلیون مشترک اشتراک خود را از تلویزیون های سنتی قطع خواهند کرد. توسعه ست آپ باکس های متصل به اینترنت و فناوری «OTT» باعث شده تا صنعت تلویزیون سنتی در ایالات متحد دچار تغییرات اساسی شود. امروزه در آمریکا حدود ۳۴.۴ میلیون نفر هستند که هرگز مشترک تلویزیون های کابلی نشده اند و این آمار بیشتر به نسل جوان اختصاص دارد؛ نسلی که با توسعه فناوری، جایگزین های مناسبی برای تلویزیون های سنتی در اختیار دارند.

با اینکه بسیاری از شبکه های ملی آمریکا به صورت کابلی در اختیار خانوارهای آمریکایی قرار می گیرند و وقایع مهم روز این کشور بیشتر از این طریق پیگیری می شود اما پوشش خبری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و همچنین پخش زنده بازی های المپیک نیز نتوانست جلوی ریزش مخاطبین تلویزیون های کابلی را بگیرد.

در مجموع ۱۹۶.۳ میلیون بزرگسال آمریکایی مشترک تلویزیون های کابلی و ماهواره ای هستند. «eMarketer» پیش بینی کرده است تا سال ۲۰۲۱، تعداد مشترکین این تلویزیون ها به ۱۸۱.۷ میلیون نفر کاهش پیدا کند. بر اساس این پیش بینی مشترکین بالای ۵۵ سال تا ۴ سال آینده نیز از سرویس تلویزیون های کابلی استفاده خواهند کرد.

با چنین سقوطی، متوسط تماشای تلویزیون در بین آمریکایی ها در سال ۲۰۱۷ ، ۳.۱ درصد کاهش خواهد یافت و به ۳ ساعت و ۵۸ دقیقه در روز خواهد رسید. با این حال بالا بودن قیمت های سرویس های «OTT» مانند نتفلیکس، هولو و... در مقایسه با تلویزیون های کابلی سبب شده تا مشترکین بزرگسال شبکه های کابلی کمتر به آن ها جذب شوند.

تا پایان سال ۲۰۱۷، انتظار می رود بزرگسالان آمریکایی حدود ۱ ساعت و ۱۷ دقیقه در روز به تماشای برنامه های سرویس های استریم بنشینند. البته علی رغم سقوط تعداد مشترکین شبکه های کابلی، درآمد تبلیغات تلویزیونی تنها ۰.۵ درصد کاهش یافته و به عدد ۷۱.۶۵ میلیارد دلار رسیده است.

«باندل» راه حل تلویزیون های سنتی برای فرار از نابودی!

افت معنادار مخاطب تلویزیون های سنتی؛ فرصت یا تهدید؟!

بحران جدید تلویزیون های سنتی: کاهش شدید درآمد تبلیغات تلویزیونی!

 
 
چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط