مقایسه جالب آماری یوتیوب و آپارات!

IPTVGUIDE

کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت به شدت وابسته به آمار و ارقام خود هستند و تجزیه و تحلیل روزانه آمارها در حقیقت بازتاب دهنده عملکرد آن ها است. اما در کشور ما قاعده بازی طور دیگری است. با وجود اینکه آمار شفاف و دقیق یکی از لازمه های اصلی پیشرفت اقتصادی در کشورها است اما معمولا تعداد اندکی از کسب و کارهای اینترنتی آمار روشنی ارائه می کنند. در بین سرویس های به اشتراک گذاری ویدیو، «VOD» ها و «IPTV»ها تنها آپارات چند ماه پیش آمار نسبتا شفافی از فعالیت های خود در سال های گذشته را ارائه کرده است. از سوی دیگر غول ویدیویی جهان «یوتیوب» از به تازگی بخشی از آمار روزهای آخر سال ۲۰۱۷ را منتشر کرده است. به همین بهانه در ادامه مجموعه ای از واقعیت ها و آمارهای یوتیوب به همراه آخرین آمارهای منتشر شده از آپارات را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. ابتدا آمار و ارقام و نکات یوتیوب را مرور کنیم: اولین ویدئو در سال ۲۰۰۵ در یوتیوب بارگذاری شد سال بعد یوتیوب توسط گوگل خریداری شد و پروژه تبدیل آن به امپراطوری بزرگترین سرویس به اشتراک گذاری ویدئو کلید خورد. تعداد کل افرادی که از یوتیوب استفاده می کنند تا روزهای پایانی سال ۲۰۱۷ یک میلیارد و سیصد میلیون نفر برآورد شده است. به گفته یوتیوب، در هر دقیقه ۳۰۰ دقیقه ویدئو در یوتیوب آپلود می شود و روزانه پنج میلیارد ویدئو در یوتیوب دیده می شوند.

بر اساس نظرسنجی ها، ماهانه به صورت میانگین در بازه سنی بین ۱۸ تا ۴۹ سال از هر ۱۰ نفر ۸ نفر در یوتیوب ویدئو می بینند. یوتیوب در حال تغییر کامل سنت تلویزیون دیدن مردم جهان است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵ نیمی از کاربران زیر ۳۲ سال یوتیوب از سرویس های تلویزیون های پولی استفاده نکنند. به صورت میانگین ۳.۲۵ میلیارد ساعت ماهانه ویدئو در یوتیوب دیده می شود. تا پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱۱۳ ویدئو در یوتیوب بیش از ۱ میلیارد بار دیده شده اند. به طور میانگین ۱ میلیارد بازدید روزانه از یوتیوب از طریق موبایل صورت می گیرد.

میانگین زمان دیدن ویدئو از یوتیوب با موبایل هوشمند ۴۰ دقیقه در روز است. این رقم هر ساله ۵۰ درصد افزایش می یابد. درآمد یوتیوب از اپلیکیشن موبایل سالانه دو برابر می شود و تبلیغات در آن بیشترین سهم را دارند. در یوتیوب محتوا به ۷۶ زبان مختلف دنیا وجود دارد و ۹۵ درصد از کاربران اینترنت می توانند به زبان مادری خود در یوتیوب ویدئو ببینند. یوتیوب در ۸۸ کشور نسخه ویژه آن کشورها را تولید کرده است. حدود ۲۰ درصد از افراد تنها ۱۰ ثانیه پس از دیدن ویدئو آن را می بندند. در ساخت چند ثانیه ابتدایی ویدئو خود دقت کنید!

اما حالا سری بزنیم به موفق ترین نمونه داخلی البته با این توضیح که این آمار از سوی خود سایت آپارات داده شده و صحت و سقم آن به دلیل نبود پایگاه آماری مستقل و شفاف پای خود گردانندگان سایت است: آپارات در آخرین آمار خود از ۱۰.۵ میلیون نمایش ویدیو در روز خبر داده است. این عدد معادل ۱۱۹ سال تماشای ویدئو توسط یک کاربر است. آپارات در سال های گذشته به بزرگترین پایگاه به اشتراک گذاری ویدئو ایرانی ها تبدیل شده است.

آپارات  شش سال پیش ۶۰ هزار بازدید روزانه داشت اما این آمار در سال ۲۰۱۶ به ۷.۵ میلیون بازدید روزانه رسیده است. سالانه ۷.۶ میلیارد بازدید از صفحه وبسایت آپارات  صورت می گیرد و ویدئوهای به نمایش در آمده در آپارات به بیش از ۶۳ میلیون دقیقه در روز رسیده است. در حال حاضر آپارات وبسایت شماره ۲ رتبه بندی سایت ارزش گذاری «آلکسا» در بین وب سایت های ایرانی است و رتبه جهانی اش ۱۳۱ قرار دارد.

بیشترین کاربران آپارات در رده سنی ۲۵ تا ۳۴ هستند و این بازه حدود ۴۴ درصد از مخاطبان این سرویس را به خود اختصاص داده‌اند. به گفته آپارات این سایت دارای ۳۰۰ هزار کانال فعال است که حدود دو هزار کانال آن رسمی و تایید شده است. آپارات  همچنین ۱۲۰ کانال اختصاصی محتوا ایجاد کرده؛ کانال‌هایی که با حمایت ویژه این سرویس دهنده در حوزه ‌های به تولید محتوا می پردازند مشارکت های آپارات  برای تولید برنامه های ویدئویی تاکنون سبب شکل گیری ۱۲۰۰ شغل شده است.

حدود ۷۶ درصد کاربران آپارات  موبایل برای دیدن آپارات استفاده می کنند. این در حالی است که ۷.۴ درصد از طریق تبلت و ۱۶.۲ درصد از طریق رایانه شخصی آپارات می بینند.. هفتاد و سه درصد کاربران آپارات  دارای سیستم عامل اندروید، ۱۶ درصد دارای سیستم عامل ویندوز و ۹ درصد نیز از «iOS» استفاده می کنند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط