نتفلیکس نجات دهنده سینمای مستقل یا هیولای تخریب کننده سینما؟!

IPTVGUIDE

نتفلیکس تمامی قواعد بازی در صنعت سینما را بر هم زده و در حال شکل دادن قواعد جدیدی مخصوص به خود است. ساخت فیلم های پر هزینه اختصاصی که تنها در سرویس استریم به نمایش در می آیند و هیچ گاه به گیشه سینما نمی رسند از جمله رویکردهای جنجالی نتفلیکس است. رویکردی که در یکی دو سال اخیر واکنش شدید سینماداران آمریکا و حتی سینماگران در سطح جهانی را به همراه داشته است
نتفلیکس ساخت این نوع فیلم ها را «PVOD» یا همان «Premier Video on Demand» نامیده و اولین اثرش هم فیلم «Warmachine» با بازی برد پیت بود. البته از یک زوایه دیگر ساخت فیلم هایی که هیچ گاه به گیشه نمی رسند شاید برای فیلم سازان مستقل چیز جدیدی نباشد. همان هایی که در صنعت غول آسای هالیوود با آثار چند صد میلیونی اش کمتر جای عرض اندام داشته اند. به همین دلیل نتفلیکس از سال گذشته حضور پر رنگی در جشنواره «ساندنس» به عنوان معتبرترین جشنواره فیلم های مستقل داشته و قرادادهای متعددی با برترین فیلم سازان مستقل آمریکا بسته که هر چند وقت یکبار خبر یکی از این قراردادها را منتشر می کند.
در همین راستا روز گذشته این غول استریم جهان از قرارداد خرید حق پخش ۴ فیلم آینده مارک و جی دوپلاس خبر داده است. این دو برادر که طی پنج سال گذشته سالی سه فیلم را یا ساخته اند یا تهیه کننده تا یک رکورد منحصر به فرد داشته باشند، در سال های اخیر به چهره های سرشناس دنیای فیلم سازی مستقل تبدیل شده اند. برادران دوپلاس که کارگردانی و ساخت فیلم های مستقل موفقی چون «The One I Love»، «The Overnight»، «Creep» و «Jeff Who Lives At Home» را در کارنامه خود دارند، تصمیم گرفته اند حقوق پخش جهانی ۴ اثر آینده خود را به نتفلیکس واگذار کنند.
از نظر برادران دوپلاس، نتفلیکس فرصت بی نظیری برای فیلم سازان مستقل ایجاد کرده تا آن ها نیز فرصت دیده شدن فیلم هایشان در سراسر جهان را داشته باشند. البته ارتباط این دو برادر با نتفلیکس به سال ها قبل و زمانی که این شرکت هنوز تبدیل به غول بزرگ صنعت استریم نشده بود بر می گردد، سال ۲۰۰۵، زمانی که نتفلیکس حقوق توزیع دیجیتال فیلم «The Puffy Chair» را به دست آورد.
آن ها در حال حاضر نیز با نتفلیکس همکاری می نمایند و تهیه کنندگی فیلم «Wild Wild Country» اثر استودیوهای نتفلیکس را بر عهده دارند. این فیلم در ۱۶ مارچ در طی جشنواره سان دنس به نمایش در خواهد آمد.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط