نگاهی به «iPlayer» اولین «VOD» بریتانیا

IPTVGUIDE

شبکه تلویزیونی «BBC» در بریتانیا از همان ابتدای ظهور مفهوم «VOD» اولین سامانه خود را در حوزه این فناوری عرضه کرد و امروز این سامانه که «iPlayer» نام گرفته مهم ترین «VOD» فعال در این منطقه جغرافیایی است.

«از دست دادنی را از دست نده». این شعار معروف بستر چندرسانه ای «iPlayer» است؛ «iPlayer» بزرگترین بستر ارائه دهنده محتوای دیجیتال بریتانیا است که به وسیله «BBC» شکل گرفته است. هر نوع خدماتی که بتوان در بستر آنلاین ارائه نمود در «iPlayer»موجود است. دیدن برنامه های زنده، دسترسی به کلیه شبکه های تلویزیونی «BBC»، آرشیوی غنی در حوزه «VOD»، «AOD» و دسترسی به رادیوهای «BBC» و سایر رسانه های بریتانیایی از طریق «iPlayer» امکان پذیر است.

شکل گیری چنین بستری به بیش از یک دهه پیش، یعنی سال ۲۰۰۵ باز می گردد. در ماه اوت ۲۰۰۵ و همزمان با شکل گیری و گسترش مفاهیم «VOD» و بسترهای استریم از محصول جدید «BBC» رونمایی شد. «iPlayer» ابتدا برای ۵ ماه به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد و رفته-رفته، طی چند ماه، ویژگی های جدیدی بر آن افزوده شد که حسابی برایشان مخاطب جذب کرد. «iPlayer» یکی از اولین بسترهای مهم استریم است که همگام با توسعه این صنعت رشد کرده است. با مطالعه سرگذشت این شبکة بریتانیایی می توان به وضوح نحوه توسعه این شبکه را مشاهده کرد.

در سال های ابتدایی شکل گیری «iPlayer» استریم محتوای آن نیازی به ثبت نام و پرداخت اشتراک ماهانه نداشت و این امر همواره چالش حقوقی برای رسانه های دیجیتال بریتانیا محسوب می شد. اما امروز بر اساس قوانین تصویب شده در مجلس عیان بریتانیا، دیدن برنامه بدون ثبت نام غیرقانونی است به همین دلیل «iPlayer» تنها برای مشترکین و اعضای آن در دسترس است و عضویت در آن الزامی است.

«iPlayer» برای سیستم عامل های ویندوز، مَک، اندروید، iOS و تلویزیون های هوشمند موجود است. این بستر برای کاربران بریتانیایی با ویژگی «بدون تبلیغات» عرضه می شود ولی کاربران خارج از بریتانیا مجبور به دیدن تبلیغات هستند. ست آپ باکس های تراز اول دنیا مانند «Apple TV»، «AmazonFire TV»، «Chromecast»، «Roku» از عرضه کنندگان محتوای «iPlayer» هستند.

همچنین کنسول های «Play Station» نسخه ۳ و ۴ و همچنین «Xbox 360» و «Xbox one» در فرایند توسعه «iPlayer» نقش مهمی ایفا نمودند. حتی نفوذ این شبکه به اندازه ای رسید که در سال ۲۰۱۱، تلویزیون های هوشمند برند «سامسونگ» نسخه های ویژه ای برای بریتانیا تولید نمود که «iPlayer» بر روی پلتفرم آن وجود داشت. در طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ برنامه های «Top Gear» یا «تخت گاز» و «شرلوک» محبوب ترین برنامه های پخش شده از طریق «iPlayer» بوده اند.

در فرایند تکامل بستر «iPlayer»، از راه کارهای متنوعی استفاده شده است. همانوطور که اشاره شد، در ابتدا دیدن برنامه های این شبکه به صورت رایگان و بدون نیاز به ثبت نام بود. بر اساس قانون رسانه های دیجیتال بریتانیا، برای استفاده از هر نوع محتوای دیجیتال ثبت نام و پرداخت هزینه الزامی است؛ با این حال در سال های ابتدایی شکل گیری «iPlayer» علی رغم مخالفت مجلس عیان بریتانیا ، برای مدت ۲ سال (دوره آزمایشی و رونمایی) محتوا بدون نیاز به ثبت نام و به صورت رایگان عرضه شد. سیاست گذاران صنعت رسانه بریتانیا معتقد بودند که برای جذب مخاطبان به سوی استریم محتوا، نیاز است تا مشوق هایی وجود داشته باشد. به این ترتیب محتوایی که در بستر تلویزیون های «BBC» و با الزام اشتراک ماهانه نمایش داده میشد، در بستر آنلاین «iPlayer» برای مدت ۲ سال رایگان عرضه شد.

المپیک لندن نقطه عطفی برای این شبکه بود. با قراردادی که میان «iPlayer» با شبکه «Sky Sport» بسته شد بسیاری از رشته های ورزشی مانند تنیس، شنا، فوتبال و بسکتبال از طریق این سامانه به صورت رایگان استریم شد. قیمت بالای بلیت های رشته های پرطرفدار ورزشی المپیک سبب شده بود تا بسیاری از علاقه مندان این رشته ها نتوانند در سالن های رقابت ها حضور پیدا کنند؛ اما «iPlayer» با همان شعار «از دست دادنی را از دست نده»، بسیاری از رشته های ورزشی محبوب را رایگان پخش نمود و سبب شد تا این شبکه در ابعاد بین المللی مطرح شود.

در سال ۲۰۱۱، «BBC World» نسخه جهانی «iPlayer» را عرضه نمود. قوانین سفت و سخت بریتانیا در حوزه استریم، یکی از چالش های اساسی توسعه «iPlayer» بود. در بریتانیا برای دیدن هر محتوای آنلاین باید «مجوز تلویزیونی» مربوط به شبکه ای خاص را داشت. بر همین اساس «iPlayer» برای سال ها تلاش کرد تا محتوا را بدون نیاز به ثبت نام کاربران ارائه نماید. اما در سال ۲۰۱۶ این بستر استریم مجبور شد تا قوانین جدید تصویب شده برای رسانه های دیجیتال را بپذیرد. در حال حاضر کاربرانی که بدون ثبت نام محتوای «iPlayer» را استریم می کنند با پیغامی با مضمون «به زودی نیاز به ثبت نام خواهید داشت» رو به رو می شوند. وارد کردن آدرس ایمیل برای دیدن مجانی الزامی است تا کاربرانی که بدون ثبت نام محتوای «BBC» را می بینند شناسایی شوند.

چت
نظر بدهید
CAPTCHA
حروف در کادر را تایپ کنید
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.‎

معرفی مقاله‌های مرتبط