نوستالژی(۹): "Mad Men"؛ هنر جنگ تبلیغات در خیابان مدیسون!

IPTVGUIDE

این هفته و در نهمین قسمت از نوستالژی به سراغ سریالی رفتیم که در ایران کم طرفدار ندارد:«مد من/Mad Men»!

یازده سال پیش یعنی سال ۲۰۰۷ متیو واینر که بیشتر او را به عنوان یکی از نویسنده های سریال موفق «سوپرانوز» می شناختند تصمیم گرفت درامی تاریخی بسازد آن هم درباره موضوعی که در جهان مدرن امروز می تواند تاثیرات بی نظیری و حیرت انگیزی بر وجوه مختلف جوامع بگذارد: «تبلیغات»!

ابتدا پیشنهاد برای شبکه «HBO» بود اما بنا به دلیلی (که هر چه بود بعدها مدیران «HBO» حسرتش را خوردند) کار تولید آن به شبکه «AMC» رسید و تا سال ۲۰۱۵ هفت فصل و ۹۲ اپیزود از این سریال ساخته شد. سریالی که تا قبل از اوج گیری «بریکینگ بد» و «مردگان متحرک» پرمخاطب ترین محصول «AMC» بود و همین الان هم آن را یکی از بهترین سریال های تاریخ تلویزیون می دانند.

سریال «مد من» داستانش در اوایل دهه شصت میلادی می گذرد، در ساختمانی پر از اتفاقات دراماتیک واقع در خیابان مدیسون شهر نیویورک. خیابانی که اوایل دهه ۱۹۲۰ تبدیل به پاتوق مهم ترین شرکت های تبلیغاتی آمریکا بود و در دهه ۶۰ و ۷۰ تبدیل به قطب صنعت تبلیغات شد. آخرین متدها و روش هایی که صاحب یک کالای تجاری برای فروش آن به مشتری نیاز داشت در ساختمان های متعدد و چند طبقه خیابان مدیسون طراحی می شد و یکی از این آژآنس های تبلیغاتی «Sterling/Cooper» بود. شرکتی خلاق و جسور با مدیریت مرد خوش فکر و عجیبی به نام «دان دارپر».

کل داستان «مدمن» روایت گر سختی ها و پیچیدگی های افراد شاغل در شرکت «Sterling/Cooper» است. از وجود رقبای بی رحم تا مسائل و مشکلات شخصی و عاطفی کارمندان شرکت یا کنار آمدن با محیط مردسالار، خشن، بدون صداقت ولی رنگارنگ و دلفریب جهان تبلیغات و پیچیدگی های شغل حساس و تاثیرگذاری که دارند. پربیننده بودن سریال هم به دلیل موفقیت واینر در خلق اثری است که داستان پردازی و خلق موقعیت های دراماتیکش مبتنی بر واقعیت های آن دوران است. به همین دلیل هم علاوه بر طراحی صحنه و لباس دقیق و دیالوگ نویسی کاملا حرفه ای و منطبق بر ادبیات آن زمان اتفاقات به گونه ای رخ می دهند که می توانید تا حدودی از چگونگی شکوفایی و به بلوغ رسیدن صنعت تبلیغات در آمریکا در دهه ۶۰ نیز مطلع شوید.

بازیگرانی چون جان هام و الیزابت ماس با «مد من» تبدیل به ستاره های تلویزیونی شدند. جان هام بازیگر نقش دان دارپر دو بار جایزه بهترین بازیگر مرد «گلدن گلوب» و خود سریال هم سه بار جایزه بهترین سریال درام را به دست آورد. در کل «مد من» از آن دست سریال هایی است که اگر علاقه مند به دیدن سریال های ناب تلویزیونی هستید ندیدنش خطایی نابخشودنی است!

ویدیوی زیر مجموعه گفت و گویی با عوامل مختلف ساخت سریال «مد من» است که درباره وجوه مختلف آن صحبت می کنند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط