نوآوری از جنس نتفلیکس: با سریال نارکو زبان اسپانیایی یاد بگیرید

آرامه بندری

نتفلیکس، این غول نوظهور صنعت سرگرمی یکی از جذاب ترین شرکت هایی است که می شود هر روز از ایده های نوآورانه آن آموخت. نتفلیکس را شاید بتوان نقطه تلاقی نوآوری و سرگرمی دانست. غول صنعت استریم با بهره گیری از دانش روز دره سیلیکون و ترکیب آن با محتوای جذاب ویدئویی، صنعت سرگرمی را به سوی آینده ای کاملا پیش بینی نشده و جذابی هدایت می کند.

از سیستم توصیه گر هوشمند نتفلیکس که با علومی چون داده کاوی و یادگیری ماشینی و همراهی آن با فناوری هوش مصنوعی که سعی دارد تا ذهن انسان را از دغدغه پیدا کردن محتوای مناسب برای پر کردن اوقات فراغت رها سازد؛ تا تاثیر بلند مدت سیستم توصیه گر دقیق آن بر رفتار مخاطبان در فرایند تصمیم گیری و پیامدهای منفی آن برای صنعت تلویزیون های سنتی و به ویژه گیشه سینما، این سرویس استریم بین المللی را به بزرگترین پدیده قرن بیست و یکی در صنعت سرگرمی تبدیل کرده است.

اما پیامد منفی سیستم توصیه گر نتفلیکس برای صنعت تلویزیون و هالیوود چیست و چگونه عمل می کند؟ در حقیقت سیستم توصیه گر مبتنی بر هوش مصنوعی نتفلیکس فرایند تصمیم گیری برای پر کردن اوقات فراغت را به کلی تغییر داده است. این گونه فرض کنید که شما برای انتخاب دیدن یک فیلم دیگر به ذهنتان فشار نیاورید و چنین فرض کنید که نتفلیکس بهترین پیشنهاد را به شما داده است.

در گذر زمان نهادینه شدن چنین عادتی سبب می شود تا نوع انتخاب سرگرمی به کلی دگرگون شود و دیگر کسی با دیدن تریلر فیلم ها به گیشه و خرید بلیت سینما مراجعه نکند. تهدید تغییر عادت و رفتار مشتری می تواند برای صنعت هالیوود گران تمام شود. اما این تنها نوآوری انقلابی نتفلیکس نیست!

در همین رابطه بخوانید: هوش مصنوعی عصر جدیدی برای فناوری استریم

در همین رابطه بخوانید: آیا مرگ سالن های سینما نزدیک است؟

 

 

نارکو ها به شما اسپانیایی یاد می دهند!

از این ها که بگذریم، نتفلیکس همکاری های جذابی نیز با استارتاپ های مختلف در سراسر جهان داشته است. حدودا دو سال پیش، در اواخر سال ۲۰۱۶، نتفلیکس در اقدامی جالب همکاری را با اپلیکیشن آموزش زبان «بابل/Babbel» آغاز کرد. این همکاری با محوریت فصل دوم سریال موفق نارکو آغاز شد. اپکلیکیشن بابل ۱۱ زبان را در کمترین زمان به مخاطبانش آموزش می دهد.

این اپلیکیشن همواره با بهره گیری از گیمیفیکیشن و طراحی بازی های جذاب سعی کرده تا زبان را از راه ایجاد ارتباط روحی و عاطفی بین مخاطب و محتوای آموزشی آموزش دهد.

پس از موفقیت فصل اول سریال نارکو، که داستان آن در مورد پابلو اسکوبار، کارتل کاریزماتیک مواد مخدر بود، مدیران اپلیکیشن بابل به این فکر افتادند تا افزونه ای را ویژه فصل دوم سریال نارکو ایجاد کنند. در این افزونه طرفداران این سریال در نتفلیکس توانستند تا بدون نیاز به زیرنویس انگلیسی صحبت های اسپانیولی بازیگران محبوب خود را متوجه شوند.

اما چگونه می توان در حین دیدن سریال زبان آموخت؟

با توجه به میزان زیاد دیالوگ های اسپانیایی در سریال نارکو، فضا برای آموزش اسپانیایی بر اساس محتوای سریال نارکو فراهم شد و این ایده خلاقانه اپلیکیشن بابل توانست بسیاری از طرفداران این سریال را به زبان آموزان اسپانیایی تبدیل کند. در بخش های مختلف این سریال افزونه بابل سریال را متوقف می کند و جمله های اسپانیایی پابلو اسکوبار را بخش به بخش ترجمه می کند.

همچنین فعل ها و تمامی اجزای جمله نیز در حین دیدن سریال تحلیل می شود و بابل تلاش می کند تا کلیدی ترین جملات اسکوبار را در ذهن مخاطبان نهادینه کند. به اعتقاد توماس هال، مؤسس استارتاپ بابل، بزر یادگیری زیان دوم در بسیاری از مردم با دیدن فیلم ها و سریال ها به زبان غیر مادریشان برانگیخته می شود. "خیلی ها در دهه هفتاد اولین جملات عمرشان به زبان انگلیسی را با دیالوگ های آل پاچینو در فیلم صورت زخمی آموختند".

به اعتقاد هال علاقه ما به بازیگران و کاراکترهای دنیای سرگرمی باعث می شود به زبان های دیگر علاقه مند شویم. او به عنوان فردی با تجربه در حوزه آموزش زبان معتقد است که عدم جذابیت محتوای آموزشی سبب می شود تا فرایند فراگیری زبان به شدت سخت شود. به نظر توماس هال اگر بتوان رابطه احساسی بین محتوای مورد علاقه مخاطب و آموزش زبان برقرار کرد، فرایند یادگیری زبان جدید به مراتب آسان تر خواهد بود و برای این منظور چه چیزی بهتر از سریال محبوبی که هر هفته آن را می بینیم!

فعلا بابل پس از گذشت ۱۱ سال از آغاز فعالیتش در بازار آموزش زبان که استارتاپ هایی مانند «دولینگو/Duolingo» وجود دارند، عملکرد قبل قبولی داشته و حدود ۱۱ میلیون مشترک پولی روزانه از این اپلیکیشن برای یادگیری زبان استفاده می کنند. در حال حاضر بیش از ۶۰۰ نفر از ۵۰ کشور جهان در بابل مشغول به کار هستند و بابل تضمین می کند که مخاطبانش در بازه ۱۲ ماهه با طراحی بازی گونه آموزش زبان، یک زبان را می توانند به صورت قابل قبولی فرا بگیرند.

چگونه «نتفلیکس» و «آمازون» صنعت فیلم سازی مستقل را متحول کردند

خاورمیانه و شمال آفریقا در صدر رشد مخاطبین صنعت استریم!

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط